Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali, ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia

Cztery filiżanki dziennie. To według hiszpańskich naukowców optymalna ilość kawy, która - u zdrowych osób - wydłuża życie. Na dojście do tych wniosków poświęcili 18 lat i przebadali niemal 20 tys. osób w różnym wieku.

Wyniki długoletnich badań przeprowadzonych w ramach "Projektu SUN" zostały ogłoszone na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Sam projekt, który rozpoczął się w 1999 r., miał na celu sprawdzenie, jak spożywanie kawy przez dorosłe osoby mieszkające w rejonie Morza Śródziemnego wpływa na ich zdrowie i długość życia.

W sumie hiszpańscy kardiolodzy przebadali w nim 19 896 osób. Średnia ich wieku wyniosła 37,7 lat. Każdy z uczestników był obserwowany przez okres 10 lat - pod kątem diety, stylu życia, stanu zdrowia, korzystania z używek takich jak tytoń i picia kawy.

Więcej kawy, dłuższe życie

Okazało się, że spożycie tej ostatniej ma bardzo duży wpływ na zmniejszenie ryzyka przedwczesnej śmierci. Ogółem u osób, które codziennie wypijały co najmniej cztery filiżanki kawy dziennie, było ono niższe średnio aż o 64 proc. w porównaniu z kawowymi abstynentami.

W swoich badaniach naukowcy wzięli też pod uwagę też to, czy płeć, wiek albo przestrzeganie diety śródziemnomorskiej ma jakikolwiek wpływ na relację między piciem kawy a śmiertelnością. Z ich obserwacji wynika, że tylko wiek ma w tej kwestii znaczenie - największe korzyści z picia większych ilości kawy zostały zaobserwowane u 45-latków i starszych osób.

- Kawa jest jednym z najczęściej spożywanych napojów na całym świecie. Nasze badania pokazują, że cztery filiżanki dziennie mogą stanowić część zdrowej diety u zdrowych ludzi - podsumowuje współautorka badań, kardiolog Adela Navarro.

Zobacz też:

Czy lewoskrętna witamina C to zdrowotny hit? [NaZdrowie]

Źródło: Higher coffee consumption associated with lower risk of early death

Więcej o:
Komentarze (74)
Kawa wydłuża życie. Kardiolodzy zbadali, ile filiżanek dziennie powinniśmy pić dla zdrowia
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 44 razy 38

  Z ich obserwacji wynika, że tylko wiek ma w tej kwestii znaczenie...
  ---
  no tak naukowcy radzieccy już w latach 50-tych ubiegłego wieku odkryli że im kto dłużej żyje tym jest bardziej zagrożony śmiercią!

 • lesnywladek2

  Oceniono 42 razy 32

  ostatnio amerykanscy naukowcy odkryli sposob na przechodzenie przez sciane,nazwali go drzwi

 • strach_sie_bac

  Oceniono 37 razy 31

  Mam filiżanki, które mieszczą 100 ml, 200 ml, 250 ml. Artykuł mi udzielił wyczerpujących informacji nt. optymalnej ilości picia kawy xD

 • 99niebieskakropka

  Oceniono 28 razy 24

  To oznacza, że zbliżam się do nieśmiertelności, gat demyt.

 • jan.janowicz65

  Oceniono 25 razy 23

  Kawa wydłuża życie tym, którzy ją zbierają, gdyby jej nie było pozostaliby bez pracy i poumieraliby z głodu.

 • willowy

  Oceniono 22 razy 22

  Jako że widzę wiele komentarzy na temat tego, że nie wiadomo ile tak naprawdę tej kawy pić, przeprowadziłem poszukiwania w necie, żeby pomóc dodać trochę szczegółów, do tego bardzo ogólnikowego tłumaczenia, które nam zaserwowano.
  Znalazłem artykuł na amerykańskiej stronie poświęconej różnym badaniom naukowym. Artykuł z lipca tego roku, powołując się na badania dwóch uniwersytetów, mówi o powiązaniu picia kawy - nieważne kofeinowej czy nie - z mniejszą śmiertelnością. W artykule użyto słowa "cups", co oczywiście może znaczyć filiżanka, ale jest też normalną amerykańską miarą objętości. 1 "cup" to bardziej prawie jak nasza 1 szklanka - 236 mililitrów. Ponadto w artykule mowa jest o najlepszych efektach u ludzi pijących 2-3 "filiżanki" dziennie. Te badania przywoływano w całej gamie anglojęzycznych portali informacyjnych od mniej więcej 10 do 17 lipca tego roku.
  Nie wiem, czy to na podstawie tych badań został napisany powyższy artykuł, gdyż w przeciwieństwie do swoich kolegów po fachu z zachodu, redaktor/ka serwisu Zdrowie nie powołuje się na nikogo konkretnego, ani na żadną instytucję, ale pewnie obie informacje niewiele się od siebie różnią.
  Tak więc może 4 filiżanki w tekście polskim, to próba wzięcia 2-3 filiżanek amerykańskich i upchnięcia ich w mniejszych polskich filiżankach?
  Nie wiem. W każdym razie wg artykułu z portalu science daily najlepsza dawka to:
  2 lub 3 razy 236 mililitrów na dobę.
  Dziękuję za uwagę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX