Skóra na dłoniach może pękać w wielu miejscach - poczynając od opuszków palców, po przestrzenie między palcami, obszar przy paznokciach, a nawet całe dłonie. Rozróżnia się dwie podstawowe grupy przyczyn suchości i pękania skóry na dłoniach:
Do czynników zewnętrznych zaliczyć można między innymi pogodę, zimno, częste zmiany temperatury, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, długotrwały kontakt z wodą, a także kontakt z substancjami chemicznymi oraz zbyt agresywne pocieranie ręcznikiem.
Do chorób skóry zalicza się między innymi atopowe zapalenie skóry oraz egzemę, która ma podłoże alergiczne i wywołuje swędzenie, a w efekcie pękanie skóry. Egzema może być wywołana na przykład kontaktem ze środkami czyszczącymi, ale również szeregiem innych, trudnych do zidentyfikowania substancji.
Pękanie skóry może mieć również bardziej poważne przyczyny. W niektórych przypadkach suchość i uszkodzenie skóry są związane z chorobami, takimi jak cukrzyca, wahania hormonalne, niedobory witaminy A oraz witamin z grupy B, a także niedoczynność tarczycy.
Oprócz tego, sucha skóra dłoni i jej pękanie może być wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji skóry dłoni. Gdy skóra jest stale przesuszona, ma kontakt z detergentami, kosmetykami, w których składzie jest alkohol i konserwanty albo jest zbyt mocno pocierana, zostaje uszkodzony lipidowy płaszcz naskórka. Skóra, która jest pozbawiona ochronnej warstwy z czasem traci nawilżenie, staje się mniej elastyczna i zaczyna łuszczyć się oraz pęka.
Jeżeli dojdzie do pęknięcia skóry, uszkodzone miejsce, na przykład opuszki palców, najlepiej jest zabezpieczyć plastrem. Pozwoli to na złagodzenie bólu i dyskomfortu, a poza tym zapobiegnie pojawianiu się infekcji o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Najlepsze do tego celu będą plastry wodoodporne, których nie trzeba wymieniać po każdym kontakcie dłoni z wodą. Alternatywą dla plastrów są preparaty, które zabezpieczają skórę, a także przyspieszają regenerację naskórka. W składzie takich specyfików powinny znaleźć się: alantoina, kwas mlekowy, prowitamina B5 oraz gliceryna.
Pękaniu skóry najlepiej zapobiegać. Osoby, których skóra często się przesusza i pęka powinny regularnie nawilżać skórę. Najlepiej sprawdzą się preparaty na bazie pantenolu i mocznika. Kremy należy nakładać kilkukrotnie w ciągu dnia, koniecznie po każdym myciu rąk. Nie należy również zapominać o wieczornej pielęgnacji. Na noc lekkie kremy można zastąpić cięższymi maściami i tłustymi kremami zawierającymi wazelinę, parafinę oraz lanolinę. W składzie kremów warto szukać również takich składników jak:
Składniki te tworzą barierę ochronną, łagodzą podrażnienia skóry, wygładzają i zmiękczają skórę, działają regenerująco, kojąco i przeciwzapalnie.
Jeżeli pękanie skóry jest związane z niedoborami witaminy A, warto sięgnąć po maść z tą właśnie witaminą. Maść najlepiej aplikować na noc. Pękniętą skórę pomoże zregenerować również sok z aloesu oraz olejek z drzewa herbacianego. Aby zapobiegać pękaniu i wysuszaniu skóry warto robić regularne peelingi dłoni, po których warto nałożyć na skórę grubą warstwę tłustego kremu. Preparat najlepiej wchłonie się, jeżeli na dłonie założy się bawełniane rękawiczki. Peelingów nie należy wykonywać, jeżeli uszkodzenia skóry są duże. W przypadku skóry wrażliwej należy ograniczyć do minimum kontakt ze środkami chemicznymi oraz detergentami. Podczas sprzątania zaleca się używanie rękawiczek ochronnych, na przykład lateksowych albo winylowych. Poza tym, dłonie należy chronić w rękawiczkach również w chłodne i wietrzne dni.
Ważną kwestią, jeżeli chodzi o leczenie i zapobieganie nadmiernemu wysuszaniu skóry, jest odpowiednia dieta. Pękanie skóry może być bowiem spowodowane niezdrową dietą i niedoborem niektórych składników odżywczych. W jadłospisie osób borykających się z problemem suchej skóry nie może zabraknąć produktów bogatych w witaminy z grupy B, witaminę E, witaminę A, magnez, cynk oraz selen. Składniki te można znaleźć między innymi w produktach takich jak owoce, warzywa, ryby, orzechy, oliwa z oliwek, wątróbka czy oleje roślinne.