Hiszpanie i Włosi to najzdrowsze narody świata - wynika z opublikowanego niedawno rankingu Bloomberg Healthiest Country Index

Najzdrowsi są Hiszpanie - twierdzą autorzy Bloomberg Healthiest Country Index, corocznego rankingu oceniającego poziom zdrowia w 169 krajach. Mieszkańcy Europy zajmują sześć miejsc w pierwszej dziesiątce. W Azji tradycyjnie przodują Japonia i Singapur, natomiast w Ameryce najzdrowiej żyje się w Kanadzie. Polska znalazła się na 40 miejscu i w porównaniu z 2017 rokiem, spadła o jedno miejsce.

Bloomberg Country Index to publikowany co roku ranking oceniający poziom zdrowotności w 169 krajach. Autorzy rankingu biorą pod uwagę, przede wszystkim, spodziewaną średnią długość życia mieszkańców danego kraju. Ocenia się także, między innymi, dostęp do czystej wody, stan sanitarny kraju, a także takie czynniki jak wskaźnik otyłości i odsetek osób palących papierosy.

Polska na 40 pozycji w rankingu

Teraz na czoło rankingu wysunęła się Hiszpania, awansując z szóstego miejsca, które zajmowała poprzedniej edycji w 2017 roku. Tym samym na drugie miejsce spadli Włosi, dotychczasowi liderzy rankingu.

Pierwsza dziesiątka najzdrowszych krajów świata to, oprócz Hiszpanii i Włoch: Islandia, Japonia, Szwajcaria, Szwecja, Australia, Singapur, Norwegia i Izrael.

Listę najzdrowszych krajów świata uzupełniają kolejno: Luksemburg, Francja, Austria, Finlandia, Holandia, Kanada, Południowa Korea, Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Irlandia. Stany Zjednoczone znajdują się dopiero na 35 miejscu, a Chiny na 52, choć poprawiły swoją pozycję o trzy miejsca.

To spadek o jeden poziom w stosunku do 2017 roku. Nasi południowi sąsiedzi, Czesi, znajdują się na 29 pozycji, Niemcy natomiast na 23. Kraj ten zanotował zresztą duży spadek, bo aż o siedem miejsc. Za nami, na 48 pozycji znalazły się Węgry.

W Europie to Szwajcarzy i Hiszpanie żyją najdłużej

Dzisiaj, według danych ONZ, najwyższą średnią długością życia wśród europejskich krajów, mogą poszczycić się mieszkańcy Szwajcarii i Hiszpanii. Na świecie w średniej długości życia przodują Japończycy.

Badacze z Institute of Health Metrics and Evaluation Uniwersytetu Waszyngtońskiego szacują jednak, że do 2040 roku to Hiszpanie będą cieszyć się najdłuższą średnią długością życia na świecie, średnio 86 lat, następni w kolejności będą Japończycy, mieszkańcy Singapuru oraz Szwajcarzy.

Wpływ na to ma, między innymi, stale poprawiająca się w tych krajach jakość podstawowej i rodzinnej opieki medycznej, świadczonej przez publiczną służbę zdrowia, w tym opieka nad matką i dzieckiem, przewlekle chorymi oraz nad osobami w podeszłym wieku.

Zobacz wideo

Dlaczego Hiszpanie są najzdrowsi?

Jak żartobliwie piszą autorzy artykułu w Bloombergu: "Coś musi być w tym gazpacho albo w paelli, że Hiszpanie, ku zdziwieniu Włochów, są najzdrowsi na świecie".

I rzeczywiście, twierdzą naukowcy, nawyki żywieniowe Hiszpanów (oraz Włochów), czyli dieta śródziemnomorska, mają istotny wpływ na zdrowie. Jak wskazują badania University of Navarra Medical School, dieta śródziemnomorska, w tym oliwa z oliwek i orzechów, okazała się lepsza przy zapobieganiu chorobom serca niż dieta niskotłuszczowa.

Chociaż, z drugiej strony, wysoka pozycja Islandii, Szwecji czy Norwegii pokazuje, że i w diecie północnej tkwią zalążki długowieczności.

Źródło: Blommberg.com

Więcej o: