Sposoby na wypadające włosy - jak sobie z tym radzić?

Wypadanie włosów zawsze jest sygnałem ostrzegawczym, że coś dzieje się w organizmie. Nie zawsze musi oznaczać to poważne kłopoty zdrowotne, ale zawsze warto poznać przyczyny tej sytuacji. Wypadanie ok. 100 włosów dziennie znajduje się w granicach normy, jednak jeśli kosmyki wypadają garściami, na szczotce czy grzebieniu znajdujesz całe kołtuny, bądź też zauważasz znaczne przerzedzenie się włosów na głowie, utrata włosów staje się problemem, któremu trzeba czym prędzej zaradzić. Przyczyn utraty włosów jest wiele - na szczęście większość z nich nie jest poważna i można im w prosty sposób zaradzić samemu!

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Najczęstsze przyczyny wypadania włosów 

Choć wypadanie włosów może być symptomem towarzyszącym problemom ze zdrowiem, najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy są czynniki, nad którymi stosunkowo łatwo jest zapanować. Co najczęściej powoduje wypadanie włosów?

 1. Stres - to właśnie on w największej ilości przypadków stoi za utratą owłosienia.  Jeśli wypadanie włosów zbiega się w trudnym okresem w życiu (mało snu, uboga dieta, dużo nerwów i używek), najprawdopodobniej problem minie, gdy sytuacja życiowa unormuje się. 
 2. Błędy w pielęgnacji i stylizacji włosów - do wypadania włosów przyczynić może się na przykład zmiana środków do ich mycia i pielęgnacji - niektóre składniki mogą podrażniać skórę głowy i powodować nadmierne wypadanie włosów. Zbyt częste używanie lokówki i suszarki, a także farbowanie i częste stylizowanie kosmyków także znacznie je osłabia i może wzmagać wypadanie. 
 3. Niewłaściwa higiena - włosy powinno myć się co 2-3 dni. Jeśli robisz to zbyt rzadko, a w dodatku używasz środków do stylizacji czy suchych szamponów, doprowadzasz do zatkania mieszków włosowych, a w konsekwencji do wypadania włosów. 
 4. Nieodpowiednia dieta - niedobór witamin oraz mikro- i makroelementów to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. 

Odpowiedni sposób na wypadające włosy zależy więc od konkretnej przyczyny. Jeśli nie wiesz, co może nią być, zweryfikuj wszystkie po kolei: sypiaj więcej, wzbogać swoją dietę o cenne składniki, ogranicz stylizację włosów na gorąco, zredukuj ilość kosmetyków do stylizacji pasemek, a także zażywaj suplementy diety wspomagające utrzymanie zdrowych włosów i paznokci. Organizm należy wzmacniać od wewnątrz i od zewnątrz, dlatego prócz diety i witamin, warto stosować również szampony, sera i wcierki do skóry głowy. 

Wypadanie włosów - domowe sposoby

Aby wspomóc kurację przeciw wypadaniu włosów, warto zastosować domowe sposoby:

 • olejowanie włosów - do tej kuracji możemy wykorzystać olej kokosowy, olej z pokrzywy, z czarnuszki czy oliwę z oliwek. Olej wmasowujemy w skórę głowy i pozostawiamy na 15-20 minut. Następnie należy włosy rozczesać i umyć delikatnym szamponem;
 • wcierki - przygotowane np. z naparu z kozieradki - po ostudzeniu należy wetrzeć w skórę głowy;
 • maseczki - z papki z siemienia lnianego, z cebuli lub jajek;
 • napary z pokrzywy i skrzypu polnego do picia (kurację można stosować przez miesiąc).

Wypadające włosy - sennik 

Powiada się, że w snach znajduje odzwierciedlenie rzeczywistość i sprawy, które nie dają nam spokoju. Dlatego chętnie sprawdzamy znaczenie snu w miejscu, jakim jest sennik. Wypadające włosy w snach mogą mieć kilka znaczeń:

 • Utrata włosów w snach może być traktowana jako przestroga przed nadchodzącą stratą, bądź też świadczyć o tym, że boisz się jakiejś straty w życiu
 • Całkowita utrata włosów może być odzwierciedleniem Twojej obawy o utratę swojej mocy 
 • Wypadające włosy w śnie mogą być także odzwierciedleniem tego, że męczą Cię jakieś problemy i nie radzisz sobie z daną sytuacją w życiu

To również może cię zainteresować:

Więcej o: