Piękna cera, bujne włosy, mocne paznokcie

Są nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim oznaką zdrowia. Jeśli skóra łuszczy się i pęka, włosy matowieją i wypadają, a paznokcie się łamią, to wyraźny znak, że organizmowi brakuje pewnych ważnych składników. Nie zwlekając, trzeba je uzupełnić.

Powodem kłopotów ze skórą i z włosami bardzo często jest niedobór witamin lub minerałów. Nie wystarczy bowiem używanie witaminowych kremów czy odżywek do włosów - potrzebne jest zasilenie skóry od wewnątrz, czyli przyjmowanie "tabletek na urodę". Stan skóry poprawią np. pigułki zawierające przeciwutleniacze i substancje opóźniające starzenie (m.in. witaminy A, C i E), a na kondycję włosów i paznokci wpłyną tabletki z dużą dawką minerałów (m.in. wapnia, żelaza i krzemu). Ostatnio na rynku pojawiły się nawet tabletki łagodzące objawy cellulitu. Ich działanie polega przede wszystkim na usprawnieniu mikrokrążenia w skórze i tkance podskórnej, dzięki czemu likwidowane są obrzęki, skóra nabiera ładniejszej barwy, staje się gładsza i bardziej jędrna. Jeśli już się zdecydujemy na witaminy w tabletkach, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Żeby efekty były naprawdę widoczne, należy je zażywać co najmniej kilka tygodni.

Pytanie do specjalisty

Czy istnieją skuteczne środki przeciwdziałające łysieniu?

Problem ten dotyczy przede wszystkim panów. 95 proc. z nich cierpi na tzw. łysienie androgenowe, dziedziczne. Mimo iż nazywa się je łysieniem typu męskiego, to jest też udziałem ok. 20 proc. kobiet po 50. roku życia. Ten rodzaj przerzedzania czupryny związany jest z zakłóceniem równowagi hormonalnej w skórze głowy. Łysiejącym nie podaje się jednak hormonów - byłoby to strzelanie do komara z armaty. W niektórych wypadkach znakomicie sprawdza się środek o nazwie minoksydil. Zawierają go preparaty Regaine oraz Loxon - mogą je stosować zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Minoksydil nie wpływa na równowagę hormonalną organizmu, ale poprawia ukrwienie komórek, które są odpowiedzialne za porost włosów. Nie spowoduje wprawdzie, że odrosną już utracone włosy, ale zatrzyma wypadanie kolejnych. Preparaty z minoksydilem trzeba wcierać w skórę głowy dwa razy dziennie. Niestety, po przerwaniu kuracji włosy znowu zaczynają wypadać. Wypadaniu włosów przeciwdziała też środek o nazwie Aminexil (obecny w preparacie Dercos, dla kobiet i mężczyzn).

Idź do lekarza, jeśli...

...problemy ze skórą i z włosami nie ustępują bądź się nasilają. W takim przypadku problem nie jest już wyłącznie defektem kosmetycznym. Pękanie, łuszczenie się skóry, wypadanie włosów czy łamliwość paznokci mogą być sygnałem chorób ogólnoustrojowych wymagających specjalistycznego leczenia.

Jak sobie pomóc

- Jeśli problemy z cerą i włosami związane są z częstym przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku, wypróbuj preparaty, które zawierają zestaw antyutleniaczy zwalczających wolne rodniki - związki niszczące skórę i przyspieszające starzenie się organizmu. Są to: Capivit A+E, Pycnogenol, Antioxidant Vitalas Health Care, Evelle.

- Gdy masz zmęczoną, szarą skórę, przeprowadź kurację preparatami wzmacniającymi włókna kolagenowe, które są odpowiedzialne za jej gładkość i elastyczność: Inneov Fermete, Alphol, Eliksir-Alphol, tabletki Thalgo.

- Jeśli włosy i paznokcie stają się kruche, łamliwe i matowe (znak, że w organizmie brakuje wapnia, żelaza, krzemu), zażywaj preparaty: Revalid, wyciąg ze skrzypu polnego z witaminami, H-pantoten, Silikan.

- Jeżeli zależy ci na pielęgnacyjnych kosmetykach najwyższej jakości (wcale nie muszą być najdroższe) i dokładnie przetestowanych, kupuj je właśnie w aptece. Sprzedawane są tu tzw. dermokosmetyki, które nie tylko pielęgnują skórę, ale mogą też zaradzić problemom dermatologicznym, takim jak przesuszenie skóry, jej nadwrażliwość, łojotok, zmiany trądzikowe, pękające naczynka krwionośne. Godne polecenia marki to: Avene, Vichy, La Roche-Possay, SVR, AA Oceanic, ROC, Gallenic.

- Jeśli masz bardzo suchą, łuszczącą się skórę, używaj aptecznych preparatów do kąpieli, np. Balneum Hermal i Balneum Hermal Plus, Trixera Avene; Linola, a także maści z wyciągiem z oczaru wirginijskiego lub nagietka, z propolisem, alantoiną oraz dekspantenolem.

- Walcząc z łupieżem, stosuj również preparaty kupione w aptece. To dolegliwość świadcząca o zaburzeniach rogowacenia naskórka i obecności komórek specyficznych grzybów. Przede wszystkim należy jak najszybciej złuszczyć i w miarę możności wyregulować pracę gruczołów łojowych. Warto wypróbować takie preparaty jak szampon przeciwłupieżowy Sebamed, Nizoral, Kertyol S, Biosulfo. Jeśli to nie pomaga, sięgnij po specyfik, który usunie jak największą ilość łusek. Pomoże w tym oliwka salicylowa - salicylol. Działa najskuteczniej, gdy nałożysz ją na włosy po podgrzaniu (przed umyciem). Następnie głowę okręć folią i ręcznikiem. Kompres zmyj po kilku godzinach. Jeżeli łupież jest wyjątkowo uporczywy, warto wybrać się do dermatologa. Lekarz zaleca zwykle dwutygodniową kurację sterydową.

- Gdy masz problem z paznokciami - są zbyt miękkie, łamią się, kruszą albo rozdwajają - pomogą ci te same preparaty witaminowe, które polecaliśmy przy kłopotach z włosami i ze skórą: H-panthoten, Merz Special Dragees, Revalid, Silica, Biotyna. Stan paznokci poprawisz również, stosując specjalne odżywki. Maluje się nimi płytki paznokci tak jak lakierem. Do miękkich i cienkich warto wybrać preparat z teflonem, akrylem lub jedwabiem, natomiast do łamiących się i rozdwajających - z wapniem oraz proteinami.

Więcej o: