Odwodnienie - przyczyny, objawy i leczenie

Odwodnienie to groźny stan, który może prowadzić nawet do śmierci. Najczęściej jest efektem biegunki i wymiotów. Odwodnienie jest niebezpieczne szczególnie dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych.
Zobacz wideo

Odwodnienie: co to jest?

Odwodnienie to stan, w którym na skutek utraty znacznej ilości wody dochodzi do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Nasze ciała składają się przede wszystkim z wody i nawet jej jednoprocentowy ubytek daje o sobie znać. Nieleczone odwodnienie doprowadza do poważnego zaburzenia funkcji organizmu, a w końcu - do śmierci.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Wyróżniamy trzy rodzaje odwodnienia (w zależności od równowagi między niedoborem wody i soli mineralnych): odwodnienie hipertoniczne (przewaga niedoboru wody i nadwyżka elektrolitów), izotoniczne (równomierna utrata wody i elektrolitów), hipotoniczne (przewaga utraty elektrolitów).

Odwodnienie: przyczyny

Odwodnienie występuje wtedy, gdy organizmowi nie dostarcza się wystarczającej ilości wody. Najczęstsze przyczyny odwodnienia to biegunka i wymioty. Odwodnieniu sprzyjają choroby z wysoką gorączką czy intensywne uprawianie sportu - w takich sytuacjach trzeba szczególnie dbać o przyjmowanie wody w odpowiednich ilościach. Ryzyko odwodnienia podwyższa upalna pogoda (może dojść do hipertermii, czyli przegrzania), przebywanie w ekstremalnych warunkach oraz długa i intensywna praca fizyczna. Odwodnienie może dopaść osoby, które w krótkim czasie straciły sporo kilogramów, a także ludzi na diecie bogatej w błonnik i wysokobiałkowej. Czujność należy zachować również podczas zażywania leków moczopędnych (diuretyków), przeczyszczających, przeciwcholinergicznych i psychotropowych. Stan odwodnienia może wystąpić także po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu, kofeiny czy soli kuchennej.

> Sprawdź: Woda pitna to nie tylko tlen i wodór. Co w niej pływa?

Odwodnienie: objawy

Objawy odwodnienia to:

W ostatnich stadiach odwodnienia dochodzi do zaburzeń świadomości, niemożności mówienia, drgawek, delirium, utraty przytomności i, na koniec, śmierci.

> Przeczytaj: Dietetyk: "woda kryształowo czysta" lub "specjalnie dla ciężarnych" - to marketingowe wymysły. Zwykle kryje się za nimi woda bardzo podobna do kranówki [WYWIAD]

Odwodnienie: leczenie

Leczenie odwodnienia polega przede wszystkim na podawaniu choremu wody do picia oraz zatrzymania "uciekania" wody z organizmu (na przykład zahamowania biegunki). Osobie odwodnionej można podawać roztwory nawadniające, w których skład wchodzą woda, glukoza chlorek sodu i potasu oraz cytrynian sodu. Pacjent powinien jeść pokarmy płynne oraz małe słone przekąski (paluszki, krakersy, precelki), aby uzupełnić niedobory sodu we krwi.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: