Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Przy pomiarze ciśnienia najczęściej otrzymujemy dwie wartości. Pierwsza z nich (zazwyczaj wyższa) to tzw. ciśnienie skurczowe i jego wartość nie powinna przekraczać 140 mmHg. Odnosi się on do utlenionej krwi, która trafia do każdej pojedynczej komórki w ludzkim ciele. Drugi, znacznie mniejszy wynik to tzw. ciśnienie rozkurczowe. U zdrowej osoby zazwyczaj nie przekracza 95 mmHg. To ciśnienie krwi, która po zrobieniu pełnego obiegu wraca do serca.
Do tej pory jedynie w oparciu o te dwie wartości określało się stan zagrożenia życia, nie tylko u pacjentów z nadciśnieniem. Dodatkowym wyznacznikiem jest ich wzajemny stosunek, w medycynie nazywa się go ciśnieniem tętna. Szacuje się, że nie powinien być on wyższy niż 63 mmHg.
Zbyt wysokie ciśnienie tętna to zazwyczaj konsekwencja „zesztywnienia” naczyń, w tym przypadku tętnic. Utrata przez nie elastyczności najczęściej dotyka osoby z nadciśnieniem bądź miażdżycą. Zdolność tętnic do rozciągania pozwala magazynować energię i zapewnia ciągły przepływ krwi w czasie skurczu i rozkurczu serca. Należy pamiętać, że zdolność ta słabnie wraz z wiekiem i niejednokrotnie pojawia się u osób starszych. Zmiany zaczynają się uwidaczniać u osób po 60 roku życia.
Nadmierne zesztywnienie tętnic bywa niebezpieczne u osób z cukrzycą oraz hipercholesterolemią. Wraz z utratą elastyczności podnosi się ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego (serce zmuszone jest do zwiększonego wysiłku by przetoczyć tę samą ilość krwi w tym samym czasie) lub udaru. Staje się ono prawie czterokrotnie wyższe w porównaniu do tych, z najniższą grubością ściany.
Skok ciśnienia to wzrost tzw. fal tętna. Mają one bezpośredni wpływ na pracę serca ich wzajemne nakładanie się na siebie może zaburzać działanie mięśnia sercowego.
Nieprawidłowe ciśnienie tętna może przyczynić się do rozwoju miażdżycy. Zaleganie cholesterolu i innych substancji zazwyczaj wywołane jest uszkodzeniem naczyń.
Powstały w ten sposób proces zapalny znacznie ułatwia zlepianie się płytek krwi oraz leukocytów. Należy jednak pamiętać, że złogi miażdżycowe nie zawsze przekładają się na zesztywnienie tętnic. Znaczenie mają tylko bardzo duże rozlane zmiany.
Zobacz także:
Badania, które ratują życie:
Nadciśnienie tętnicze groźniejsze dla kobiet?
Fitosterole - "tłuszcz", który pokocha twoje serce
Ocal życie - pokochaj swoje serce
Jakie badania należy wykonać przy nadciśnieniu?
Za niskie ciśnienie to też problem! Kiedy trzeba je leczyć?