Cellulit - jak powstaje, jak siê go pozbyæ?
Warto pamiêtaæ, ¿e cellulit nie jest tym samym, co cellulitis. To drugie to zapalnie tkanki ³±cznej, które musi byæ leczone antybiotykami.
Przyczyny pojawiania siê cellulitu
Cellulit jest zwi±zany z zaburzeniami kobiecego uk³adu hormonalnego. Gdy zwiêksza siê ilo¶æ estrogenów, zwiêksza siê przepuszczalno¶æ naczyñ krwiono¶nych i limfatycznych. P³yny fizjologiczne s± przepuszczane przez te naczynia z du¿± ³atwo¶ci±, a to sprawia, ¿e musi siê on zbieraæ w przestrzeniach miêdzykomórkowych. Tak powstaje cellulit na udach - przestrzenie wype³nione zostaj± p³ynem, a mikrokr±¿enie w warstwie podskórnej natychmiast zostaje utrudnione.
Szczególne znaczenie dla powstawania takich objawów maj± okresy, kiedy kobieta miesi±czkuje, jest w ci±¿y lub karmi piersi±. Tak¿e stosowanie antykoncepcji sprzyja pojawianiu siê cellulitu.
Nie bez wp³ywu na taki stan skóry jest progesteron, czyli drugi wa¿ny hormon kobiecy. Przez niego krew w ¿y³ach p³ynie wolniej, a przez to dochodzi do zmian w tkance ³±cznej. W ten sposób w³ókna kolagenowe trac± sprê¿ysto¶æ, a przez to dochodzi do obni¿enia elastyczno¶ci ca³ej skóry w miejscach zagro¿onych pojawieniem siê cellulitu.
Nie sposób nie wspomnieæ w tym miejscu o uwarunkowaniach genetycznych. One tak¿e maj± du¿y wp³yw na pojawianie siê cellulitu nawet u m³odych kobiet. Do cellulitu z punktu widzenia genetycznego mog± prowadziæ: ¿ylaki na nogach, obrzêki, wiotka struktura tkanki ³±cznej.
Ale nawet bez uwarunkowañ genetycznych mo¿na z ³atwo¶ci± doprowadziæ do pojawienia siê skórki pomarañczowej. Wystarczy zrezygnowaæ z jakiejkolwiek aktywno¶ci fizycznej i prowadziæ siedz±cy tryb ¿ycia. W ten sposób mo¿na samodzielnie negatywnie wp³yn±æ na stan swojej skóry i zapewniæ sobie bardzo nieestetyczny jej wygl±d - nawet w m³odym wieku.
Oczywi¶cie trzeba te¿ wspomnieæ o innym zaniedbaniu, z³ej diecie. Nadmiar kalorii, jedzenie przetworzone, brak sta³ych pór posi³ków, jedzenie w po¶piechu - to czynniki ryzyka powstania cellulitu
Cellulit wodny i inne rodzaje
Cellulit mo¿e mieæ ró¿ne rodzaje w zale¿no¶ci od tego, jaki jest jego stopieñ zaawansowania albo przyczyna powstania.
Najbardziej rozpowszechniony i pojawiaj±cy siê u wiêkszo¶ci kobiet jest cellulit wodny. Mówi siê o nim, ¿e jest chorob± cywilizacyjn±. Mo¿e dotyczyæ w zasadzie ka¿dej kobiety, bo odnosi siê do zaburzeñ w naturalnym trybie pracy uk³adu hormonalnego. Gospodarka wodno-t³uszczowa zostaje zaburzona, a to wp³ywa bezpo¶rednio na fakt, ¿e powstaje cellulit. Jego nazwa - wodny - pochodzi od tego, ¿e w tkankach zostaje zatrzymana zbyt du¿a ilo¶æ wody. Taki rodzaj skórki pomarañczowej szczególnie dotyczy okresu ci±¿y oraz menopauzy, bo to jest ten czas, kiedy nastêpuj± wzmo¿one wahania hormonów w organizmie kobiety. Przyczynami do jego powstania jest tak¿e nadmierne spo¿ywanie soli, czêste chodzenie w butach na obcasach i stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Dobr± informacj±, je¶li chodzi o cellulit wodny, jest fakt, ¿e stosunkowo ³atwo siê go pozbyæ (a na pewno du¿o ³atwiej ni¿ w przypadku tego t³uszczowego). Wystarczy du¿o siê ruszaæ i zastosowaæ odpowiedni± dietê. Przydatne bêd± te¿ kosmetyki przeciw cellulitowi, pomagaj±ce unormowaæ stan skóry.
Drugim bardzo znanym i czêsto wystêpuj±cym rodzajem cellulitu jest cellulit t³uszczowy. On wystêpuje u tych kobiet, które zmagaj± siê ze zbyt du¿± wag± cia³a, ilo¶ci± tkanki t³uszczowej oraz u tych, które maj± problem z przemian± materii. Stanowi bardzo nieprzyjemn± odmianê cellulitu, bo nie tylko jest widoczny na skórze i wygl±da niezbyt efektownie, ale przysparza bólu. Komórki t³uszczowe s± nadmiernie rozro¶niête, a przez to dochodzi do nacisku na zakoñczenia nerwów, w wyniku czego pojawiaj±ce siê na skórze grudki zaczynaj± boleæ.
Z tym typem cellulitu du¿o trudniej walczyæ i nie zawsze okazuje siê, ¿e powziête dzia³ania przynosz± pozytywny efekt. Trzeba przede wszystkim du¿o samozaparcia, aby mo¿na by³o jakie¶ rezultaty osi±gn±æ, ale wymaga to du¿ego nak³adu czasu, determinacji i konsekwencji w dzia³aniu. Trzeba zatem wprowadziæ zmiany w swoim codziennym ¿ywieniu, du¿o siê ruszaæ, oraz stosowaæ specjalne zabiegi pielêgnacyjne. Tylko po³±czenie tych wszystkich elementów pozwoli na uzyskanie faktycznych wyników.
Fazy rozwoju cellulitu
- fazê I - cellulit jest ca³kowicie odwracalny, pojawia siê, kiedy mocno ¶ci¶nie siê skórê, ale w normalnych warunkach nie jest nawet zauwa¿alny; na tym etapie trzeba zacz±æ hamowanie jego rozrastania siê
- fazê II - kiedy cellulit zaczyna byæ widoczny bez ¶ciskania skóry, nie jest on du¿y ani g³êboki, ale ju¿ wszed³ w etap bardziej zaawansowany
- fazê III - cellulit jest ju¿ do¶æ zaawansowany, grudki i fa³dki s± widoczne bez wzglêdu na przyjmowan± pozycjê (siedzenie czy stanie), widaæ go te¿ w ka¿dym ¶wietle; objawem widocznym tylko dla samej zainteresowanej kobiety jest pojawiaj±cy siê w miejscach zgrubieñ ból; w tym miejscu mo¿na powiedzieæ, ¿e cellulit przeszed³ w chorobê
- fazê IV - stopieñ bardzo zaawansowany, kiedy ze wzglêdu na bóle potrzebna jest konsultacja lekarska.
Jak radziæ sobie z cellulitem?
Sposoby na cellulit s± ró¿ne w zale¿no¶ci od tego, na jakim etapie znajduje siê jego rozrost. Na sam pocz±tek - jeszcze przed pojawieniem siê jakichkolwiek jego oznak, ale po prostu zdaj±c sobie sprawê z zagro¿enia, nie mo¿na rezygnowaæ z aktywno¶ci fizycznej oraz stosowaæ zdrow± dietê. Tylko takie prewencyjne dzia³anie mog± zminimalizowaæ ryzyko i skutkowaæ ³adn± skór± bez zgrubieñ. Natomiast, kiedy zauwa¿a siê, ¿e zaczê³a siê pierwsza faza, trzeba przyj±æ bardziej zaawansowane, obronne dzia³ania w celu wykluczenia tego, co ju¿ siê pojawi³o oraz zapobie¿enia dalszym zmianom skórnym.
Zabiegi na cellulit:
- æwiczenia na cellulit - trening aerobowy, czyli szybki marsz, jazda na rowerze, stepper, p³ywanie
- aerobik w wodzie - napina skórê, dziêki czemu przyspieszony zostaje obieg limfy
- masa¿er na cellulit - elektryczny albo zwyk³y; przyk³ada siê go do skóry, wykonuj±c koliste ruchy po ciele - maj± odpowiadaæ ruchowi krwi; zwiêksza skuteczno¶æ zabiegów
- tabletki na cellulit - przyspieszaj± metabolizm komórkowy lub poprawiaj± cyrkulacjê krwi i limfy (w zale¿no¶ci od wybranego rodzaju)
- krem na cellulit - usuwa szkodliwe toksyny i zmagazynowan± nadmiern± ilo¶æ t³uszczu; warto wybraæ dobry krem od renomowanych firm, który faktycznie jest w stanie przynie¶æ jakie¶ efekty.
Ka¿dy sposób na cellulit na cellulit bêdzie dobry pod warunkiem, ¿e stosuje siê go z du¿ym stopniem regularno¶ci. Tylko dziêki temu mo¿na spodziewaæ siê efektów w do¶æ szybkim czasie. Wa¿ne jest, aby wzmo¿ony ruch odbywa³ siê po ka¿dym zabiegu pielêgnacyjnym, bo tylko wtedy mo¿na skutecznie wspomóc napiêcie skóry. Powinno siê te¿ wprowadziæ zwyczaj picia wody mineralnej po zakoñczeniu æwiczeñ, bo pomaga ona usuwaæ niechciane toksyny.
Równie wa¿ne jest stosowanie w³a¶ciwej diety. Przede wszystkim nale¿y je¶æ du¿o warzyw i owoców, ograniczyæ s³odycze. Potrzebne s± sk³adniki pokarmowe bogate w witaminy i sole mineralne. Zbo¿a i ro¶liny str±czkowe powinny królowaæ na co dzieñ. Trzeba te¿ zrezygnowaæ z t³ustych miês, serków topionych, p³atków kukurydzianych i jasnego pieczywa. Chude miêso i ryby powinny znale¼æ siê na sta³e w menu.
Poniewa¿ na cellulit wp³ywa tak¿e stres i zmêczenie, warto wrzuciæ na luz i daæ sobie wiêcej czasu na regeneracjê oraz odpoczynek.
W³a¶ciwa pielêgnacja skóry
Aby zapobiegaæ albo wspieraæ utratê cellulitu, konieczna jest te¿ systematyczna w³a¶ciwa pielêgnacja za pomoc± kosmetyków, które zosta³y specjalnie do takiego celu stworzone. Ale nie chodzi tutaj jedynie o samo stosowanie kosmetyków pielêgnacyjnych. Rozumie siê przez to tak¿e ró¿nego rodzaju masa¿e, które usprawniaj± kr±¿enie i poprawiaj± ukrwienie.
Tak wiêc przydatne staje siê wykonywanie masa¿u szorstk± szczotk± albo specjaln± rêkawic±. Najkorzystniejsze jest wykonywanie tego zabiegu podczas k±pieli czy pod prysznicem, bo skóra jest zmiêkczona i nie ¶ciera siê, powoduj±c ból. Mo¿na te¿ wykonywaæ masa¿e naprzemienne - raz zimn±, raz ciep³± wod±, bo to one bezpo¶rednio poprawiaj± ukrwienie.
Nie mo¿na zapominaæ o wykonywaniu dwa razy w tygodniu peelingu ca³ego cia³a - ze szczególnym uwzglêdnieniem okolic podatnych na tworzenie siê skórki pomarañczowej. Ma to na celu usuniêcie martwego naskórka. Do peelingu mo¿na u¿ywaæ albo specjalnych kosmetyków z drogerii, albo skorzystaæ z tego, co dostêpne jest w domu i przy okazji zaoszczêdziæ sporo pieniêdzy. Przyda siê zatem kawa, sól.
Dobrze te¿, aby stosowaæ specjalne ¶rodki kosmetyczne z przeznaczeniem do skóry naznaczonej cellulitem lub zapobiegaj±ce mu. Zwykle zawieraj± one sk³adniki aktywne, takie jak kofeina, wyci±g z mi³orzêbu japoñskiego, algi morskie, mniszek lekarski, L-karnitynê. Maj± one w konsekwencji zapobiegaæ gromadzeniu siê niechcianej i zbytecznej tkanki t³uszczowej. Wspieraj± równie¿ usuwanie z organizmu toksyn - te substancje tak¿e maj± swój udzia³ w powstawaniu cellulitu.
Zobacz tak¿e:
- Dieta antycellulitowa - jak je¶æ, by pozbyæ siê pomarañczowej skórki?
- Karboksyterapia - na cellulit, rozstêpy i zmarszczki. Na czym polega ten zabieg?
- Sonoforeza - bezinwazyjny zabieg dla piêknej skóry [dzia³anie, przeciwwskazania, opinie]
-
Jak koronawirus uszkadza mózg - nowe wyja¶nienie
-
Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
-
Czy morsowanie jest zdrowe i bezpieczne? Morsowanie - przeciwwskazania, wady, zalety
-
Depresja i stres os³abiaj± skuteczno¶æ niektórych szczepionek. Czy mog± os³abiæ szczepionkê na COVID-19?
-
Naukowcy stworzyli test laboratoryjny, który mo¿e wykryæ odpowied¼ immunologiczn± na COVID-19 w dwie-trzy minuty
- COVID-19: W jednym z chiñskich miast robot pobiera wymazy z gard³a
- Postaæ Rejenta Milczka wymy¶li³: Mickiewicz, Fredro czy Krasicki? Znasz odpowied¼?
- Kiedy masz szansê siê zaszczepiæ? To wielka niewiadoma, ale spróbujmy stworzyæ optymistyczny harmonogram szczepieñ Polaków
- Wiesz, co znacz± te trzyliterowe s³owa? Quiz tylko dla erudytów
- Naukowcy pracuj± nad szczepionk±, która mo¿e chroniæ przed wieloma szczepami koronawirusów