Kosmeceutyki - czym się różnią od zwykłych kosmetyków i kiedy są stosowane?

Kosmeceutyki to kosmetyki, które poza działaniem pielęgnacyjnym także leczą. Można je kupić zarówno w aptece, jak i w drogerii. Kiedy warto sięgnąć po tego rodzaju preparaty i co najczęściej znajduje się w ich składzie?

Mimo że kosmeceutyki działają jak klasyczne kosmetyki, czyli pielęgnują i odżywiają skórę, włosy czy paznokcie, to - ze względu na bogatszy skład - wykazują także właściwości lecznicze. Od klasycznych preparatów do pielęgnacji wyróżnia je większa zawartość substancji aktywnych. Zazwyczaj kosmeceutyki powstają na bazie witamin oraz kwasów (askorbinowego, linolenowego, a także fenolokwasów). Bardzo często w ich składzie znajdują się antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie się organizmu, a także przyczyniają się do rozwoju zmian nowotworowych. Często preparaty te produkowane są także z wyciągów roślinnych np. z kasztanowca,  miłorzębu japońskiego czy wierzby białej.

Większe bogactwo składników sprawia, że ta grupa kosmetyków polecana jest przede wszystkim tym osobom, u których "zwykłe" preparaty nie zadziałały, a podanie leków w ich przypadku nie jest możliwe.

Kosmeceutyki - kiedy są stosowane?

Po kosmeceutyki sięga się zazwyczaj wtedy, gdy zwykłe środki zawodzą lub wprowadza się jej jako uzupełnienie klasycznego leczenia. Polecane są przede wszystkim pacjentom z:

  • trądzikiem pospolitym - to jedno z najczęściej występujących chorób skóry. Trądzik najczęściej pojawia się  w okresie dojrzewania i jest źródłem problemu i frustracji niejednego nastolatka, choć powinien ustąpić samoistnie wraz z burzą hormonów, to czasem zdarza się, że utrzymuje się aż do trzydziestego roku życia. Mimo że przez wielu uznawany jest za błahą przypadłość, to zdarza się, że brak efektów leczenia i długo utrzymujące się zmiany, przyczyniają się do rozwoju depresji. Przyczyną tworzenia się zmian trądzikowych jest nadmierna produkcją sebum, czyli łoju, przez gruczoły łojowe. W konsekwencji na skórze pojawiają się gródki, zaskórniki czy krostki. Ich rozdrapanie może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego i zaostrzenia problemu.
  • łupieżem - czyli nadmiernym łuszczeniem się skóry głowy. Przypadłość może pojawić się bardzo wielu powodów. Bardzo często ma związek z wysuszeniem skóry głowy, czy jej nadmiernym podrażnieniem. Niekiedy łupież jest objawem innego schorzenia, np. łuszczycy, egzemy czy łojotokowego zapalenia skóry. W niektórych przypadkach za łupież odpowiadają drożdże, które choć naturalnie żyją na skórze głowy zaczynają ją podrażniać.
  • atopowym zapaleniem skóry - choroba ma podłoże autoimmunologiczne i wywołuje bardzo silną reakcję alergiczną skóry, w rezultacie skóra pacjentów pokryta jest drobnymi krostkami. Co gorsza, zmiany często bardzo swędzą i chorzy nie potrafią powstrzymać drapania, przez co na skórze tworzą się ranki i strupy. AZS jest chorobą nieuleczalną, jednak dzięki odpowiedniemu doborowi leków i kosmetyków można ją wyciszyć.
  • łuszczycą - to choroba autoimmunologiczna, która prowadzi do tworzenia się na skórze czerwonych, często łuszczących się zmian, schorzenie może być dziedziczone, mimo że nauka nie wie dlaczego u niektórych osób dochodzi do rozwoju łuszczycy, podejrzewa się, że schorzenie może aktywować infekcja lub silny stres.

Pomocne są także w przypadku łysienia, lepiej radzą sobie także z wypełnianiem zmarszczek.

Zaopiekuj się swoją skórą! Zobacz, jak zrobić sobie domowe spa z naturalnych składników

Kosmeceutyki - jakiej postaci można je spotkać? 

Tak samo jak zwykłe kosmetyki występują w postaci kremów, balsamów, szamponów, maseczek, odżywek, żeli myjących, serum, toników do twarzy czy płynów do demakijażu. Decydując się na stosowanie tego rodzaju kosmetyków trzeba się liczyć z tym, że są one znacznie droższe od klasycznych preparatów. Jednocześnie ze względu na zawartość substancji farmaceutycznych wykorzystywanych do produkcji leków, ich działanie jest dużo bardziej skuteczne.

Trzeba jednak pamiętać, że kosmeceutyki dalej są kosmetykami i nie mogą zastąpić leków. Dlatego w sytuacji kiedy i one zawodzą, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Dopiero on może podpowiedzieć, jak sobie poradzić z problemem lub zaproponować zupełnie inny schemat leczenia.     

Kosmeceutyki a dermokosmetyki - czym się od siebie różnią?

Tak naprawdę różni je tylko nazwa. Zarówno dermokosmetyki, jak i kosmeceutyki łączą w sobie dwie funkcje - pielęgnację i leczenie. Jedne i drugie można kupić w aptece oraz drogerii, choć jeszcze do niedawna funkcjonowały tylko i wyłącznie jako kosmetyki apteczne. Dzisiaj to się zmieniło. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie tego rodzaju preparaty, są też i takie, które wypuszczają na rynek jedynie kosmeceutyki czy dermokosmetyki.

Więcej o: