Majeranek - smaczny, przeciwzapalny, antybakteryjny. Jakie wartości odżywcze i właściwości zdrowotne ma majeranek?

Majeranek to znana przyprawa, której nie brakuje rozmaitych właściwości leczniczych. Majeranek przeciwdziała między innymi problemom trawiennym.

Majeranek: symbol miłości i szczęścia

Majeranek, czyli lebiodka majeranek lub majeranek ogrodowy, to roślina o właściwościach przede wszystkim leczniczych i kulinarnych. Przyprawa, którą ma w kuchni większość z nas, to ususzone listki majeranku. Roślina ta jest kuzynem oregano - zioła są podobne do siebie wyglądem, jednak całkowicie inne w smaku i zapachu.

Majeranek wywodzi się z basenu Morza Śródziemnego. Uprawia się go w wielu krajach, a dziko rosnący można spotkać w Turcji i na Cyprze. W starożytności był symbolem miłości, a w średniowieczu - szczęścia. Dziś funkcjonuje jako popularna przyprawa i lek na codzienne dolegliwości.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Majeranek: wartości odżywcze

Majeranek składa się w 0,7-3,5% z olejku eterycznego, który zawiera między innymi rutynę. Olejek majeranku działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, a także owadobójczo. Można go stosować do inhalacji, kąpieli czy nacierania.

Majeranek ma witaminę C, A i K oraz wapń, żelazo i potas. Zawiera antyoksydanty, czyli substancje, które biorą udział w walce z nadmiarem wolnych rodników, spowalniając proces starzenia się organizmu i tworzenia komórek rakowych.

> Sprawdź: Antyoksydanty - superbroń przeciwko chorobom i starzeniu się

Majeranek: właściwości lecznicze

Majeranek poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego - napędza perystaltykę jelit, stymuluje narządy do produkcji soku trawiennego i żółci, pobudza apetyt. Może zatem pomóc w pokonaniu niestrawności czy zaparć, a także złagodzić objawy nieżytu żołądka. Powstrzymuje mdłości, koi objawy zatrucia pokarmowego. Działa wiatropędnie i rozkurczowo, przyniesie ulgę w bólach brzucha. Jest sprawdzonym środkiem przeciw biegunce.

> Przeczytaj: Zioła: domowy sposób na dolegliwości jelitowe

Majeranek to również sposób na katar. Można zrobić majerankową inhalację (wsypać kilka łyżek majeranku do wrzątku, a następnie wdychać napar pod ścierką) lub użyć maści majerankowej dostępnej w aptekach. Ze względu na działanie wykrztuśne majeranek sprawdzi się również w walce z kaszlem - aby zioło pomogło, kilka razy dziennie trzeba pić zrobiony z niego napar.

Maść majerankowa wpływa kojąco na bóle reumatyczne. Napary majerankowe łagodzą ból zębów, bóle menstruacyjne oraz migreny. Majeranek ma również działanie uspokajające, dlatego osobom cierpiącym na problemy ze snem zaleca się wypicie majerankowego naparu przed wejściem do łóżka.

Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!

Zobacz wideo Chcesz się leczyć lub odchudzać ziółkami? Musisz to wiedzieć!
Więcej o: