Stres, spożywanie dużej ilości przetworzonych produktów, a także brak aktywności fizycznej są powodem wielu chorób oraz dolegliwości. Jednym z problemów dotykających coraz większej rzeszy osób na całym świecie jest otyłość brzuszna, która może być powodem wielu groźnych chorób. Jednak odrobina samozaparcia i chęci wystarczy, aby poradzić sobie z problemem otyłości brzusznej. Co warto zatem wiedzieć o tej przypadłości? Jak skutecznie walczyć ze zbędnym tłuszczem w okolicach brzucha?
Otyłość brzuszna, trzewna lub centralna to groźne skupisko tkanki tłuszczowej w okolicach jamy brzusznej. Dolegliwość ta znacznie częściej dotyka mężczyzn i może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Otyłość centralna występuje głównie w krajach wysoko rozwiniętych - również w Polsce. Schorzenie to może przyczyniać się do powstawania wielu groźnych powikłań zdrowotnych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca czy m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów.
Do głównych przyczyn wystąpienia tego schorzenia zalicza się złą dietę, brak wystarczającej aktywności fizycznej oraz między innymi uwarunkowania genetyczne. Dietetycy na całym świecie radzą, aby walkę z otyłością brzuszną zacząć od zmiany diety. Jednak sama zmiana sposobu odżywania się nie wystarczy, a najlepsze efekty uzyskać można dopiero po zwiększeniu swojej aktywności ruchowej.
Otyłość brzuszną, ze względu na stopień zaawansowania, klasyfikuje się jako otyłość brzuszną stopnia pierwszego i drugiego:
W przypadku podejrzenia u siebie otyłości brzusznej warto zmierzyć obwód swojego pasa. W przypadku mężczyzn, otyłość brzuszną stopnia pierwszego rozpoznaje się, gdy wynosi on ponad 94 cm. U kobiet otyłość centralna pojawia się najczęściej przy obwodzie pasa wynoszącym powyżej 80 cm.
Otyłość brzuszna stopnia drugiego pojawia się najczęściej, gdy obwód pasa u mężczyzn wynosi ponad 102 cm, a u kobiet 88 cm.
Częstym kryterium oceny otyłości brzusznej jest także stosunek obwodu talii do obwodu bioder. W przypadku mężczyzn wartość wynosząca więcej niż 1 oznacza otyłość brzuszną. U kobiet graniczny stosunek wynosi 0.85.
Oprócz złej diety i braku aktywności fizycznej mogą wystąpić również inne przyczyny tzw. otyłości brzusznej. Zalicza się do nich między innymi:
1. Stres
Przewlekły stres sprawia, że wydziela się dużą ilość kortyzolu - hormonu odpowiedzialnego za magazynowanie tłuszczu w komórkach - zwłaszcza tych w okolicach jamy brzusznej. Stres przyczynia się także do produkcji noradrenaliny - hormonu zwiększającego apetyt na węglowodany.
2. Menopauza
Menopauza to szczególny okres w życiu każdej kobiety. W czasie menopauzy zanika produkcja hormonów żeńskich z jednoczesnym wzrostem produkcji hormonów męskich. Powoduje to skłonności do odkładania się tkanki tłuszczowej na brzuchu.
3. Lekarstwa
Skłonność do odkładania się tłuszczu w okolicach jamy brzusznej może być również spowodowana przyjmowaniem niektórych leków. Przykładem mogą być sterydy przyjmowane w leczeniu chorób reumatycznych i astmy oskrzelowej.
Jednym z pierwszych i najważniejszych kroków w walce z otyłością brzuszną jest zmiana sposobu odżywania się. Do codziennego menu wprowadzić należy surowe owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, chude mięso, a także produkty bogate w błonnik pokarmowy, który jest jednym z głównych sprzymierzeńców w walce ze zbędnymi kilogramami. Ważną kwestią jest również wypijanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Jeżeli chodzi o błędy żywieniowe prowadzące do otyłości brzusznej, to z całą pewnością jest to spożywanie wysoko przetworzonych pokarmów, słodyczy, przekąsek typu fast food, słodkich, gazowanych napojów, a także tłuszczów zwierzęcych.
Badania i obserwacje naukowe wykazały, że w walce z otyłością brzuszną niezbędne są ćwiczenia fizyczne. Najlepszym rozwiązaniem są treningi aerobowe, które pozwalają poprawić ogólne krążenie krwi, wydolność organizmu oraz wzmocnić mięśnie, przez co łatwiej jest utrzymać prawidłową wagę ciała. Częstotliwość treningów aerobowych nie powinna być mniejsza niż 4 tygodniowo, a czas ćwiczeń nie może być krótszy niż 30 minut. Do najczęściej polecanych ćwiczeń aerobowych zaliczyć można:
Ważną kwestią w przypadku ćwiczeń aerobowych jest prawidłowe tętno, które nie powinno przekraczać 70% maksymalnego tętna przewidzianego dla danego wieku. Przekraczanie tej wartości może powodować spalanie tkanki mięśniowej.
To również może cię zainteresować: