Domowe sposoby na ból żołądka - jak sobie pomóc?

Domowe sposoby na ból żołądka mogą w znacznym stopniu poprawić komfort i samopoczucie oraz zapobiec niebezpiecznemu rozwojowi sytuacji. Dolegliwości żołądkowe mogą pojawić się niespodziewanie - niektórzy są na nie bardziej podatni, a inni co prawda bardziej odporni, ale wszystko zależy od sytuacji. Zjedzenie czegoś nieświeżego, przejedzenie, zbyt tłusty posiłek - powodów może być naprawdę wiele. Jeśli jednak pojawia się zgaga, niestrawność, ból, a nawet biegunka, należy działać szybko. Jakie są domowe sposoby na ból żołądka? Jak poradzić sobie z najczęstszymi problemami?

Domowe sposoby na ból żołądka często mogą pomóc uśmierzyć przykre dolegliwości. Warto jednak zdiagnozować przyczynę dyskomfortu. W zależności od tego, co wywołuje ból, należy zastosować odpowiednie środki. W sytuacji, gdy ból nie ustępuje, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby na zgagę i niestrawność

Zgaga to uczucie pieczenia, zlokalizowane zwykle za mostkiem i bardzo nieprzyjemne. Może być ona objawem jakiejś choroby, ale pojawia się również przy zwykłej niestrawności. Uczucie pieczenia i ból za mostkiem są wówczas zwykle połączone z odbijaniem, jak również bólem brzucha umiejscowionym w okolicy pępka.

Wśród domowych sposobów na zgagę i niestrawność najlepsze będą ziołowe herbatki, które niemal każdy ma (a na pewno każdy powinien mieć) w swoim domu. To mięta, rumianek, a także herbata z kwiatu lipy. Nie jest to oczywiście jedyny sposób. Wśród domowych sposobów na ból żołądka sprawdzą się również:

  • unikanie pokarmów stałych (zwłaszcza tłustych) przez jakiś czas,
  • spożywanie produktów lekkostrawnych,
  • unikanie alkoholu,
  • unikanie napojów gazowanych,
  • unikanie jedzenia przed położeniem się spać czy wysiłkiem.

Warto też unikać ciasnych ubrań, które mogą wzmagać ból i pieczenie, ponieważ uciskają brzuch i żołądek. To zalecenie kierowane jest nie tylko do tych, którzy cierpią, ale i do tych, którzy chcą się uchronić przed nawracającą zgagą oraz niestrawnością.

Domowe sposoby na przejedzenie

Ból wynikający z przejedzenia również jest uciążliwy - to uczucie ucisku, przepełnienia. Człowiek czuje się jak gdyby zaraz jego brzuch miał eksplodować. Najlepsze domowe sposoby na ból żołądka spowodowany właśnie przejedzeniem to również ziołowe napary (przede wszystkim wspomniana wcześniej mięta), ale także i gorzka, czarna herbata oraz stosowanie przypraw, które usprawnią trawienie. Najlepszy jest majeranek, kolendra oraz kminek.

Jeśli chcemy odczuć szybką ulgę, można również zdecydować się na kieliszek specjalnej nalewki - pieprzówki lub orzechówki. Obie nalewki pomogą oczyścić żołądek i wspomogą trawienie. Trzeba je jednak samodzielnie wykonać - z ziaren pieprzu lub orzechów włoskich oraz spirytusu lub mocnej wódki.

Domowe sposoby na biegunkę

Zdarza się, że ból brzucha łączy się z biegunką. W takim wypadku również pomoże nalewka z orzechów włoskich - tworzy ona powłokę ochronną na ścianie jelit oraz działa kojąco i ochronnie na żołądek.

Pomoże również spożycie rozgotowanego ryżu. Oczywiście, pomocny może być także węgiel i ziołowe herbatki.

Może cię też zainteresować:

Więcej o: