Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi?

Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi? To pytanie zadajemy sobie często po badaniach przeprowadzonych domowych sprzętem. Zarówno sytuacja, gdy jest ono za wysokie, jak i za niskie nie jest dobra. Wszelkie odchylenia od normy powinny nas zaniepokoić. Na pytanie jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze krwi odpowiada dr med. Jerzy Rekosz, ordynator oddziału kardiologicznego, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Warszawie.

Prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120 na 80 a 135 na 85 mm HG. Granicznym ciśnieniem jest ciśnienie 140 na 90. Wszystko, co powyżej, jest już nadciśnieniem. Przyjęto tę granicę na podstawie badań epidemiologicznych dużych grup pacjentów. Stwierdzono, że ciśnienie powyżej tej granicy zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu wraz z wiekiem pacjenta.

Po to, by stwierdzić, czy pacjent cierpi na nadciśnienie , nie wystarczy jeden pomiar. U każdego człowieka może się zdarzyć wyższe ciśnienie, np. wskutek emocji podczas samego pomiaru. W podręcznikach medycyny opisuje się to jako "efekt białego fartucha". Po to, by stwierdzić, czy pacjent ma nadciśnienie tętnicze, należy wykonać kilkanaście pomiarów w różnych porach dnia lub wykonać całodobowy pomiar ciśnienia przy pomocy specjalnego aparatu, podobnego do holterowskiego.

Dane tu przedstawione mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej porady lekarskiej.

Zobacz wideo

Więcej o ciśnieniu tętniczym:

PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE: jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

Niedociśnienie (hipotonia)

Jakie badania należy wykonać przy nadciśnieniu?

Za NISKIE CIŚNIENIE to też problem! Kiedy trzeba je leczyć?

PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE KRWI

normy

Dieta na nadciśnienie

Zasady postępowania w NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM

Więcej o: