Hiperkaliemia

Potas to jeden z cenniejszych i wa¿niejszych dla ludzkiego organizmu pierwiastków chemicznych. Z jego pomoc± komórki s± prawid³owo od¿ywione i nawodnione, a mózg dotleniony. Dodatkowo jego obecno¶æ reguluje ci¶nienie krwi oraz pracê nerek. Mimo tak wa¿nych funkcji nagromadzenie potasu mo¿e byæ bardzo niebezpieczne i doprowadziæ do tzw. hiperkaliemii.
Do³±cz do nas na Facebooku!

Hiperkaliemia, nazywana tak¿e hiperpotasemi± to zbyt wysokie stê¿enie jonów potasu w surowicy krwi. Znaczne przekroczenie bezpiecznej granicy tj. 5,5 mmol/l, najczê¶ciej spowodowane jest chorob± nerek lub d³ugotrwa³ym przyjmowaniem leków, przede wszystkim tych reguluj±cych ci¶nienie têtnicze oraz niektórych ¶rodków przeciwzapalnych. Czasem znaczny wzrost poziomu potasu obserwowany jest u osób cierpi±cych m.in. z powodu niedoczynno¶ci kory nadnerczy (np. Choroba Addisona ), mocznicy czy zatrucia np. strychnin±. Nadmiar potasu we krwi wystêpuje tak¿e przy hemolizie oraz wrodzonym zespole nadnerczowo-p³ciowym. W zale¿no¶ci od stê¿enia warto¶ci pierwiastka w surowicy krwi wyró¿nia siê trzy postaci schorzenia:



- ³agodn± (ok. 5,5 mmol/l

- umiarkowan± (do 6 do 7 mmol/l)

- ciê¿k± (powy¿ej 7 mmol/l)

Objawy i diagnoza

Choroba, w pocz±tkowej fazie rozwoju nie daje ¿adnych dolegliwo¶ci. Najczê¶ciej ujawniaj± siê one wraz z zaawansowanymi zmianami w organizmie pacjenta. W pierwszej kolejno¶ci upo¶ledzeniu ulegaj± miê¶nie szkieletowe, o¶rodkowego uk³adu nerwowego oraz serce (nieprawid³owo¶ci w jego funkcjonowaniu s± doskonale widoczne w zapisie EKG). Dodatkowo ogromna czê¶æ chorych skar¿y siê na os³abienie, pora¿enie miê¶ni, uczucie mrowienia oraz spl±tanie.

Hiperkaliemia rozpoznawana jest przede wszystkim w oparciu o objawy kliniczne oraz badanie krwi pod k±tem stê¿enia potasu w surowicy.

Leczenie

W przypadku leczenia hiperkaliemii konieczne jest usuniêcie przyczyny np. odstawienie przyjmowanych leków. Dodatkowo podawane s± farmaceutyki zmniejszaj±ce poziom pierwiastka w organizmie. Jego stê¿enie pozwalaj± zmniejszyæ ¶rodki bogate w wapñ , wodorowêglany (nie mog± byæ podawane przy obrzêku p³uc, hipokaliemii lub hipernatremii), leki przeczyszczaj±ce oraz glukoza z insulin±. Bardzo czêsto stosowane s± wlewy z glukonianu wapnia lub chlorku wapnia. Aby unikn±æ kwasicy nale¿y regulowaæ poziom pH w organizmie. Je¶li mimo leczenia poziom potasu nadal nie przekracza 6 mmol/l konieczna jest hemodializa.

Pacjenci ze zdiagnozowan± hiperkaliemi± powinni znacznie zmniejszyæ ilo¶æ dostarczanego wraz z po¿ywieniem potasu oraz przyjmowaniu leków moczopêdnych. Sposób i forma leczenia dobierana jest indywidualnie do ka¿dego pacjenta i powinna odbywaæ siê pod ¶cis³± kontrol± lekarza.

Chcesz siê dowiedzieæ wiêcej, co¶ Ciê niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj tak¿e:

Makroelementy: minera³y niezbêdne do ¿ycia

Flawonoidy, samo dobro prosto z natury

Choroba Wilsona

Torbielowato¶æ nerek

RBC