Cellulit - jak powstaje, jak się go pozbyć?

Cellulit pojawia się, kiedy tkanka tłuszczowa, woda i inne produkty przemiany materii są rozmieszczone nierównomiernie. W efekcie nieprawidłowej cyrkulacji krwi i limfy, pojawia się tzw. skórka pomarańczowa, czyli charakterystyczne zgrubienia i fałdy. Cellulit jest widoczny na udach, brzuchu, pośladkach oraz biodrach.
Zobacz wideo

Warto pamiętać, że cellulit nie jest tym samym, co cellulitis. To drugie to zapalnie tkanki łącznej, które musi być leczone antybiotykami.

Przyczyny pojawiania się cellulitu

Cellulit jest związany z zaburzeniami kobiecego układu hormonalnego. Gdy zwiększa się ilość estrogenów, zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Płyny fizjologiczne są przepuszczane przez te naczynia z dużą łatwością, a to sprawia, że musi się on zbierać w przestrzeniach międzykomórkowych. Tak powstaje cellulit na udach - przestrzenie wypełnione zostają płynem, a mikrokrążenie w warstwie podskórnej natychmiast zostaje utrudnione.

Szczególne znaczenie dla powstawania takich objawów mają okresy, kiedy kobieta miesiączkuje, jest w ciąży lub karmi piersią. Także stosowanie antykoncepcji sprzyja pojawianiu się cellulitu.

Nie bez wpływu na taki stan skóry jest progesteron, czyli drugi ważny hormon kobiecy. Przez niego krew w żyłach płynie wolniej, a przez to dochodzi do zmian w tkance łącznej. W ten sposób włókna kolagenowe tracą sprężystość, a przez to dochodzi do obniżenia elastyczności całej skóry w miejscach zagrożonych pojawieniem się cellulitu. 

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o uwarunkowaniach genetycznych. One także mają duży wpływ na pojawianie się cellulitu nawet u młodych kobiet. Do cellulitu z punktu widzenia genetycznego mogą prowadzić: żylaki na nogach, obrzęki, wiotka struktura tkanki łącznej. 

 Ale nawet bez uwarunkowań genetycznych można z łatwością doprowadzić do pojawienia się skórki pomarańczowej. Wystarczy zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności fizycznej i prowadzić siedzący tryb życia. W ten sposób można samodzielnie negatywnie wpłynąć na stan swojej skóry i zapewnić sobie bardzo nieestetyczny jej wygląd - nawet w młodym wieku. 

Oczywiście trzeba też wspomnieć o innym zaniedbaniu, złej diecie. Nadmiar kalorii, jedzenie przetworzone, brak stałych pór posiłków, jedzenie w pośpiechu - to czynniki ryzyka powstania cellulitu

Cellulit wodny i inne rodzaje

Cellulit może mieć różne rodzaje w zależności od tego, jaki jest jego stopień zaawansowania albo przyczyna powstania. 

Najbardziej rozpowszechniony i pojawiający się u większości kobiet jest cellulit wodny. Mówi się o nim, że jest chorobą cywilizacyjną. Może dotyczyć w zasadzie każdej kobiety, bo odnosi się do zaburzeń w naturalnym trybie pracy układu hormonalnego. Gospodarka wodno-tłuszczowa zostaje zaburzona, a to wpływa bezpośrednio na fakt, że powstaje cellulit. Jego nazwa - wodny - pochodzi od tego, że w tkankach zostaje zatrzymana zbyt duża ilość wody. Taki rodzaj skórki pomarańczowej szczególnie dotyczy okresu ciąży oraz menopauzy, bo to jest ten czas, kiedy następują wzmożone wahania hormonów w organizmie kobiety. Przyczynami do jego powstania jest także nadmierne spożywanie soli, częste chodzenie w butach na obcasach i stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Dobrą informacją, jeśli chodzi o cellulit wodny, jest fakt, że stosunkowo łatwo się go pozbyć (a na pewno dużo łatwiej niż w przypadku tego tłuszczowego). Wystarczy dużo się ruszać i zastosować odpowiednią dietę. Przydatne będą też kosmetyki przeciw cellulitowi, pomagające unormować stan skóry. 

Drugim bardzo znanym i często występującym rodzajem cellulitu jest cellulit tłuszczowy. On występuje u tych kobiet, które zmagają się ze zbyt dużą wagą ciała, ilością tkanki tłuszczowej oraz u tych, które mają problem z przemianą materii. Stanowi bardzo nieprzyjemną odmianę cellulitu, bo nie tylko jest widoczny na skórze i wygląda niezbyt efektownie, ale przysparza bólu. Komórki tłuszczowe są nadmiernie rozrośnięte, a przez to dochodzi do nacisku na zakończenia nerwów, w wyniku czego pojawiające się na skórze grudki zaczynają boleć. 

Z tym typem cellulitu dużo trudniej walczyć i nie zawsze okazuje się, że powzięte działania przynoszą pozytywny efekt. Trzeba przede wszystkim dużo samozaparcia, aby można było jakieś rezultaty osiągnąć, ale wymaga to dużego nakładu czasu, determinacji i konsekwencji w działaniu. Trzeba zatem wprowadzić zmiany w swoim codziennym żywieniu, dużo się ruszać, oraz stosować specjalne zabiegi pielęgnacyjne. Tylko połączenie tych wszystkich elementów pozwoli na uzyskanie faktycznych wyników. 

Fazy rozwoju cellulitu

  • fazę I - cellulit jest całkowicie odwracalny, pojawia się, kiedy mocno ściśnie się skórę, ale w normalnych warunkach nie jest nawet zauważalny; na tym etapie trzeba zacząć hamowanie jego rozrastania się
  • fazę II - kiedy cellulit zaczyna być widoczny bez ściskania skóry, nie jest on duży ani głęboki, ale już wszedł w etap bardziej zaawansowany
  • fazę III - cellulit jest już dość zaawansowany, grudki i fałdki są widoczne bez względu na przyjmowaną pozycję (siedzenie czy stanie), widać go też w każdym świetle; objawem widocznym tylko dla samej zainteresowanej kobiety jest pojawiający się w miejscach zgrubień ból; w tym miejscu można powiedzieć, że cellulit przeszedł w chorobę
  • fazę IV - stopień bardzo zaawansowany, kiedy ze względu na bóle potrzebna jest konsultacja lekarska. 

Jak radzić sobie z cellulitem?

Sposoby na cellulit są różne w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się jego rozrost. Na sam początek - jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek jego oznak, ale po prostu zdając sobie sprawę z zagrożenia, nie można rezygnować z aktywności fizycznej oraz stosować zdrową dietę. Tylko takie prewencyjne działanie mogą zminimalizować ryzyko i skutkować ładną skórą bez zgrubień. Natomiast, kiedy zauważa się, że zaczęła się pierwsza faza, trzeba przyjąć bardziej zaawansowane, obronne działania w celu wykluczenia tego, co już się pojawiło oraz zapobieżenia dalszym zmianom skórnym. 

Zabiegi na cellulit:

  • ćwiczenia na cellulit - trening aerobowy, czyli szybki marsz, jazda na rowerze, stepper, pływanie
  • aerobik w wodzie - napina skórę, dzięki czemu przyspieszony zostaje obieg limfy
  • masażer na cellulit - elektryczny albo zwykły; przykłada się go do skóry, wykonując koliste ruchy po ciele - mają odpowiadać ruchowi krwi; zwiększa skuteczność zabiegów
  • tabletki na cellulit - przyspieszają metabolizm komórkowy lub poprawiają cyrkulację krwi i limfy (w zależności od wybranego rodzaju)
  • krem na cellulit - usuwa szkodliwe toksyny i zmagazynowaną nadmierną ilość tłuszczu; warto wybrać dobry krem od renomowanych firm, który faktycznie jest w stanie przynieść jakieś efekty.

Każdy sposób na cellulit na cellulit będzie dobry pod warunkiem, że stosuje się go z dużym stopniem regularności. Tylko dzięki temu można spodziewać się efektów w dość szybkim czasie. Ważne jest, aby wzmożony ruch odbywał się po każdym zabiegu pielęgnacyjnym, bo tylko wtedy można skutecznie wspomóc napięcie skóry. Powinno się też wprowadzić zwyczaj picia wody mineralnej po zakończeniu ćwiczeń, bo pomaga ona usuwać niechciane toksyny.

Równie ważne jest stosowanie właściwej diety. Przede wszystkim należy jeść dużo warzyw i owoców, ograniczyć słodycze. Potrzebne są składniki pokarmowe bogate w witaminy i sole mineralne. Zboża i rośliny strączkowe powinny królować na co dzień. Trzeba też zrezygnować z tłustych mięs, serków topionych, płatków kukurydzianych i jasnego pieczywa. Chude mięso i ryby powinny znaleźć się na stałe w menu. 

Ponieważ na cellulit wpływa także stres i zmęczenie, warto wrzucić na luz i dać sobie więcej czasu na regenerację oraz odpoczynek. 

Właściwa pielęgnacja skóry

 Aby zapobiegać albo wspierać utratę cellulitu, konieczna jest też systematyczna właściwa pielęgnacja za pomocą kosmetyków, które zostały specjalnie do takiego celu stworzone. Ale nie chodzi tutaj jedynie o samo stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych. Rozumie się przez to także różnego rodzaju masaże, które usprawniają krążenie i poprawiają ukrwienie. 

Tak więc przydatne staje się wykonywanie masażu szorstką szczotką albo specjalną rękawicą. Najkorzystniejsze jest wykonywanie tego zabiegu podczas kąpieli czy pod prysznicem, bo skóra jest zmiękczona i nie ściera się, powodując ból. Można też wykonywać masaże naprzemienne - raz zimną, raz ciepłą wodą, bo to one bezpośrednio poprawiają ukrwienie.

Nie można zapominać o wykonywaniu dwa razy w tygodniu peelingu całego ciała - ze szczególnym uwzględnieniem okolic podatnych na tworzenie się skórki pomarańczowej. Ma to na celu usunięcie martwego naskórka. Do peelingu można używać albo specjalnych kosmetyków z drogerii, albo skorzystać z tego, co dostępne jest w domu i przy okazji zaoszczędzić sporo pieniędzy. Przyda się zatem kawa, sól.

Dobrze też, aby stosować specjalne środki kosmetyczne z przeznaczeniem do skóry naznaczonej cellulitem lub zapobiegające mu. Zwykle zawierają one składniki aktywne, takie jak kofeina, wyciąg z miłorzębu japońskiego, algi morskie, mniszek lekarski, L-karnitynę. Mają one w konsekwencji zapobiegać gromadzeniu się niechcianej i zbytecznej tkanki tłuszczowej. Wspierają również usuwanie z organizmu toksyn - te substancje także mają swój udział w powstawaniu cellulitu. 

Zobacz także:

 
 

Więcej o: