Karboksyterapia to średnio inwazyjny zabieg polegający na strzyknięciu medycznego dwutlenku węgla pod skórę, w miejsca, na które chcemy działać. Działanie takiego zabiegu może poprawiać wygląd właściwie całego ciała, efekt jest natychmiastowy, a cena jednego zabiegu waha się od 100 do 350 zł - w zależności od powierzchni na której ma być wykonany.
Zabieg polega na śródskórnym lub podskórnym precyzyjnym wstrzykiwaniu przy użyciu niewielkiej igły, kontrolowanych dawek medycznego CO2, który przenikają do okolicznych tkanek. Efektem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie procesu tworzenia sieci nowych naczyń krwionośnych.
Podczas wstrzykiwania pacjent odczuwa to, co przy każdym zastrzyku - ukłucie i uczucie rozpychania i niewielki ból. Skutki można też oglądać, ponieważ dokładnie widać jak gaz rozchodzi się pod skórą.
Karboksyterapię stosuje się w celach leczniczych, w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej, zaburzeń krążenia, skurczów kończyn, owrzodzenia żylakowego, trudno gojących się ran czy łuszczycy - to jednak wierzchołek góry lodowej w porównaniu do ilości zastosowań w medycynie estetycznej.
Wstrzyknięty gaz rozchodzi się po komórkach tkanek, rozszerza naczynia krwionośne i w ten sposób poprawia ukrwienie i odżywienie skóry - w efekcie stymuluje procesy regeneracji. Zabieg sprawia, że pod skórą tworzą się naczynia włosowate, co dodatkowo poprawia krążenie i może likwidować cienie pod oczami. Tego rodzaju działanie powoduje mały stan zapalny (podobnie jak przy stawianiu baniek), czego efektem jest zwiększona produkcja kolagenu.
Karboksyterapia działa również na komórki tłuszczowe rozpoczynając proces rozpadu tłuszczu, a polepszone ukrwienie pomaga w jego wydalaniu z organizmu.
Rozstępy, cienie pod oczami, cellulit - to trzy najczęstsze zastosowania karboksyterapii. Skuteczność zabiegów oscyluje wokół 90-97 proc. (wg badań klinicznych)
Działanie dwutlenkiem węgla wykorzystuje się również w następujacych przypadkach:
Karboksyterapia jest prawie bezbolesna i szybka, do tego jest tańsza niż inne podobne zabiegi. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na jej stosowanie. Do listy przeciwwskazań należą:
Zabieg jest przeciwwskazany także w czasie antybiotykoterapii, przy problemach z ciśnieniem, padaczce, niewydolności nerek oraz przy cukrzycy.
Efekty uboczne przeprowadzonej w odpowiedni sposób karboksyterapii i przy braku wystąpienia przeciwwskazań - są stosunkowo nieduże (jeżeli w ogóle wystąpią). Mogą należeć do nich:
Zabieg nie powoduje jednak ryzyka uwrażliwienia skóry na promienie UV i nie wymaga rekonwalescencji. W ominięciu skutków ubocznych pomoże wykonywanie zabiegu u odpowiedniego specjalisty.