Grypa ¿o³±dkowa - jak siê przed ni± uchroniæ i jak j± leczyæ?

Grypa ¿o³±dkowa atakuje znienacka i potrafi wyniszczaæ nasz organizm przez d³ugie godziny. Jest wyj±tkowo zara¼liwa, a z jej konsekwencjami takimi, jak choæby os³abienie, zmagamy siê na d³ugo po jej wyleczeniu. Jest jednym z tych schorzeñ, których obawiaj± siê zarówno osoby czêsto choruj±ce, jak i te, które uwa¿amy za okazy zdrowia. Co wiêc warto o niej wiedzieæ?

Jakie s± objawy grypy ¿o³±dkowej?

Diagnostyka choroby nie jest skomplikowana, gdy bowiem w grê wchodzi grypa ¿o³±dkowa objawy mo¿na uznaæ za jednoznaczne. Najczê¶ciej pojawiaj±cym siê jest biegunka, czêsto bardzo intensywna i wyniszczaj±ca. Chorzy skar¿± siê te¿ na nudno¶ci i wymioty, niejednokrotnie przy tym jeden i drugi objaw wystêpuj± w zbli¿onym czasie. Inne objawy grypy ¿o³±dkowej s± zbli¿one do tych, z jakimi mamy do czynienia w przypadku grypy w jej klasycznym wydaniu. Chorym doskwiera os³abienie i pogorszenie samopoczucia, stanom tym czêsto towarzyszy przy tym brak apetytu.

Typowy dla choroby jest równie¿ jej gwa³towny przebieg. Ju¿ pierwszym objawom mo¿e towarzyszyæ bardzo silna gor±czka, a choæ biegunka i wymioty zwykle nie trwaj± d³u¿ej ni¿ dwa lub trzy dni, bywa i tak, ¿e chorzy zmagaj± siê z objawami utrzymuj±cymi siê nawet przez tydzieñ.

Ból brzucha: czasem b³aha dolegliwo¶æ, czasem objaw choroby. Poka¿, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Jak uchroniæ siê przed gryp± ¿o³±dkow±?

Gwa³towny przebieg i powa¿ne konsekwencje, jakie poci±ga za sob± grypa ¿o³±dkowa sprawiaj±, ¿e w naszym w³asnym interesie le¿y robienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby¶my nie zarazili siê ni±. Jest to o tyle trudne, ¿e chory skutecznie zara¿a nawet przed wyst±pieniem pierwszych objawów choroby, a potem tak¿e kilka dni po ich ust±pieniu. Co wiêcej, rotawirusy zaliczaj± siê do szczególnie zara¼liwych, co dodatkowo utrudnia utrzymanie dobrego zdrowia.

Dzia³ania profilaktyczne nale¿y wiêc prowadziæ przez ca³y czas stawiaj±c zarówno na utrzymywanie naszego organizmu w dobrej kondycji, jak i na odpowiedni± dietê. Gdy grypa ¿o³±dkowa atakuje w naszym najbli¿szym otoczeniu, najskuteczniejszym sposobem na unikniêcie zaka¿enia jest dbanie o higienê, w tym zarówno czêste mycie r±k, jak i spuszczanie wody w toalecie jedynie przy zamkniêtej klapie. W trakcie choroby dobrze jest te¿ starannie czy¶ciæ te sprzêty i urz±dzenia, z którymi styka³ siê chory, a ju¿ po jej zakoñczeniu – dok³adnie wysprz±taæ mieszkanie maj±c na uwadze to, ¿e nawet na tym etapie grypa mo¿e nas zaatakowaæ. Je¶li tylko jest to mo¿liwe, nale¿y te¿ unikaæ chorych.

Grypa ¿o³±dkowa – jak leczyæ?

Leczenie grypy ¿o³±dkowej mo¿na podzieliæ na kilka etapów, z których pierwszy wi±¿e siê z konieczno¶ci± podawania choremu jak najwiêkszej ilo¶ci p³ynów. Odwodnienie jest powa¿nym zagro¿eniem dla chorych bez wzglêdu na to, czy zmagaj± siê z biegunkami, czy te¿ z wymiotami. Poniewa¿ mamy do czynienia z bardzo gwa³townymi objawami, mo¿e pojawiæ siê szybciej ni¿ przy innych chorobach, naszym celem jest wiêc zrobienie wszystkiego, aby do niego nie dopu¶ciæ. To, co pijemy jest wcale nie mniej wa¿ne. Najbardziej wskazana jest ciep³a woda, nies³odzona herbata oraz herbatki zio³owe (rumianek, sza³wia, li¶æ babki lancetowatej). Chory powinien piæ przy tym po ka¿dym ataku nawet, je¶li wydaje siê mu, ¿e tylko przyspieszy to kolejn± biegunkê lub wypró¿nienie.

Kolejnym krokiem w leczeniu grypy ¿o³±dkowej jest przeciwdzia³anie utracie minera³ów przez chorego. Dzi¶ jest to znacznie ³atwiejsze ni¿ mia³o to miejsce jeszcze przed kilkoma laty, w sprzeda¿y dostêpne s± bowiem specjalne mieszanki elektrolitów, które mo¿emy podawaæ w takich okoliczno¶ciach. Je¶li nie wiemy, która z nich bêdzie najskuteczniejsza, nie wahajmy siê skonsultowaæ naszego wyboru z farmaceut±, a z pewno¶ci± zasugeruje nam on rzeczywi¶cie skuteczne rozwi±zanie.

Nie mo¿na te¿ zapominaæ o podawaniu choremu probiotyków, dla których charakterystyczne jest to, ¿e wspieraj± proces odbudowy flory jelitowej. Probiotyki ³agodz± konsekwencje aktywno¶ci wirusów, a ich dzia³anie przyczynia siê do szybszej regeneracji organizmu. Dziêki temu wzmocnieniu ulega równie¿ uk³ad odporno¶ciowy, a to sprawia, ¿e osoba os³abiona atakiem grypy ¿o³±dkowej nie musi obawiaæ siê kolejnej infekcji.

Grypy ¿o³±dkowej nie mo¿na lekcewa¿yæ, gdy wiêc tylko stan pacjenta na to pozwala, konieczne jest skontaktowanie siê z lekarzem. Ten mo¿e przepisaæ dodatkowe leki przyspieszaj±ce tempo dochodzenia do zdrowia. Z lekarzem nale¿y skontaktowaæ siê równie¿ wówczas, gdy pomimo stosowania siê do jego zaleceñ objawy grypy ¿o³±dkowej nie ustêpuj±, a tak¿e wówczas, gdy s³abn±, ale w znacznie wolniejszym tempie ni¿ mo¿na by³oby tego oczekiwaæ.

Grypa ¿o³±dkowa – jakie leki?

W leczeniu grypy ¿o³±dkowej wa¿n± rolê odgrywaj± leki przeciwbiegunkowe. £agodz± one najbardziej nieprzyjemny z objawów choroby, choæ nale¿y liczyæ siê z tym, ¿e nawet one nie s± w stanie wyeliminowaæ biegunki ca³kowicie. Je¶li objawom towarzyszy wysoka temperatura cia³a (co jest typowe zw³aszcza dla dzieci), wskazane jest podawanie pacjentom leków o dzia³aniu przeciwgor±czkowym.

Grypa ¿o³±dkowa – co je¶æ?

Dieta ma ogromne znaczenie nie tylko w trakcie grypy ¿o³±dkowej, ale i po jej zakoñczeniu. W pierwszych dniach grypy ¿o³±dkowej mo¿na nie je¶æ wcale, nie mo¿na jednak zapominaæ o piciu ciep³ej wody, herbatek zio³owych oraz nies³odzonej herbaty. Przy uczuciu g³odu najlepszym rozwi±zaniem jest na tym etapie bulion z gotowanych warzyw. Gdy objawy ³agodniej±, mo¿emy wprowadziæ do diety kleiki, nadal powinni¶my jednak pamiêtaæ o ich lekkostrawno¶ci, w ¿adnym wypadku nie nale¿y wiêc gotowaæ ich z dodatkiem t³uszczu.

O odpowiednim od¿ywianiu nale¿y pamiêtaæ tak¿e wówczas, gdy objawy grypy zniknê³y. Po ich ust±pieniu mo¿na w³±czaæ do diety kolejne produkty, nadal jednak nale¿y robiæ to stopniowo zaczynaj±c od tych, które nie stanowi± powa¿niejszego obci±¿enia dla ¿o³±dka. Szczególnie niebezpieczne mo¿e okazaæ siê w tym kontek¶cie sma¿one i wêdzone miêso, wiadomo bowiem, ¿e jest ono w stanie dra¿niæ b³onê ¶luzow± ¿o³±dka. Z jego podawaniem nale¿y wstrzymaæ siê jeszcze co najmniej kilka tygodni zw³aszcza, je¶li grypa mia³a ciê¿ki przebieg.

Grypa ¿o³±dkowa – ile trwa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieæ na pytanie o to, jak d³ugo trwa grypa ¿o³±dkowa, wiele zale¿y bowiem od ogólnego stanu zdrowia pacjenta i charakteru samej choroby. Przyjmuje siê, ¿e jej najciê¿sza postaæ trwa od jednego do trzech dni, choæ objawy choroby daj± o sobie znaæ nawet przez tydzieñ. Nale¿y mieæ te¿ na uwadze to, ¿e grypa jelitowa jest chorob± wysoce zara¼liw±, do zara¿enia siê ni± mo¿e wiêc doj¶æ nawet w czasie, w którym pacjent nie odczuwa charakterystycznych dla niej objawów.

Mo¿e ciê równie¿ zainteresowaæ:

Zio³a: domowy sposób na dolegliwo¶ci jelitowe

Zatrucia pokarmowe latem. Tego lepiej nie je¶æ, je¶li nie chcesz spêdziæ urlopu w toalecie

BÓL BRZUCHA - poznaj przyczyny dolegliwo¶ci. Poka¿, gdzie boli, powiemy dlaczego [RYSUNKI]