Płaszcz lipidowy - co to takiego? Jakie spełnia funkcje?

Płaszcz lipidowy skóry to najbardziej zewnętrzna część naskórka. Do jego zadań należy ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz dbanie o jej właściwe nawilżenie. Jakie jeszcze funkcje spełnia, jak jest zbudowany i jak o niego dbać?

Płaszcz lipidowy, nazywany także płaszczem hydrolipidowym, to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, tj. bakteriami, wirusami czy grzybami, a także - do pewnego stopnia - przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo dba, aby skóra była właściwie nawilżona. Z czego jest zbudowany? Przede wszystkim z wody i lipidów. Wspólnie tworzą tzw. barierę okluzyjną, która ochrania skórę. 

Płaszcz lipidowy - jak działa?

Płaszcz lipidowy ma przede wszystkim chronić skórę przed groźnymi dla czynnikami zewnętrznymi czy patogeniami oraz dbać, by nie traciła zbyt wiele wody. Dodatkowo:

 • Odpowiada za prawidłowe wchłanianie i przenikanie substancji do wszystkich warstw skóry. Dba, aby trafiły tylko bezpieczne i wartościowe. Za jego sprawą te korzystne dla skóry związki mogą działać prawidłowo i spełniają swoje zadanie.
 • Zapewnia skórze właściwe nawilżenie. Dzięki niemu na skórze powstaje tzw. bariera okluzyjna, która zapobiega mimowolnej utracie wody. Warto zaznaczyć, że bez wody, wszystkie ważne dla niej procesy nie mogłyby prawidłowo przebiegać. Uszkodzenia płaszcza lipidowego sprawia, że skóra staje się wysuszona, jest bardziej podatna na podrażnienia.
 • Chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nie pozwala, aby przedostały się zanieczyszczenia (także te pochodzące z powietrza czy smogu), chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, wiatrem, mrozem oraz deszczem.
 • Bariera lipidowa zapewnia skórze odpowiednią elastyczność. Dzięki temu jest ona miękka, jędrna i gładka.

Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników

Płaszcz lipidowy - jak o niego dbać?

Każdy, kto chce mieć zdrową i piękną skórę musi sobie zdawać sprawę, że bez zadbania o płaszcz lipidowy, nie uda się tego osiągnąć. Dlatego tak bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry i dobór odpowiednich kosmetyków. Jeśli płaszcz lipidowy działa jak należy skóra jest nie tylko odpowiednio nawilżona i chroniona, ale przede wszystkim wolna od niedoskonałości.

Aby płaszcz lipidowy spełniał swoje zadania należy pamiętać o nawilżeniu skóry - to jeden z najskuteczniejszych sposobów na odbudowanie, wzmocnienie i zregenerowanie płaszcza lipidowego. Dzieje się tak ponieważ woda jest jednym ze składników warstwy lipidowej, zatem jej regularne dostarczanie usprawni pracę bariery ochronnej. W tym celu warto sięgać po kremy nawilżające na dzień i na noc oraz zwrócić uwagę, aby w swoim składzie zawierały szereg nawilżających składników, tzw. humektantów.

Do najpopularniejszych humektantów należą:

 • aloes,
 • miód,
 • kwas hialuronowy,
 • mocznik,
 • gliceryna,
 • kwas mlekowy,
 • glikol propylenowy,
 • d-pantenol,
 • piroglutaminian sodowy

- tych składników należy szukać na etykietach kremów, balsamów, szamponów i odżywek.

Poza wodą płaszcz lipidowy zawiera także lipidy (czyli związki chemiczne, do których zaliczamy m.in. tłuszcze, woski, sterole, rozpuszczalne w tłuszczach witaminy i wiele innych substancji). Dobry krem nawilżający powinien zawierać w sowim składzie także i te związki. Osoby, które mają problemy ze skórą, tj. jest bardzo wrażliwa skłonna do podrażnień, powinny zrezygnować z kosmetyków kupowanych w drogeriach i postawić na dermokosmetyki sprzedawane w aptekach. Zazwyczaj ich skład jest bogatszy w substancje odżywcze, są też hipoalergiczne i nie zawierają żadnych substancji drażniących czy zapachowych, które mogłyby jeszcze bardziej podrażnić i zaszkodzić wymagającej skórze.

W utrzymaniu prawidłowego płaszcza lipidowego pomagają także toniki, które przywracają skórze właściwe dla niej pH. Może ono zostać uszkodzone przez demakijaż, peeling lub stosowanie agresywnie działających środków czyszczących. Tonik do twarzy o fizjologicznym pH skutecznie przywraca skórze odpowiedni odczyn i usprawnia pracę płaszcza lipidowego.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że choć płaszcz lipidowy chroni przed promieniowaniem słonecznym, mrozem czy wiatrem, to jego możliwości są ograniczone. Im dłużej skóra będzie narażona na ich działanie tym mniej skuteczna będzie ochrona, którą zapewnia jej płaszcz lipidowy. Dlatego bardzo ważne jest, aby latem używać kremów z filtrem, a zimą - kremów ochronnych i natłuszczających.

Dobry skuteczny kosmetyk to taki, który został właściwe dobrany do rodzaju cery. Przy zakupie preparatów do pielęgnacji należy dobrze sprawdzić, czy wybrany produkt będzie dla nas właściwy. Osoby, które nie wiedzą, jaki mają rodzaj cery powinny skorzystać z pomocy lekarza dermatologa. Ten specjalista nie tylko odpowie na wszystkie pytania, ale także podpowie czego skórze brakuje i na co warto zwrócić szczególną uwagę. Pomocny w wyborze kosmetyków może być także doświadczony kosmetolog.

Więcej o: