Dermokosmetyki - kosmetyki dla skóry atopowej i nadwrażliwej

Dermokosmetyki są to kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry atopowej i z innymi problemami skórnymi. Nazywane też bywają kosmetykami aptecznymi, ponieważ najczęściej to tam je kupimy, albo kosmeceutykami. W ich składzie nie znajdziemy barwników, substancji zapachowych, ani konserwantów. Mają właściwości nawilżające i odżywiające skórę, a także lecznicze: łagodzące, przeciwzapalne oraz antybakteryjne.

Dermokosmetyki - co to są dermokosmetyki i dla kogo są przeznaczone?

Dermokosmetyki, zwane też kosmeceutykami powstały w myślą o osobach mających problemy ze skórą, która źle reaguje na tradycyjne kosmetyki drogeryjne. Dotyczy to, przede wszystkim, osób z przewlekłymi chorobami skóry, alergią czy nadwrażliwością. Ale używać ich może każdy, kto szuka produktu z mniejszą zawartością chemicznych substancji, powszechnych w kosmetykach drogeryjnych.

Problemy z nadwrażliwością skóry ma coraz więcej osób. Spowodowane to jest, między innymi, zanieczyszczeniem środowiska, które niszczy nasze bariery ochronne. Ponadto, stosowanie kosmetyków pełnych chemicznych środków zapachowych czy barwiących, a także konserwantów, źle wpływa na naszą skórę. W miarę upływu lat może się u nas objawić uczulenie na różne czynniki i składniki tradycyjnych kosmetyków. Wtedy z pomocą przychodzą dermokosmetyki.

Dermokosmetyki, opracowywane przy współpracy z dermatologami, powinny służyć do codziennej pielęgnacji osobom ze schorzeniami skóry, które muszą o nią odpowiednio dbać. Kosmetyk taki ma za zadanie dobrze nawilżać chorą skórę, łagodzić podrażnienia i zmniejszać świąd. Ponadto tworzy na skórze barierę ochronną oraz przeciwdziała infekcjom. W niektórych schorzeniach ważna jest funkcja normalizowania pracy gruczołów łojowych. Są dermokosmetyki pomocne w usuwaniu martwego, zalegającego na skórze naskórka. Przy niektórych schorzeniach najistotniejsze jest działanie natłuszczające suchą skórę, a także ochrona przed promieniami UV. Tak więc, w zależności od wymagań chorej lub nadwrażliwej skóry, możemy dobrać do niej odpowiedni dermokosmetyk.

Do schorzeń, w których dermokosmetyki są pomocne, należą:

Zobacz wideo

Dermokosmetyki - skład

Od kosmetyków drogeryjnych dermokosmetyki różni skład. Chodzi o to, aby produkty nie zawierały niczego, co może alergizować skórę. Zatem do dermokosmetyków nie dodaje się olejków eterycznych i środków zapachowych. Są wolne od barwników, które także mogą uczulać. Ponadto nie dodaje się silikonu, olejów mineralnych czy parabenów (konserwantów). Mają za to więcej składników aktywnych biologicznie. Czyli dermokosmetyki są bezzapachowe i bezbarwne, ponieważ nie powinny zawierać niczego, co może podrażnić chorą skórę. Jednocześnie stężenie niektórych składników jest w nich większe niż w kosmetyku drogeryjnym, a więc działanie także bywa mocniejsze. Dlatego, dobierając dermokosmetyk do swojej skóry, poradźmy się wcześniej lekarza albo farmaceuty.

Skład dermokosmetyków różni się w zależności od przeznaczenia. W dermokosmetykach znajdziemy najczęściej:

  • witaminy z grupy B
  • witaminę A (retinol)
  • witaminę E
  • lipidy
  • substancje mineralne (cynk, miedź i inne)
  • alantoinę
  • ceramidy
  • trójglicerydy
  • skwalan
  • mocznik
  • D-panthenol
  • kwasy: glikolowy, winowy, mlekowy, cytrynowy, salicylowy

W zależności od rodzaju i przeznaczenia dermokosmetyku dodaje się do niego wyciągi z ziół i innych roślin leczniczych, takich jak: lukrecja, olej makadamia, aloes, jeżówka, zielona herbata, aloes i inne. Do produkcji niektórych dermokosmetyków używa się  także wody mineralnej, dzięki czemu są bogate w składniki mineralne.

Dermokosmetyki - inne zastosowania

Dermokosmetyki sprawdzają się także w pielęgnacji niemowląt. Mogą ich używać kobiety w ciąży. Są pomocne w pielęgnacji skóry starszych osób, a także pacjentów po radioterapii, czy też po leczeniu sterydami.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: