Cienie, sińce pod oczami: jak się ich pozbyć?

Cienie, sińce czy worki pod oczami to zmora wielu kobiet. Nawet najbardziej zadbana skóra twarzy, w towarzystwie cieni pod oczami, nie oddaje efektu, na jaki zasługuje, ponieważ sińce powodują, że twarz wygląda na niewypoczętą i zmęczoną. Cienie pod oczami również postarzają - nawet młode osoby, które mają problem z sińcami oraz workami w okolicach oczu, wyglądają o kilka lat starzej. W związku z tym kobiety, podczas wykonywania make-upu używają korektorów lub kremów rozświetlających, aby zniwelować efekt zasinionych miejsc, który wpływa negatywnie na cały makijaż.

Cienie, sińce pod oczami - przyczyny powstawania

Istnieje wiele przyczyn powstawania cieni, sińców pod oczami. Do najczęściej wymienianych zalicza się:

  • Zmęczenie i niewyspanie - cienie pod oczami to niewdzięczna przypadłość, która może pojawić się nawet po jednej nieprzespanej nocy. Cera na twarzy, a w szczególności wrażliwa skóra pod oczami, bardzo silnie reaguje na wszelkie braki snu czy zmęczenie, a sińce pod oczami to zwykle pierwsza oznaka niewyspania. Oprócz tego, cienie pod oczami mogą być sygnałem odwodnienia organizmu - stan ten stanowi odchylenie od normy, zaburzenie gospodarki wodnej organizmu, która przejawia się poprzez powstawanie sińców w okolicach oczu.
  • Płytko unaczyniona skóra pod oczami - u każdego człowieka skóra pod oczami jest dużo cieńsza niż w pozostałych partiach twarzy, jednakże u niektórych osób, jest ona wyjątkowo płytko unaczyniona. Liczne naczynka krwionośne zlokalizowane w tym miejscu, prześwitują przez skórę, tworząc wrażenie sińców.
  • Zaburzenia w przepływie krwi - jest to objaw typowy dla palaczy oraz osób, które spędzają długie godziny (szczególnie nocą) przed komputerem. U osób tych do układu krwionośnego uwalniany jest hormon stresu, który prowadzi do przyspieszonego bicia serca, większego zapotrzebowania na tlen i jednoczesnego obkurczania naczyń krwionośnych. O ile zastoje krwi w innych partiach ciała nie są tak wyraźne, tak pod oczami - pod wyjątkowo cienką skórą objawiają się jako cienie pod oczami.
  • Budowa twarzoczaszki - jeżeli kości oczodołów są bardzo szerokie, wówczas skóra naturalnie w tych miejscach się zapada, tworząc cienie pod oczami.
  • Obecność chorób - cienie pod oczami mogą być wywołane licznymi chorobami, dlatego nie można ich bagatelizować. Jest to jeden z sygnałów cukrzycy, kłopotów z nerkami, niedoczynności tarczycy czy anemii. Sińce pod oczami sygnalizują również obecność pasożytów w organizmie.
  • Alergie - bardzo często cienie pod oczami pojawiają się tylko okresowo, o określonej porze roku lub po spożyciu konkretnego pokarmu. Wówczas stanowią reakcję alergiczną i nazywane są tzw. "okularami alergicznymi".
  • Nadmierna produkcja melaniny - u niektórych osób sińce pod oczami mogą być wywołane nadmierną produkcją melaniny, czyli barwnika skóry. Wówczas skóra w tych miejscach jest ciemniejsza i tworzą się cienie, nadające twarzy stale zmęczony wygląd.
Zobacz wideo Makijaż po 40: Masz cienie pod oczami? Znamy prosty sposób na ich zakrycie

Jak się pozbyć sińców pod oczami?

Leczenie sińców pod oczami uzależnione jest od czynnika, który je wywołuje. Jeżeli są one uwarunkowane genetycznie poprzez szeroki rozstaw kości oczodołów, cieni nie da się zniwelować. Jedynym rozwiązaniem jest stosowanie kremów rozświetlających lub korektorów maskujących. Jest to również rozwiązanie dla osób, u których cienie pojawiają się wskutek nadmiernej produkcji melaniny. Bardzo ważne jest, aby stosować korektory będące dwa tony jaśniejsze od koloru skóry, ponieważ kosmetyki te mają skłonność do zmieniania swojej barwy na ciemniejszą po zaaplikowaniu.

Jeżeli cienie pod oczami pojawiają się po nieprzespanej nocy lub wskutek odwodnienia organizmu, aby je zniwelować, należy uzupełnić niedobory snu lub wody. Te, które występują u osób z płytko unaczynioną skórą, można zredukować poprzez stosowanie specjalistycznych kremów pod oczy do tego typu cery. Kremy do cery naczynkowej powinny zawierać witaminę C, K oraz kofeinę lub wyciągi z ziół.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeżeli cienie pod oczami pojawiają się w efekcie obecności choroby organizmu. Wówczas, aby one znikły, należy usunąć przyczynę - chorobę, co jest dużo trudniejsze, bowiem wiele schorzeń, powodujących cienie pod oczami to choroby przewlekłe, często towarzyszące przez całe życie. Osoby, które mają problem z sińcami pod oczami, stanowiącymi objaw choroby, mogą je zredukować poprzez stosowanie kremów rozjaśniających oraz regenerację organizmu. Na zmniejszenie cieni pod oczami pomocne są również chłodne kompresy, które powodują obkurczanie naczyń krwionośnych.

Więcej o: