Specyfik na łysienie, który naprawdę działa? Koreańczycy są coraz bliżej

Wszystko wskazuje na to, że naukowcy z Korei Południowej odkryli remedium na łysienie. Substancja, którą wynaleźli, ma zapobiegać wypadaniu włosów, wzmacniać je i pobudzać wytwarzanie nowych mieszków włosowych.

Serwis Business Korea informuje, że naukowcom z Yonsei University udało się wytworzyć biochemiczną substancję, która ma być przełomem w leczeniu łysienia androgenowego. To choroba dotykająca przede wszystkim mężczyzn, ale kobiety również - ogółem odpowiada aż za 95 proc. wszystkich zdiagnozowanych przypadków łysienia.

Opracowanie specyfiku zostało poprzedzone przez inne odkrycie koreańskich badaczy - że skóra i tkanki głowy łysiejących osób zawierają duże ilości białka o nazwie CXXC5. Ma ono negatywny wpływ na gojenie się ran i rozwijanie mieszków włosowych, kiedy wiąże się z innym białkiem (zaangażowanym w alternatywne szlaki sygnałowe Wnt). 

Czy najwięcej ciepła ucieka przez głowę? [NaZdrowie]

Wynaleziona przez Koreańczyków substancja, która została nazwana PTD-DBM, zapobiega powstaniu tego wiązania, dzięki czemu nic nie blokuje regeneracji i rozwoju mieszków włosowych. Naukowcy najpierw wypróbowali jej działanie na laboratoryjnych myszach - z pozytywnym skutkiem. Po 28 dniach aplikowania specyfiku na nieowłosioną skórę gryzoni zaczęły się na niej pojawiać nowe mieszki włosowe.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Żaden z dostępnych w sklepach specyfików na łysienie nie ma takiego działania, bo jedyne, na co takie środki wpływają, to wzrost już posiadanych włosów. PTD-DBM ma więc potencjał, by stać się pierwszym naprawdę skutecznym "płynem na porost włosów" lub jednym z jego kluczowych składników.

- Spodziewamy się, że ta substancja przyczyni się do stworzenia nie tylko remedium na utratę włosów, lecz także środka regenerującego skórę - potwierdza profesor Choi Kang-yeol kierujący zespołem odpowiedzialnym za odkrycie.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: