Leukocyty (krwinki bia³e) - wszystko co powinni¶my o nich wiedzieæ

Leukocyty, potocznie nazywane bia³ymi krwinkami, pe³ni± w naszym organizmie niezwykle wa¿n± funkcjê. Odpowiadaj± one bowiem miêdzy innymi za chronienie naszego organizmu przed dzia³aniem ró¿norodnych drobnoustrojów czy wirusów. Nie dziwi zatem fakt, i¿ odbieraj±c wyniki niemal ka¿dego typu badania krwi, zauwa¿ymy, i¿ obejmuj± one równie¿ poziom leukocytów. Warto w zwi±zku z tym wiedzieæ, co to znaczy gdy ich poziom jest zbyt wysoki lub te¿ zbyt niski, aby zdawaæ sobie sprawê co mo¿e nam groziæ oraz by móc prawid³owo zareagowaæ w takiej sytuacji.

Leukocyty - czym s±

Leukocyty nale¿± do grupy najwa¿niejszych sk³adników krwi, wraz z krwinkami czerwonymi oraz p³ytkami krwi. S± równie¿ jednym z elementów uk³adu immunologicznego, który tworz± ze specjalnymi bia³kami oraz z narz±dami limfatycznymi, takimi jak ¶ledziona, grasica, wêz³y ch³onne czy szpik kostny.

Bia³e krwinki s± bardzo zró¿nicowane, zarówno pod wzglêdem swojej budowy, jak i pe³nionych w organizmie funkcji. Choæ wielko¶ci± przewy¿szaj± krwinki czerwone, to jest ich w naszym ciele zdecydowanie mniej. Dlatego te¿, u przeciêtnego cz³owieka na 600 krwinek czerwonych przypada 1 krwinka bia³a.

Rola leukocytów w naszym organizmie

Uk³ad immunologiczny, którego wa¿n± czê¶ci± s± leukocyty, jest odpowiedzialny za chronienie naszego organizmu przed substancjami oraz zarazkami, które w jakikolwiek sposób mog± mu zagra¿aæ. G³ównym zadaniem leukocytów jest natomiast wyszukiwanie wszelkich drobnoustrojów oraz ich skuteczne zwalczanie.

Warto wiedzieæ, ¿e nie wszystkie krwinki bia³e znajduj± siê ca³y czas w naszej krwi. S± one bowiem magazynowane w szpiku kostnym, wêz³ach ch³onnych oraz ¶ledzionie. Dopiero w sytuacji, gdy do naszego organizmu dostan± siê szkodliwe zarazki, leukocyty s± niemal natychmiast transportowane do krwiobiegu, sk±d s± w stanie prawid³owo spe³niaæ swoj± rolê.

Zobacz wideo

Leukocyty - podzia³ oraz pe³nione funkcje

Leukocyty zosta³y podzielone na dwie grupy, pod wzglêdem wystêpowania ziarnisto¶ci w komórkach lub jej ca³kowitego braku. W zwi±zku z tym, po¶ród bia³ych krwinek wyró¿niamy grupê granulocytów oraz grupê agranulocytów. Bardzo ciekawe jest to, ¿e równie¿ w obrêbie tych grup, poszczególne leukocyty s± odpowiedzialne za nieco inne funkcje zwi±zane z ochron± naszego organizmu przed drobnoustrojami.

Po¶ród granulocytów wyró¿niamy zatem granulocyty:

  1. obojêtnoch³onne - inaczej neutrofile, które odpowiadaj± przede wszystkim za ochronê naszego organizmu przed bakteriami. Umo¿liwia im to zdolno¶æ do wch³aniania, a nastêpnie rozk³adania substancji oraz drobnoustrojów, które s± pobierane z zewn±trz komórki. Warto tak¿e wspomnieæ, ¿e neutrofile w³a¶nie wydzielaj± substancje bakteriobójcze, takie jak doskonale nam znane wolne rodniki.
  2. kwasoch³onne - czyli inaczej eozynofile, odpowiadaj± z kolei za niszczenie paso¿ytów atakuj±cych nasz organizm, ale równie¿ bior± po¶redni udzia³ w reakcjach alergicznych.
  3. zasadoch³onne - inaczej bazofile, dziêki zawarto¶ci histaminy, heparyny i enzymów proteolitycznych, bior± udzia³ w reakcjach alergicznych.

Je¶li natomiast chodzi o agranulocyty, dziel± siê one na:

  1. limfocyty B - produkowane s± w szpiku kostnym i s± odpowiedzialne za odpowied¼ humoraln±, a zatem za wytwarzanie przeciwcia³. Kontakt z antygenem umo¿liwia im przekszta³cenie siê w komórki pamiêci oraz komórki plazmatyczne.
  2. limfocyty T - równie¿ produkowane s± w szpiku kostnym, ale dojrzewaj± w grasicy. S± odpowiedzialne za bezpo¶rednie niszczenie szkodliwych mikroorganizmów oraz dodatkowo reguluj± pracê pozosta³ych komórek chroni±cych nasz organizm.
  3. limfocyty NK - odpowiadaj± za niszczenie tych komórek naszego organizmu, które nie mog± ju¿ poprawnie spe³niaæ swojej funkcji w wyniku jakiego¶ uszkodzenia. Eliminuj± równie¿ komórki uszkodzone przez nowotwory.

Poziom leukocytów we krwi

Je¶li chodzi o leukocyty norma w ich przypadku to 4-11 tys./mm3. Oczywi¶cie, tak jak w ka¿dej innej sytuacji, dopuszczalne s± pewne niewielkie odchylenia, które wcale nie musz± byæ dla nas sygna³em, i¿ w naszym organizmie dzieje siê co¶ z³ego. Pod uwagê nale¿y chocia¿by braæ fakt, i¿ ich liczbê mog± zmieniæ takie czynniki jak przyjmowane leki, ci±¿a, czy nawet intensywny wysi³ek fizyczny.

W sytuacji jednak, gdy odchylenia s± znaczne i nie s± zwi±zane z ¿adnymi ze wspomnianych czynników, mog± ¶wiadczyæ o pewnych nieprawid³owo¶ciach. Wyró¿niamy wówczas dwa stany. Podwy¿szone leukocyty, których liczba we krwi wzrasta powy¿ej 11X103/μl oznaczaj± leukocytozê. Natomiast niskie leukocyty, których poziom spada poni¿ej 4x103/ μl,wskazuj± na leukopeniê.

Leukocytoza, czyli wysoki poziom leukocytów we krwi

Wyniki wskazuj±ce na leukocytozê mog± ¶wiadczyæ miêdzy innymi o:

  • zaka¿eniu bakteryjnym, wirusowym, paso¿ytniczym lub grzybiczym
  • przewlek³ych, ostrych stanach zapalnych
  • chorobach rozrostowych uk³adu krwiotwórczego, takich jak ziarnica z³o¶liwa czy przewlek³a bia³aczka szpikowa
  • nowotworach
  • zaburzeniach metabolicznych, takich jak rzucawka ciê¿arnych, mocznica lub kwasica cukrzycowa
  • uszkodzeniach tkanek, wystêpuj±cych na przyk³ad przy zawale miê¶nia sercowego czy rozleg³ych urazach
  • silnych krwotokach

Leukopenia, czyli niski pozom leukocytów we krwi

Niski poziom leukocytów, ¶wiadcz±cy o leukopenii, mo¿e byæ spowodowany:

  • zaka¿eniem wirusowym, takim jak grypa, ospa wietrzna, ró¿yczka czy odra albo zapalenie w±troby
  • ciê¿kimi zaka¿eniami bakteryjnymi, do których nale¿± chocia¿by dur brzuszny, czy te¿ posocznica wywo³ana bakteriami Gram-ujemnymi
  • aplazj± szpiku kostnego
  • chorobami rozrostowymi, takimi jak szpiczak mnogi i ostra bia³aczka limfoblastyczna
  • uszkodzeniem szpiku kostnego przez przyjmowane leki

Leukocyty w moczu - co to oznacza?

U zdrowej osoby, liczba leukocytów w badanym moczu, mo¿e wynosiæ od 1 do 3. Kiedy jednak ich liczba siê zwiêksza, w fachowej terminologii stan ten nazywany jest leukocyturi±. Najczêstsz± przyczyn± podniesienia siê poziomu leukocytów w moczu s± ró¿nego rodzaju infekcje oraz stany zapalne. Wówczas bowiem s± one niezbêdne do zwalczenia wszelkiego typu patogenów.

Istniej± jednak równie¿ inne schorzenia, których objawem mo¿e byæ podwy¿szony poziom leukocytów w moczu. Nale¿± do nich:

  • przewlek³e, ostre zaka¿enie uk³adu moczowego
  • schorzenia nerek, takie jak kamica nerkowa, odmiedniczkowe zapalenie nerek, ¶ródmi±¿szowe zapalenie nerek, k³êbuszkowe zapalenie nerek
  • nowotwór pêcherza moczowego
  • zapalenie przydatków, czyli jajników oraz jajowodów
  • zapalenie wyrostka robaczkowego

Podwy¿szony poziom leukocytów w moczu mo¿e mieæ równie¿ inne przyczyny, nie zwi±zane z chorobami wymienionymi wy¿ej. Na podniesienie siê liczby bia³ych krwinek mog± mieæ wp³yw przyjmowane przez nas leki, ale tak¿e wystêpuj±cy stan podgor±czkowy, du¿y wysi³ek fizyczny, czy nawet odwodnienie.

Leukocyty w moczu w ci±¿y

Ci±¿a jest niezwykle wa¿nym okresem w ¿yciu ka¿dej kobiety. Aby do³o¿yæ wszelkich starañ, by nic nie wp³ynê³o negatywnie na zdrowie dziecka i matki, regularnie przeprowadzane s± skrupulatne badania. Jednym z nich jest badanie moczu, w którym mo¿e pojawiæ siê zbyt du¿a liczba leukocytów.

Takie wyniki zwykle wskazuj± na stan zapalny lub te¿ zaka¿enie, a w wiêkszo¶ci tego typu przypadku chodzi konkretnie o infekcje uk³adu moczowego. Jest to czêsta przypad³o¶æ u kobiet w ci±¿y, czego przyczyn± s± problemy z ca³kowitym opró¿nianiem pêcherza.

Oczywi¶cie, bez wzglêdu jednak na to czy chodzi o pêcherz czy jak±kolwiek inn± dolegliwo¶æ, której objawem jest podwy¿szony poziom leukocytów w moczu, nale¿y zg³osiæ siê do lekarza w celu postawienia diagnozy oraz wdro¿enia odpowiedniego leczenia. Jest to szczególnie wa¿ne w przypadku kobiet w ci±¿y, u których ka¿dego rodzaju infekcja mo¿e mieæ niekorzystny wp³yw równie¿ na zdrowie dziecka.

To tak¿e mo¿e ciê zainteresowaæ: