Sok z cebuli: na włosy, na twarz, przeciw infekcjom. Jak go zrobić?

Sok z cebuli to naturalny lek oraz kosmetyk, który możemy nakładać na przykład na włosy. Ma liczne właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Sok z cebuli da się bez problemu zrobić samodzielnie.

Sok z cebuli: właściwości lecznicze

Cebula ma silne działanie antybakteryjne i właśnie dlatego możemy ją nazywać naturalnym antybiotykiem. Pomaga w leczeniu infekcji, przyspiesza gojenie ran. Okłady z sokiem z cebuli można wykorzystywać do walki z ropniami, płytkimi ranami, czyrakami czy trądzikiem.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Sok z cebuli: wartości odżywcze

Skąd ta magiczna moc cebuli? Ma ona mnóstwo cennych składników - witaminę C, E, K, a także witaminy z grupy B (na przykład PP). Zawiera cynk, magnez, potas, fosfor, sód i wapń. Zapach cebuli, którego nie sposób pomylić z żadnym innym, bierze się obecnych w tym warzywie siarczków.

Sok z cebuli: przygotowanie. Jak wycisnąć sok z cebuli?

Jeśli pijesz sok z cebuli w czystej postaci, to najprawdopodobniej jesteś twardzielem. Ma on bowiem bardzo wyrazisty, ostry, gorzki smak i nawet jedna łyżeczka może przyprawić o kulinarny szok. Jak łatwo się domyślić, również przygotowanie soku z cebuli nie jest najprzyjemniejsze - łzawienie gwarantowane.

Jak zrobić sok z cebuli? Będą potrzebne dwie lub trzy cebule. Należy je, oczywiście, obrać i pokroić na kawałki. Następnie trzeba je wrzucić do blendera, sokowirówki czy wyciskarki - chodzi o to, by cebula puściła sok. Sok z cebuli można wycisnąć również za pomocą zwykłej tarki.

Tak przygotowany sok z cebuli należy przyjmować w umiarkowanych ilościach (najlepiej nie więcej niż łyżeczkę lub dwie na dzień) lub stosować w celach kosmetycznych, na przykład na włosy.

O wiele przyjemniej będzie pić syrop z cebuli, w którym sok z cebuli jest jedynie składnikiem (a nie całością specyfiku). O tym, jak zrobić syrop z cebuli, piszemy tutaj. Syrop z cebuli to świetny środek na przeziębienie.

Syrop z cebuli niezastąpiony na przeziębienie

Sok z cebuli: na włosy

Sok z cebuli działa świetnie na włosy. Jest źródłem siarki, która ma na nie zbawienny wpływ - zapobiega ich wypadaniu oraz pobudza wzrost. Poza tym po pielęgnacji sokiem z cebuli włosy mniej się łamią, a także są lepiej odżywione. Trzeba przyznać, że przygotowana "odżywka" ma dość specyficzny zapach. Zawsze można pomieszać ją z szamponem; wtedy włosy nie będą wydzielać charakterystycznej dla cebuli woni.

O odżywianiu włosów przeczytasz też tutaj: "Co zrobić żeby włosy szybciej rosły? Poznaj domowe sposoby".

To także może cię zainteresować:

Więcej o: