Jak pielęgnować brzuch po cesarskim cięciu?

Jak pielęgnować brzuch po cesarce? Pielęgnacja brzucha po cesarskim cięciu wymaga większych starań ze względu na ranę pooperacyjną, która goi się około miesiąca. Najpierw trzeba zadbać, aby gojenie przebiegało prawidłowo. W kolejnych miesiącach, gdy rana już się zabliźnia, możemy zadbać o wygląd samej blizny oraz skóry i mięśni brzucha.

Jak pielęgnować brzuch po cesarce? Najpierw dbamy o gojącą się ranę

Cesarskie cięcie wykonywane jest zazwyczaj poziomo i bardzo nisko, na dole brzucha, nieco powyżej spojenia łonowego. Wielkość nacięcia zależy od położenia i wielkości dziecka oraz od budowy samej rodzącej. Zazwyczaj ma długość od 10 do 15 cm i szerokość kilku milimetrów. Podczas cesarskiego cięcia przecinana jest skóra, a następnie tkanka podskórna, powięź poprzeczna brzucha oraz macica. Wewnątrz brzucha kolejne warstwy zszywane są przy użyciu nici rozpuszczalnych, natomiast ostatnia, zewnętrzna warstwa, najczęściej już zwykłymi nićmi chirurgicznymi. Takie szwy, jeśli nie są rozpuszczalne, zdejmowane są po 6-7 dniach od założenia. Wewnętrzne szwy natomiast organizm zaabsorbuje po około trzech miesiącach.

Pielęgnacja brzucha po cesarce wymaga specjalnych starań. Pierwszy etapem jest zadbanie o to, aby rana dobrze się goiła. Na początku rana pooperacyjna jest zabezpieczona opatrunkiem. Trzeba pilnować jednak, aby go nie zamoczyć, zwłaszcza w czasie brania prysznica. Po zdjęciu opatrunku nadal trzeba dbać, aby nie zabrudzić rany. Ranę odkaża się środkiem antyseptycznym, najwygodniej takim w aerozolu.

Koniecznie trzeba zadbać, aby rana była wietrzona, nie może być uciskana ciasną bielizną lub ubraniem. Okolice blizny należy myć łagodnym mydłem, najlepiej hipoalergicznym, bez dodatków zapachowych. Można też do mycia okolic rany wykorzystać środki do pielęgnacji niemowląt. Dobrze jest też używać wtedy jednorazowych ręczników.

Zaleca się unikanie wysiłku, dźwigania, aby nie dopuścić do naderwania szwów. Nawet przy kaszlu starajmy się unikać napinania mięśni brzucha i przyciśnijmy wtedy, na przykład, poduszkę do brzucha.

Zaczerwienienie, opuchnięcie rany, sączący się płyn - te niepokojące znaki trzeba natychmiast skonsultować z lekarzem.

Początkowo rana po cesarskim cięciu boli, a potem zaczyna swędzieć. Swędzenie jest znakiem, że rana prawidłowo się goi. Proces gojenia się trwa zazwyczaj około miesiąca. Czasem, w celu przyspieszenia gojenia się rany, stosuje się naświetlanie lampami lub preparaty z arniki. 

Zobacz wideo

Jak pielęgnować brzuch po cesarce? Bliznę można smarować odpowiednimi preparatami

Sama blizna na szerokość kilku milimetrów i początkowo jest lekko wypukła oraz wyróżnia się czerwonym kolorem. Potem blednie i powoli się zmniejsza, aż staje się prawie niewidoczna. Jeżeli nie dojdzie do zaburzeń, np. do rozwoju bliznowca, proces zanikania blizny trwa około roku.

Brzuch po cesarskim cięciu dłużej dochodzi do formy, niż po porodzie naturalnym. Blizna długo nie pozwala na zginanie się i na jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne. Karmienie piersią przyspiesza sam proces obkurczania się macicy. Jednak jakiekolwiek ćwiczenia, które by pomogły w powrocie do formy, można zacząć wykonywać dopiero po 2-3 miesiącach, w zależności od tego, jak przebiega gojenie się i jak szybko kobieta wraca do siebie.

Ważna jest w tym okresie dieta, która powinna być lekkostrawna i nietłusta. Najlepsze są dania przyrządzane na parze i gotowane, składające się z chudego mięsa, warzyw i wybranych owoców. Trzeba ponadto unikać potraw powodujących wzdęcia. Dieta, przy karmieniu piersią, powinna, naturalnie, uwzględniać potrzeby noworodka. Ale z pewnością odpowiednia, niekaloryczna dieta będzie też dobra dla brzucha.

Skóra na brzuchu jeszcze przez pewien czas jest rozciągnięta, więc i jej należy poświęcić uwagę. Dobrze jest nawilżać skórę, nawet oliwką dla niemowląt, która jest łagodna i niealergizująca.

Po cesarskim cięciu przez parę miesięcy trudno jest wykonywać ćwiczenia brzucha, aby poprawić stan mięśni. Ale z pewnością trzeba powoli zacząć przyzwyczajać brzuch do pracy, spacerując, a potem robiąc delikatne ćwiczenia.

Blizny po cesarskim cięciu także wymagają uwagi. Można poprawić ich wygląd poprzez regularne smarowanie preparatami zawierającymi związki regenerujące skórę, takie jak olejki z dodatkiem odpowiednich ziół. Najlepiej sprawdza się rumianek, nagietek i lawenda. Zawierają bowiem substancje łagodząco-gojące, witaminy A i E, dobrze wpływające na odnowę naskórka. W aptekach są dostępne specjalne maści na blizny, zawierające wyciąg z cebuli, heparynę i alantolinę. Smarowanie blizny trzeba kontynuować dość długo i cierpliwie, a zabiegi wykonywać dwa razy dziennie.

Jeżeli wokół blizny pojawia się zgrubienie, to znak, że może tworzyć się bliznowiec i najlepiej skonsultować się wtedy ze swoim lekarzem.

Po cesarskim cięciu unikajmy, przez dłuższy czas, wystawiania brzucha na działanie słońca, bo może to zaburzyć proces zabliźniania się pooperacyjnej rany. Na świeże blizny źle działa także sauna.

Zmniejszanie się i zanikanie blizny to proces długofalowy, więc trzeba być cierpliwym i nie spodziewać się szybkich efektów.

  • Więcej o sposobach na blizny przeczytasz tutaj:

Blizny: rodzaje oraz sposoby na pozbycie się blizn

Więcej o: