W Polsce prawie 40 proc. porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Blizny po cesarce są więc czymś bardzo powszechnym. Nie musimy się ich wstydzić. To naturalna rzecz. Takie blizny są często nazywane bliznami miłości. Jakiś czas temu pod tą nazwą odbyła się nawet specjalna akcja. Kobiety udostępniały na profilach w mediach społecznościowych zdjęcia swoich blizn.
Nie da się jednak ukryć, że nie każda kobieta lubi i akceptuje swoje blizny. - Moja blizna po cesarce nie rzucała się jakoś bardzo w oczy. Miałam jednak sporo innych blizn na ciele, niektóre z nich to pamiątki z okresu dzieciństwa. Dlatego, gdy pojawiła się ta kolejna, poczułam się bardzo niekomfortowo - wyznaje Ewa, która dwa lata temu urodziła swoje pierwsze dziecko przez cesarskie cięcie.
- Wszędzie widziałam blizny: na obu nogach, rękach i jeszcze na brzuchu! Z tej przyczyny postanowiłam o nie zadbać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i rozjaśniającym blizny produktom, udało mi się je nieco załagodzić. Nawet te stare blizny są teraz mniej widoczne. Polecam taką pielęgnację każdej kobiecie, która nie akceptuje takich znaków na ciele - mówi Ewa.
Jak wygląda kobieta po trzech cesarskich cięciach? 'Moje ciało mnie nie zawiodło' [ZDJĘCIA] >>
Blizna to trwałe uszkodzenie skóry. Tworzy się w trakcie ostatniego etapu gojenia się rany. Początkowo jest bolesna i zaczerwieniona. Potem ból stopniowo zanika, a blizna jest coraz mniej zauważalna. W wielu przypadkach nadal jednak rzuca się w oczy.
Kiedyś panowało powszechne przekonanie, że jesteśmy skazani na blizny do końca życia i nic nie da się z nimi zrobić. Teraz jednak wiadomo, że to nie do końca prawda. Możemy poprawić wygląd blizn i zmniejszyć ich widoczność.
Najlepiej sprawdzą się preparaty, które zawierają olejki przyspieszające regenerację skóry. Wiele z nich dodatkowo rozjaśnia blizny. Szukaj produktów, które zawierają rumianek - dzięki temu składnikowi wyraźnie zmniejsza się widoczność blizn.
Dobrze jest, gdy kosmetyk zawiera także:
Podstawowe zasady, których musimy przestrzegać w procesie dbania o blizny, to cierpliwość i systematyczność. Nie możemy spodziewać się spektakularnych efektów po zaledwie kilku dniach wcierania olejków. Nie powinniśmy także zapominać o stosowaniu ich regularnie. Zaleca się, by robić to dwa razy dziennie.
Wokół blizny po cesarce może zacząć się tworzyć bliznowiec. To charakterystyczne zgrubienie, które zazwyczaj jest większym problemem estetycznym dla kobiet niż zwykłe blizny. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem, który doradzi nam, jak zmniejszyć widoczność bliznowca.
Dla osób chcących zadbać o blizny zaleca się przede wszystkim regularne stosowanie olejków. Ale to nie koniec listy rzeczy, które możemy zrobić dla swojego ciała. O czym jeszcze warto pamiętać?
W trakcie dbania o bliznę musimy uzbroić się w cierpliwość. Nie spodziewajmy się, że jej wygląd poprawi się po tygodniu lub dwóch. Zazwyczaj to kwestia kilku miesięcy. Nie zniechęcajmy się więc, gdy szybko nie zauważmy żadnych efektów. Ważne są przede wszystkim systematyczność i regularność.
Czy ból blizny po cesarce jest powodem do niepokoju? To dosyć powszechna dolegliwość wśród kobiet, które przeszły cesarskie cięcie. Rana się goi, więc ból jest czymś naturalnym. W przypadku innych blizn w okresie regeneracji skóry także go odczuwamy.
Ból pojawia się zazwyczaj przez pół roku od porodu. Czasami trwa jednak trochę dłużej.
Zobacz także: