Alantan krem, alantan maść: właściwości i zastosowanie

Alantan w postaci kremu lub maści to produkt cieszący się dużą popularnością i ze względu na swoje właściwości, cenę oraz dostępność bardzo często stosowany jest na różnorodne problemy skórne. Główne składniki tego preparatu - alantoina oraz d-pantenol mają właściwości regeneracyjne skóry, a także nawilżają i uelastyczniają naskórek. Alantan w postaci maści lub kremu bardzo często stosowany jest przez rodziców małych dzieci, ponieważ doskonale radzi sobie z podrażnioną skórą niemowlaków.

Alantan - skład produktu

Alantan jest to preparat farmakologiczny, który występuje w postaci kremu lub maści. Zarówno alantan krem, jak i maść, zawierają przede wszystkim alantoinę (od której zaczerpnięto nazwę preparatu), jak i deksopantenol.

Alantoina jest to związek chemiczny, stanowiący pochodną mocznika. Składa się z kwasu moczowego, który powstaje w korzeniach soi, kasztanowca, fasoli czy żywokostu lekarskiego, które żyją w symbiozie z bakteriami azotowymi. Związek ten stanowi podstawę wielu kremów oraz maści nawilżających, które mają na celu niwelowanie trądziku oraz zmian skórnych. Dawniej uważano, że alantoina spowalnia proces starzenia się skóry, jednakże żadne badania nie potwierdziły dotąd tej właściwości.

Drugim, podstawowym składnikiem alantanu maści oraz kremu jest deksopantenol, nazywany inaczej pantenolem. Deksopantenol to związek chemiczny, zaliczany do grupy alkoholi wielowodorotlenowych. Co ważne, w organizmie ludzkim deksopantenol ulega przeobrażeniu w kwas pantotenowy, czyli w witaminę B5. Witamina ta odpowiada m.in. za proces regeneracji skóry, gojenia się ran, działa przeciwzapalnie, a także ma wpływ na pigmentację skóry oraz włosów.

Oprócz alantoiny oraz deksopantenolu, w skład alantanu wchodzą substancje pomocnicze, takie jak: parafina ciekła, lanolina, wazelina, woda oczyszczona oraz substancje z grupy alkoholi (np. alkohol cetostearylowy).

Alantan - właściwości

Ze względu na dwa główne składniki alantanu - alantoinę oraz deksopantenol, preparat ten charakteryzuje się właściwościami, związanymi z procesem regeneracji skóry, takimi jak:

  • przyspieszanie procesu gojenia się ran,
  • łagodzenie świądu i pieczenia,
  • zwiększanie elastyczności skóry,
  • redukcja zaczerwienienia i podrażnień,
  • poprawa nawilżenia skóry,
  • ochrona naskórka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
  • zapobieganie odkładaniu się kreatyniny.

Zastosowanie produktów Alantan

Alantan to preparat, który cieszy się bardzo dużą popularnością i stosowany jest na wszelkie dolegliwości skórne. Produkt należy stosować miejscowo w przypadku wystąpienia ran, takich jak: niewielkie skaleczenia czy pęknięcia, otarcia, rany tłuczone. Ponadto, skuteczny jest także w walce z nadmiernie suchą oraz podrażnioną skórą. Alantan stosuje się również na poparzenia słoneczne oraz poparzenia skórne, powstałe po przebytej radioterapii lub fototerapii. Kolejnym zastosowaniem alantanu jest niwelowanie zrogowaciałej skóry na stopach oraz dłoniach - wynika to z właściwości regeneracyjnych, nawilżających oraz uelastyczniających skórę.

Alantan to preparat, który szczególnie doceniają rodzice małych dzieci. Maść lub krem alantan stosowany jest w przypadku podrażnionej skóry niemowlaków, w tym również spowodowanej pieluszkowym odparzeniem skóry.  Co ważne, można go stosować kilka razy dziennie, nawet po każdej zmianie pieluszki.

Oprócz wymienionych zastosowań, alantan jest skuteczny w walce z dużo poważniejszymi problemami skórnymi - bardzo dobrze radzi sobie z owrzodzeniami, atopowym zapaleniem skóry, wypryskami i alergicznymi zmianami skórnymi, a także z zapaleniem błony śluzowej nosa.

Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników

Alantan krem czy maść?

Wiele osób zastanawia się nad różnicą pomiędzy alantanem w postaci kremu oraz maści. Pomimo, że produkty te charakteryzują się takim samym składem, istnieją pewne różnice pomiędzy tymi substancjami. Alantan maść, według producenta, ma bardziej skondensowaną, tłustą formę i po naniesieniu na skórę pozostaje dłużej, a wazelina tworzy charakterystyczny "plasterek" - warstwę ochronną, uniemożliwiającą wniknięcie innych substancji w głąb skóry. Według lekarzy maść działa dużo szybciej i rany posmarowane tą formą, szybciej się goją. Ponadto alantan maść zalecana jest do leczenia zapalenia błony śluzowej nosa.

Alantan krem skutecznie nawilża skórę i jego przewagą nad maścią jest, według opinii, łatwiejsze rozprowadzanie po ciele. Zaleca się, aby kremu używać do codziennej pielęgnacji, zaś maści na poważniejsze problemy - zmiany skórne, rany i odparzenia.

Alantan - cena

Niewątpliwą zaletą alantanu maści oraz kremu jest cena oraz dostępność. Preparaty te można kupić w każdej aptece i dostępne są bez recepty. Cena tych środków jest taka sama - mała tubka, pojemności 30 ml kremu lub maści to koszt około 5 zł.

Więcej o: