Starsze osoby najczęściej skarżą się na suchość skóry. Wraz z wiekiem bowiem maleje liczba gruczołów łojowych w skórze, a tym samym zmniejsza się ilość wydzielanego łoju oraz potu i to aż o około 50 procent u kobiet oraz o około 20 procent u starszych mężczyzn. W wyniku zmian skóra traci naturalną ochronę, którą był tzw. płaszcz lipidowy, ochraniający skórę przed utratą wody, a także stanowiący zaporę przed wnikaniem suchego powietrza, wysuszającego wiatru, czy też szkodliwych drobnoustrojów, w tym grzybów. Po 40-tym roku życia w naszej skórze zaczyna także ubywać ceramidów, związków lipidowych znajdujących się w warstwie rogowej naskórka. To ceramidy są barierą dla wody, dbają o elastyczność skóry oraz chronią ją przed utratą ciepła.
Coraz słabsze są włókna kolagenowe oraz elastynowe, odpowiedzialne za sprężystość skóry. Po 50-tym roku życia ich produkcja praktycznie zanika. Skóra zatem coraz bardziej się marszczy, przysparzając nam problemów.
Sucha skóra doskwiera przede wszystkim kobietom, a problem zaczyna się tuż po menopauzie. Spadek produkcji estrogenów odbija się w dużym stopniu na skórze, która powoli traci substancje zatrzymujące wilgoć, jak chociażby kwas hialuronowy.
Skóra osób starszych najbardziej wysusza się na twarzy, przedramionach, podudziach, a także na rękach od strony grzbietowej. Problem może także dotyczyć owłosionej skóry głowy i spowodować wystąpienie złuszczania łupieżowatego.
Nadmiernie wysuszona skóra daje o sobie znać świądem. To częsta dolegliwość, na którą skarżą się starsze osoby. W podeszłym wieku tzw. świąd starczy jest niezwykle uciążliwy, a powodowany jest, najprawdopodobniej, przez nadmierne pobudzenie receptorów bólowych obecnych w skórze. Świąd dotyka częściej mężczyzn po 60-tym roku życia. Starsze osoby skarżą się przy tym na uczucie pieczenia, mrowienia czy kłucia. Dermatolodzy zalecają wtedy smarowanie maściami przeciwbólowymi i przeciwhistaminowymi lub glikokortykosteroidami. Pomocna jest także fototerapia.
Świąd skóry może ponadto mieć przyczynę w konkretnych schorzeniach, takich jak cukrzyca, choroby nerek, schorzenia wątroby, tarczycy, atopowe zapalenie skóry, erytrodermia (rybia łuska), a nawet nowotwory. Źródło świądu wreszcie może być natury psychicznej.
Swędzącej skóry nie wolno drapać, aby nie doprowadzić do nadkażeń bakteryjnych czy grzybicznych lub innych schorzeń skóry.
Wbrew pozorom łatwo o taki niedobór, mimo iż witamina D jest syntetyzowana w naszej skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych. Jednak u starszych osób pojawiają się problemy z produkcją witaminy D z powodu spadającej w organizmie podaży 7-dehydrocholesterolu, związku z którego powstaje witamina D. W starszym wieku trzeba zatem dbać o przebywanie na słońcu minimum pół godziny, a więc chodzić codziennie na spacer oraz dbać o odpowiednią dietę, bogatą w oleje roślinne, wątróbkę, jajka i produkty mleczne.
Melanina, pigment znajdujący się w naszej skórze, chroni przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wraz z wiekiem jednak zaburza się jego produkcja, pojawiają się przebarwienia, nierównomierne rozmieszczenie komórek barwnikowych, uszkodzenia posłoneczne - to wszystko skutkuje słabszą ochroną skóry w starszym wieku. Skóra staje się nadmiernie blada, a także pełna charakterystycznych brązowych plam. Zwiększa się zatem prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry, szczególnie raka podstawnokomórkowego lub kolczystokomórkowego. Zatem, w razie zauważenia zmian skórnych, trzeba koniecznie zasięgnąć rady dermatologa.
Sucha skóra źle znosi zbyt długie i gorące kąpiele i intensywnie działające środki myjące. Lepszy będzie codzienny prysznic oraz stosowanie takich kosmetyków, które mają właściwości natłuszczające i odżywiające. Szczególnie ważne jest dokładne mycie skóry w fałdach skórnych, pod pachami, piersiami czy w pachwinach. Do codziennego mycia starszej skóry poleca się zatem preparaty z dodatkiem witaminy E, na przykład na bazie olejów roślinnych, a także zawierające mocznik, który działa zmiękczająco i bakteriobójczo. Pochodną mocznika jest alantoina, można więc jej szukać w składzie kosmetyku. Ponadto dobrze działa lanolina, d-pantenol, wyciągi z lnu.
Po kąpieli koniecznie trzeba natłuścić skórę odpowiednim balsamem. Kosmetyki dla seniora to mogą być oparte o oliwę z oliwek, rumianek czy argininę, które działają także regenerująco. Odparzenia smarujemy odpowiednią maścią, zaleconą przed dermatologa. Trzeba ponadto stosować kremy z wysokim filtrem UV w razie dłuższej ekspozycji na słońce. Ubranie powinno być przewiewne, szczególnie w czasie upałów, aby dodatkowo nie utrudniać skórze oddychania. Należy pamiętać, aby starsze osoby dużo piły, zwłaszcza w czasie upałów, ponieważ odwodnienie jest niezwykle dla nich groźne.
Skóra osób w starszym wieku doskonale przyjmuje kosmetyki, przeznaczone dla najmłodszych dzieci. Są pozbawione drażniących substancji chemicznych, a jednocześnie dobrze chronią i natłuszczają skórę.