Osłabienie organizmu: na jakie choroby wskazuje?

Osłabienie organizmu, które towarzyszy nam przez dłuższy czas, powinno skłonić nas do zastanowienia się nad przyczynami. Może bowiem być oznaką zwykłego przemęczenia czy braku snu, ale także zwiastunem infekcji, objawem nietolerancji pokarmowej, zatrucia albo nawet choroby nowotworowej.

Osłabienie organizmu - objawy

Osłabienie organizmu, albo inaczej, osłabienie naszych sił witalnych, nie zawsze musi nas martwić. Czasem jest to przejściowy efekt przemęczenia, znużenia monotonią wykonywanych czynności, zwykłego braku wypoczynku czy odpowiedniej ilości snu. Bywa jednak, że czujemy się osłabieni bez jakiegoś konkretnego powodu przez dłuższy czas i nawet zmiana nawyków czy diety nie przynosi dobroczynnego efektu. Jeśli zatem czujemy się mocno osłabieni i zaczyna nam doskwierać niepokój o nasze zdrowie, spróbujmy przeanalizować objawy lub poradzić się lekarza.

Osłabienie organizmu - najważniejsze objawy

Podstawowe objawy osłabienia to:

Osłabienie organizmu - najczęstsze przyczyny: niewłaściwa dieta i tryb życia, zaburzenia snu

Zanim wpadniemy w panikę i zaczniemy doszukiwać się u siebie poważnych chorób, zastanówmy się, czy u źródeł osłabienia nie leży niewłaściwa, niezbilansowana dieta oraz nieracjonalny tryb życia.

Zacznijmy od diety: uczucie osłabienia pojawia się w wyniku braku w organizmie takich witamin i mikroelementów jak magnez, żelazo, wapń, potas. Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witamin. Najlepiej, jeśli nasza dieta zawiera sporo świeżych warzyw i owoców, odpowiednią ilość białka, tłuszczów czy węglowodanów. Czasem cuda czyni nawet niewielki wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu, dzięki któremu możemy poczuć się lepiej.

Osłabienie organizmu a zaburzenia snu

Sen jest warunkiem dobrego wypoczynku organizmu. Zaburzenia snu prowadzą do obniżenia naszej sprawności psycho-fizycznej i poczucia "rozbicia". Bezsenność oraz zła jakość snu to częsty dzisiaj problem i przyczyna złego samopoczucia.

Zobacz wideo

Osłabienie organizmu - infekcje

Osłabienie organizmu towarzyszy wszelkiego rodzaju infekcjom. Może to być zwykłe przeziębienie, ale także grypa i inne infekcje wirusowe. Istnieje tzw. syndrom zespołu przewlekłego zmęczenia, która sygnalizuje nam poważną infekcję w organizmie, np. mononukleozę zakaźną. Rozmaite infekcje bakteryjne i grzybiczne zaczynają się od uczucia ogólnego osłabienia.

Osłabienie organizmu - nietolerancje pokarmowe i zatrucia

Za osłabieniem organizmu mogą stać także problemy związane z nietolerancją pokarmową. Po kilkunastu godzinach od spożycia dania, w którym znajduje się składnik, który nasz organizm odrzuca, pojawiają się objawy, takie jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, migrena, kłopoty z koncentracją, wahania nastroju oraz uczucie osłabienia.

W zależności od powodu zatrucia organizmu zespół objawów może się bardzo różnić: począwszy od reakcji żołądkowo-jelitowych, a na porażeniu mięśni, niewydolności oddechowej kończąc. Zatruciom zawsze towarzyszy uczucie osłabienia, które powinno być dla nas sygnałem. Osłabienie towarzyszy ponadto zespołowi abstynenckiemu, przy odstawieniu alkoholu, narkotyków lub leków.

Osłabienie organizmu - choroby tarczycy, nowotwory, zaburzenia gospodarki mineralnej, choroby układu pokarmowego, choroby serca, stany zapalne

Niedoczynność i nadczynność tarczycy wiąże się z uczuciem zmęczenia, co ma związek z zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu. Metabolizm albo nadmiernie przyspiesza, albo przeciwnie - zwalnia i nasz organizm reaguje uczuciem osłabieniem.

Osłabienie jest sprzęgnięte z chorobami nowotworowymi: z białaczką, nowotworami żołądka, jelit, nerek itp.

Szybko męczymy się w sytuacji, gdy zmagamy się z anemią. Niedokrwistość wiąże się, między innymi, ze słabszych dotleniem organizmu. Ponadto w organizmie brakuje żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Poczucie osłabienia towarzyszy także brakom w poziomie składników mineralnych w organizmie, w takich przypadkach jak hipokalienia (niedobór potasu), hiperkaliemia (nadmiar potasu), hiperkalcemia (nadmiar wapnia), hipofosfatemia (niedobór fosforu), hipomagnezemia (niedobór magnezu) oraz hipermagnezemia (nadmiar magnezu).

Osłabienie organizmu powodują zaburzenia układu pokarmowego: choroby wątroby, przewlekłe biegunki, stany zapalne jelit.

Szybkie męczenie się, nawet przy niewielkim wysiłku, towarzyszy chorobom serca, nadciśnieniu, a także stanom zapalnym stawów, nerek i innych części organizmu.

Więcej o: