Diuretyki, czyli leki moczopędne, jak sama nazwa wskazuje, mają na celu zwiększenie diurezy, czyli wydalania moczu. Działają bezpośrednio na nerki. Ich inna nazwa to natriuretyki. Ich działanie polega przede wszystkim na stymulowaniu wydalania sodu, a co za tym idzie - przyspieszania wydalania wody. Znajdują zastosowanie głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Jakie są wskazania do zażywania leków moczopędnych? To przede wszystkim nadciśnienie, ale nie tylko. Diuretyki znajdują zastosowanie przy leczeniu następujących schorzeń:
Diuretyki podaje się zwykle wraz z innymi lekami. Są wykorzystywane także przez kulturystów oraz osoby na diecie odchudzającej. Trzeba pamiętać o tym, że niewłaściwie stosowane mogą doprowadzić do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej, a więc odwodnienia, które może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Leki moczopędne dzielimy na:
Leki moczopędne mogą wywołać wiele skutków ubocznych, dlatego ich przyjmowanie powinno odbywać się pod okiem lekarza. Działania niepożądane leczenia diuretykami to przede wszystkim zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Możliwe skutki uboczne przyjmowania diuretyków to:
Przeciwwskazania do przyjmowania diuretyków to:
Wszystko zależy jednak od indywidualnego stanu pacjenta. Lekarz może zalecić przyjmowanie odpowiednich leków moczopędnych pomimo występowania powyższych schorzeń.
Substancje moczopędne znajdują się w niektórych roślinach. Są to między innymi liście brzozy, pokrzywy i mącznicy, owoce pietruszki, ziele skrzypu, rdestu ptasiego i nawłoci, kłącze perzu oraz korzenie lubczyku, wilżyny i podróżnika.
Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Nadciśnienie - co możesz zrobić?
* Wymienione rodzaje leków i działania niepożądane na podstawie: Katarzyna Korzeniowska, Anna Jabłecka, Leki moczopędne, "Farmacja" 2008, nr 1.