Elastyna - białko, które daje nam młodość

Elastyna jest białkiem wytwarzanym przez fibroblasty i tworzy sieć rozciągliwych włókien elastynowych w tkance łącznej skóry. Dzięki elastynie nasza skóra jest rozciągliwa, elastyczna i gładka. Występuje w parze z kolagenem i odpowiada za specyficzne właściwości skóry. To elastyna powoduje, że nasza skóra, nawet po znacznym rozciągnięciu, powraca do pierwotnego kształtu. Dopóki produkcja elastyny w naszym organizmie przebiega bez zakłóceń, nie musimy się martwić o zmarszczki.

Czym jest elastyna?

Elastyna jest podstawowym budulcem ścięgien, więzadeł, tkanki płucnej oraz ścian dużych naczyń krwionośnych. Dokładnie rzecz biorąc, elastyna jest to hydrofobowe (czyli posiadające zdolność odpychania od siebie cząsteczek wody) białko fibrylarne, a więc o strukturze włóknistej. Składa się z niemal 750 reszt aminokwasowych, w tym z proliny, alaniny, waliny i glicyny. Elastynę produkują fibroblasty, komórki znajdujące się w tkance łącznej skóry. Elastyna wraz z kolagenem stanowi podstawowy "szkielet" naszej skóry.

Elastyna - jakie ma właściwości

Elastyna to naprawdę niezwykłe białko. Włókna elastynowe bowiem odznaczają się wyjątkową odpornością na rozciąganie, a wraz z kolagenem nadają skórze sprężystości. Są odporne na czynniki mechaniczne, a rozciągnięte czy skręcone wracają do początkowej postaci. Tworząc parę z kolagenem wzmacniają wzajemnie swoje właściwości. Sprężystość elastyny jest znacznie większa niż kolagenu. Elastyna wspiera więc kolagen przy rozciąganiu, kolagen natomiast chroni elastynę przed nadmiernym rozciągnięciem się.

Elastyna wytwarzana jest w tkance łącznej od początku życia człowieka, ponieważ organizm musi dostosować powierzchnię skóry do rozrastającego się ciała. Nasza skóra jest wtedy jędrna, dobrze naciągnięta i sprężysta. Niestety, mniej więcej po 25. roku jej produkcja powoli zamiera, by po 50-tym roku życia zaniknąć. W efekcie nasza skóra traci w wiekiem elastyczność i zaczyna się, po prostu, marszczyć.

Elastyna pełni także funkcje ochronne. Broni bowiem skórę przed działaniem różnych szkodliwych substancji z zewnątrz, takich jak związki chemiczne zawarte w środkach do mycia czy w płynach do kąpieli.

Młoda skóra na długo? Znamy na to sposoby. Wieczorna pielęgnacja cery dojrzałej

Elastyna w kosmetyce

Jak nietrudno zauważyć, elastyna to prawdziwy skarb naszej skóry. To dzięki niej, między innymi, wyglądamy młodo, a nasza skóra jest gładka i jędrna. Dlatego też producenci kosmetyków starają się wykorzystywać elastynę i jej właściwości do produkcji kosmetyków dla cer dojrzałych. Najczęściej łączy się zalety elastyny z zaletami kolagenu, tworząc kosmetyki w postaci kremów czy płynów, mających za zadanie nawilżyć i uelastycznić skórę. A także zwalczać cellulit, rozstępy, czy ujędrniać biust.

Producenci kremów i płynów, stworzonych na bazie elastyny i kolagenu zapewniają, że ich stosowanie pomoże nam w:

  • wygładzeniu i ujędrnieniu skóry
  • nawilżeniu skóry
  • spłyceniu zmarszczek
  • likwidacji przebarwień
  • zmniejszeniu się cellulitu
  • wyrównaniu kolorytu skóry

Elastyna poprawi także stan włosów oraz paznokci, powodując, że staną się mniej łamliwe. Dlatego stanowi składnik wielu kosmetyków do włosów oraz odżywek do paznokci. Spotyka się także tzw. hydrolizaty elastyny, które można dodawać do kremów czy toników i stosować w celu poprawy jędrności skóry.

Można ponadto spróbować dostarczać elastynę do organizmu w postaci tabletek. Dostępne są preparaty o nazwie nutrikosmetyki, które zawierają w swoim składzie białka kolagenu oraz elastyny.

Trzeba przy tym pamiętać, że działanie kosmetyków z elastyną ogranicza się tylko do zewnętrznej warstwy skóry, gdzie tworzy ona filtr chroniący i nawilżający naskórek. Nie ma możliwości wnikania wgłąb i odbudowywania samej struktury skóry.

Naturalnie, stosując elastynę zewnętrznie i wewnętrznie, w formie tabletek, nie odwrócimy efektów naturalnego starzenia się skóry. Stosując kremy, czy inne preparaty z dodatkiem elastyny, pomagamy skórze tylko w pewien sposób utrzymać aktualny stan skóry i zmniejszać nieco skutki upływu czasu.

Więcej o: