Żylaki - nieposłuszne żyły. Objawy żylaków, przyczyny ich powstawania i leczenie

Żylaki to temat rzeka, w którymś momencie życia dopadają większość z nas. Małe żylaki są niegroźne, jednak żylaki w stadium zaawansowanym wymagają leczenia. Co to są żylaki, jak powstają i w jaki sposób je leczyć?

Żylaki: co to jest?

Ze słowem "żylaki" najczęściej kojarzymy fioletowe żyłki na nogach. Jednak kończyny dolne to nie jedyne miejsce, które może być zaatakowane przez żylaki. Często dotykają one również przełyku i odbytu (potocznie zwane hemoroidami), rzadziej - pęcherza moczowego, macicy, pochwy i powrózka nasiennego. Czym właściwie są żylaki? To, najprościej rzecz ujmując, nadmiernie poszerzone żyły.

Żylaki: jak wyglądają?

Żylaki przybierają postać sinawo-niebieskich wypukłości skóry wzdłuż żył. Przypominają nieco pajęczą sieć. Żylaki kończyn dolnych często objawiają się także bólem i obrzękami nóg, uczuciem ciężkości. Mogą im towarzyszyć skurcze oraz swędzenie skóry. Żylaki w zaawansowanym stadium powodują zapalenie żył powierzchniowych. Objawy zapalenia żył powierzchniowych to widoczne, twarde zgrubienia pod skórą, silny ból i zaczerwienienie skóry wzdłuż chorych żył.

> Przeczytaj: Pajączki na nogach? Zajmij się nimi jak najszybciej

Uwaga! To, co nam wydaje się zapaleniem żył powierzchniowych, w istocie może być zakrzepowym zapaleniem żył głębokich. Zakrzepowe zapalenie żył głębokich wymaga natychmiastowego leczenia - grozi zatorem płucnym. Sygnałami alarmowymi są nagłe obrzęki łydek i całych nóg, które nie przemijają po odpoczynku, duszności, bóle w klatce piersiowej, plucie krwią. Obrzęki mogą być poprzedzone długotrwałym siedzeniem w miejscu (np. podróż autokarem), unieruchomieniem nogi w gipsie, urazem, stosowaniem leków (przede wszystkim antykoncepcji hormonalnej).

Żylaki: skąd się biorą?

Jak powstają żylaki? Chodzi tu o nieprawidłowe działanie zastawek żylnych. To "klapki", które mają się zamykać, gdy krew płynąca do serca (do góry) próbuje się cofnąć. Jeśli zastawki funkcjonują nieprawidłowo, krew może się cofać. Płynąca w dół krew ma wyższe ciśnienie i obciąża ściany żył, które w efekcie się rozszerzają i odzyskują prawidłowego kształtu.

Skłonność do żylaków mamy w genach. Pojawienie się żylaków jest najczęściej spowodowane nieprawidłowościami dotyczącymi zastawek żylnych (może ich być zbyt mało) albo budowy żył (mogą mieć osłabione ściany). Czynniki, które podwyższają ryzyko wystąpienia żylaków to:

 • ciąża,
 • nadwaga,
 • otyłość,
 • praca stojąca (np. sprzedawczyni),
 • praca w wysokiej temperaturze,
 • urazy nóg,
 • operacje nóg,
 • dźwiganie,
 • wiek (im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo żylaków).

Żylaki: jak je leczyć?

Rozwijające się żylaki to powód do wizyty u lekarza. Znaki ostrzegawcze, które mogą nam dawać żyły, to silne bóle kończyn i ich obrzęki, zmiany zapalne łydek i kostek, przebarwienia na nogach, stwardnienia na żylakach i krwawienia z żylaków.

Żylaki można leczyć na kilka sposobów. Żaden z nich nie jest najlepszy czy uniwersalny - wszystko zależy od indywidualnego stanu pacjenta. Metody leczenia żylaków to: farmakoterapia, skleroterapia (ostrzykiwanie żylaków), terapia uciskowa i leczenie chirurgiczne. Więcej o leczeniu żylaków przeczytasz tutaj.

Jeśli interesuje cię ten temat, przejrzyj nasze kompendium wiedzy o żylakach:

> Żylaki kończyn dolnych z punktu widzenia chirurga

> Przyczyny i konsekwencje żylaków (przewlekłej niewydolności żylnej)

> Żylaki psują zdrowie i urodę - jak z nimi walczyć?

> Żylaki przełyku - objaw wielu poważnych chorób

> Żylaki macicy - większość kobiet nie zdaje sobie sprawy z ich obecności

> Żylaki powrózka nasiennego - możliwa przyczyna niepłodności

> Hemoroidy, czyli tzw. "żylaki odbytu" (guzki krwawnicze)

Przełom w medycynie dzięki Polakom. Drukarka 3D w walce z żylakami

Więcej o:
Komentarze (5)
Żylaki - nieposłuszne żyły. Objawy żylaków, przyczyny ich powstawania i leczenie
Zaloguj się
 • Weronika Woźniak

  Oceniono 3 razy 1

  Eh te żylaki, ile się z nimi namęczyłam, ale w mojej rodzinie to dość popularne. Wszyscy leczyliśmy się tą samą maścią - Varosinem i zawsze działo i pomagało. U mnie również. Oczywiście polecam też obowiązkowo udanie się do lekarza, żeby wykluczyć ewentualne podłoże chorobowe. Zresztą, lekarz też przytaknął Varosinowi i skoro mi pomagał, kazał mi go stosować. Nie było wymagane podawanie żanych innych leków, ani przeprowadzanie zabiegów. Polecam: (varosin.pl/bl1/5a85704b990ad/47).

 • wrockrzys

  0

  Żadne maści i żadne specyfiki. Ludzie dajcie spokój z tymi suplementami. Sam się na to oszustwo nabrałem ale trafiłem na artykuł doktora Rybaka w którym jasno wyjaśnia co i jak. Aż mi się głupio zrobiło że w to uwierzyłem.

 • joannakolska

  Oceniono 2 razy 0

  Na żylaki kupiłam mojej mamie VARIPRO i jest z niego bardzo zadowolona

 • karolinamajchrzak66

  Oceniono 1 raz -1

  Ja miałam leczone żylaki para wodną właśnie u doktora Wojciecha Rybaka i jestem bardzo zadowolona. Przepotwornie bałam się zabiegu operacyjnego który mi groził, metoda tradycyjną dlatego tak długo szukałam lekarza który mi pomoże. Tak trafiłam właśnie do doktora i z leczenia jestem bardzo zadowolona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX