Olej sezamowy - ratunek dla włosów. Poznaj właściwości i zastosowanie

Olej sezamowy to jeden z najstarszych olejów świata. Uzyskuje się go z kwiatów sezamu. Jego skład obfituje w liczne składniki, których potrzebuje organizm. Olej sezamowy znajduje zastosowanie w kuchni, medycynie oraz w kosmetyce. Na tle innych olejków wyróżnia go przede wszystkim korzystny wpływ na włosy i skórę głowy. Kuracja z jego zastosowaniem może m.in. opóźnić proces siwienia włosów, zmniejszyć ich wypadanie, a także zlikwidować łupież.

Olej sezamowy – dobroczynny dla zdrowia, urody i formy psychicznej

Olej sezamowy wyróżnia wszechstronność zastosowań. Zdrowie, uroda, kuchnia - to sfery, w których doceniono jego nieocenione działanie. Podobnie jak sezam, z którego jest uzyskiwany posiada wiele cennych właściwości - dobroczynnych dla naszego zdrowia, urody, a także formy psychicznej.

Olej sezamowy cechuje delikatny, lekko orzechowy smak i zapach. Otrzymuje się go przez tłoczenie na zimno nasion sezamowych. Tego typu metoda umożliwia zachowanie witamin i substancji mineralnych. Warto dodać, że podgrzanie olejku przez krótki moment poprawi jego gęstość i wyeliminuje bardzo intensywny zapach.

Obecnie olej sezamowy nie jest artykułem trudno dostępnym. Jego cena uzależniona jest przede wszystkim od producenta oraz wielkości produktu. Za butelkę wielkości 250 ml zapłacimy około kilkunastu złotych; za 1000 ml nawet powyżej 50 zł.

Najpopularniejsze oleje:

Olej sezamowy – poznaj skład i właściwości

Olej sezamowy ceniony jest na całym świecie ze względu na swoje unikalne właściwości. Stosowanie kosmetyków z jego zawartością lub włączenie go do stałej diety okaże się korzystną inwestycją dla naszego zdrowia i urody. Produkt ten cechują właściwości regenerujące, tonizujące, przeciwzapalne, nawilżające, oczyszczające, a także rozgrzewające.

Olej sezamowy zawiera wiele cennych składników, których potrzebuje nasz organizm. Już 2 łyżki dziennie mogą korzystnie wpłynąć na naszą formę – zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Główne składniki oleju sezamowego:

 • witaminy: B6, E, D;
 • magnez, fosfor, wapń, cynk, żelazo;
 • nienasycone kwasy tłuszczowe;
 • sezamina;
 • lecytyna.

                                                                                                                          Wymienione składniki mają nieoceniony wpływ na naszą kondycję zdrowotno-psychiczną. Witamina B zmniejszy prawdopodobieństwo zawału serca i choroby sercowo-naczyniowej. Sezamina dostarczy mięśniom składniki odżywcze, a także spowolni powstawanie tkanki tłuszczowej. Sezamina (wraz z wapnem) przyczyni się także do zmniejszenia poziomu cholesterolu w organizmie i unormuje ciśnienie krwi. Z kolei witamina D wpłynie korzystnie na stan naszych kości. Może także zapobiec cukrzycy oraz chorobom układu krążenia.

Oprócz tego olej sezamowy okazuje się pomocny w walce ze stresem. Ponadto, hamuje krwawienie, redukuje niebezpieczne działanie promieni UV, a także normuje funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Olej sezamowy – jakie ma zastosowanie?

Olej sezamowy posiada wiele zastosowań. W kuchni wzbogaca smak potraw. Po jego dodaniu zyskują one silny aromat. Olej sezamowy nadaje się przede wszystkim do past, sałatek i różnego rodzaju dań na zimno. Warto pamiętać, że najlepsze właściwości zachowuje do 70 stopni Celsjusza.
Największą popularnością olej sezamowy cieszy się w kuchni azjatyckiej. Pełni w niej funkcję jednej z najważniejszych przypraw. Dodawany pod koniec gotowania do potraw smażonych oraz zup.

Jego cenne właściwości doceniła także kosmetyka. Olej sezamowy to składnik różnych kosmetyków - m.in. olejków do włosów oraz preparatów do opalania. Może być też stosowany naturalnie - to doskonały olejek do ciała, masażu i kąpieli. Ma wówczas działanie silnie nawilżające. Poprawia także ukrwienie skóry. Podobno masaż całego ciała tego typu olejem zapewni skórze blask, gładkość oraz oczyści organizm z toksyn.

Olej sezamowy znany jest jednak przede wszystkim z dobroczynnego wpływu na włosy i skórę głowy. Produkt ten zawiera w swoim składzie cenne białko, które wzmacnia i odżywia włosy.

Istnieje wiele przyczyn, dla który warto zastanowić się nad zastosowaniem tego artykułu. Jak olej sezamowy działa na włosy?

 • pobudza wzrost włosów;
 • głęboko odżywia włosy;
 • poprawia wygląd włosów - po jego użyciu stają się bardziej lśniące i miękkie;
 • może opóźnić proces siwienia;
 • działa przeciwłupieżowo - stosowany regularnie przez miesiąc całkowicie wyeliminuje problem łupieżu;
 • stanowi ochronę przed niebezpiecznym dla włosów oddziaływaniem promieni słonecznych;
 • pomocny w przypadku uciążliwego swędzenia skóry głowy;
 • eliminuje łuszczenie się skóry głowy, dzięki czemu włosy przestają wypadać;
 • redukuje łamanie się włosów;
 • usuwa problem rozdwojonych końcówek.

                                                                                                                                 Uwaga! Olej sezamowy szybko ulega zepsuciu. Zaleca się więc kupno małych butelek produktu. Nie należy go wystawiać na światło i ciepło, gdyż w takich warunkach może stracić swój naturalny aromat.

Więcej o: