Sucha skóra - to może być objaw poważnej choroby

Sucha skóra to nie tylko dotkliwy problem kosmetyczny. Może być także sygnałem, że nasze zdrowie zaczyna szwankować. Tak jest w przypadku cukrzycy, która powoduje większą podatność skóry na infekcje. Jakie schorzenia jeszcze sygnalizuje sucha skóra?

Sucha skóra - objawy

Sucha skóra doskwiera wielu osobom. Odznacza się szorstką, jakby chropowatą powierzchnią, na której szybko objawiają się zmarszczki i inne niedoskonałości. Naskórek lubi się łuszczyć, a skóra na co dzień przypomina o sobie uczuciem ściągnięcia, a nawet swędzenia. Ponadto, skóra jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne w większym stopniu, niż skóra normalna. Szybkiej ulega uszkodzeniu pod wpływem UV, źle reaguje na wiatr i zimno, a także łatwiej wnikają w nią wszelkie drobnoustroje, potęgując kłopoty skórne. Ponadto sucha skóra jest nadwrażliwa na wiele środków pielęgnacyjnych. Sucha skóra zawsze więc wymaga specjalnych starań, ciągłego nawilżania i starannej pielęgnacji. Suchość najczęściej dotyczy twarzy, rąk, podudzia oraz brzucha.

Sucha skóra - skąd się bierze suchość skóry?

Złe nawilżenie skóry spowodowane jest deficytem wody w komórkach naskórka, które nie potrafią zatrzymać wilgoci na skutek nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, polegających na nadmiernym rogowaceniu i złuszczaniu się. Ponadto sucha skóra wydziela byt mało sebum, czyli naturalnego płaszcza ochronnego, aby odpowiednio nawilżyć i natłuścić naskórek.

Za suchą skórę może odpowiadać kilka przyczyn:

  • choroby genetyczne skóry: łuszczyca, rybia łuska, atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry
  • choroby wpływające na działanie gruczołów potowych i łojowych, znajdujących się w skórze: AIDS, schorzenia neurologiczne
  • choroby ogólnoustrojowe: niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek, stwardnienie rozsiane
  • starzenie się skóry
  • niedobory żywieniowe (brak witaminy A)

Do czynników zewnętrznych, powodujących suchość skóry, zalicza się: niewłaściwą pielęgnację skóry, zbyt długie i gorące kąpiele, przebywanie w klimatyzowanych, zbyt suchych pomieszczeniach, korzystanie z solarium, czy niewłaściwy skład kosmetyków używanych do mycia.

Zobacz wideo

Sucha skóra - jakim chorobom towarzyszy suchość skóry?

Cukrzyca

Cukrzyca wpływa na skórę już przy pierwszych objawach. Może wręcz być symptomem schorzenia, o którym jeszcze sami nie wiemy, że nas dopada. Cukrzyca bowiem powoduje świąd i ropne infekcje skóry (krocza, narządów płciowych), wpływa na większą podatność skóry na wszelkie grzybice skóry i błon śluzowych. Ponadto cukrzyca utrudnia gojenie się ran, więc łatwo o wszelkie infekcje skóry, w tym rozwój zespołu stopy cukrzycowej. W przypadku cukrzycy w pielęgnacji skóry ważne jest staranne natłuszczanie.

Niedoczynność tarczycy

To zaburzenie w produkcji hormonu tarczycy, zwanego tyroksyną. Przy tym schorzeniu skóra chorego staje się zimna, blada i sucha. Czasem przybiera także żółtawy odcień. Gruczoły potowe nie działają prawidłowo i nie nawilżają, ani nie schładzają skóry.

Łuszczyca

Łuszczyca to ciężka, właściwie nieuleczalna, choroba skóry, spowodowana niewłaściwym rozwojem komórek naskórka. Obejmuje łokcie, kolana, pośladki, klatkę piersiową, szyję, brzuch i pachwiny. Początkowo niewielkie zmiany stopniowo obejmują coraz większe połacie skóry. Choroba pozostawia na skórze obszary martwego, zrogowaciałego naskórka, pokrytego łuskami. Łuszczyca wymaga specjalistycznego leczenia dermatologicznego.

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

Przy tym schorzeniu skóra charakteryzuje się szorstkością, jest bardzo sucha i lekko brązowa. Zmiany skórne występują symetrycznie, głównie na twarzy, na ramionach i plecach, na nogach oraz na grzbietach rąk i na powierzchni stóp. Naskórek ma tendencję do pękania i tworzenia się na nim bolesnych ranek. Chorobie towarzyszy uporczywy świąd skóry. Do pielęgnacji takiej skóry stosuje się łagodzące środki nawilżające z dodatkiem emolientów.

Sucha skóra - inne przyczyny

Do nadmiernego wysuszenia skóry prowadza także niedobory witamin, szczególnie witaminy A, warto więc przyjrzeć się swojej diecie. Niektóre zażywane leki maja skutki uboczne w postaci nadmiernego wysuszania się i podrażnienia skóry. Ponadto kuracja hormonalna lub zaburzenia hormonalne, związane z menopauzą, maja wpływ na kondycję skóry. Tabletki antykoncepcyjne także mają swój udział w problemach skórnych. Dlatego tak istotna jest dbałość o odpowiednie nawilżenie i pielęgnacje skóry.

Więcej o: