Lekkie zawroty głowy mogą zdarzyć się każdemu. Towarzyszą nam podczas nagłego wstawania po długiej nocy lub podczas nagłej zmiany ciśnienia. Zawroty głowy mogą trwać chwilę, albo kilka tygodni. Są też duże różnice w ich intensywności. Często skarżą się na nie szczególnie kobiety w ciąży. Mimo, że są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarzy, ciągle je bagatelizujemy. Silne, długotrwałe zawroty głowy mogą być objawem wielu chorób - od zaburzeń neurologicznych po choroby zakaźne. Zawroty głowy - poznaj najczęstsze przyczyny tej dolegliwości.
Fot. Shutterstock
REKLAMA
REKLAMA
Czym są tak na prawdę zawroty głowy?
Za zawroty głowy odpowiada najczęściej źle działający błędnik. Ich przyczyną są zaburzenia funkcjonowania części naszego układu nerwowego, która jest odpowiedzialna za utrzymanie właściwej postawy ciała i równowagi. To właśnie błędnik, który znajduje się w uchu środkowym, odpowiada za prawidłowe odbieranie bodźców w tym zakresie. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj także narząd wzroku i dotyk. Zawroty głowy występują, gdy przekaz pomiędzy tymi trzema ośrodkami jest zaburzony.
REKLAMA
Najczęstsze przyczyny zawrotów głowy
Niskie stężenie glukozy we krwi - zawroty głowy mogą być jedynym z pierwszych objaw hipoglikemii, czyli niskiego poziomu cukru we krwi. W takich przypadkach należy szybko reagować, by nie doszło do omdlenia lub nawet śpiączki.
Nagły spadek ciśnienia krwi - ma to miejsce w sytuacji, gdy szybko podnosimy się z pozycji siedzącej lub leżącej. Dotyczy głównie kobiet w ciąży, osób starszych i dojrzewającej młodzieży. Należy pamiętać o tej skłonności i zmieniać pozycję w bezpiecznym tempie. Jeśli problem będzie się powtarzał lub nasilał, należy skonsultować to z lekarzem.
Hipotensja ortostatyczna - jest do drobne zaburzenie, które dotyczy ciśnienia krwi. Zazwyczaj ciśnienie jest podobne zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej, jednak w tym przypadku jest inaczej. Zawroty głowy towarzyszom osobom cierpiącym na tę przypadłość podczas każdej zmiany pozycji ciała.
Choroba Meniere'a - jest to upośledzenie błędnika, które nieleczone może doprowadzić nawet do utraty słuchu. W tym przypadku silnym zawrotom głowy towarzyszom najczęściej omdlenia, wymioty i nudności.
Choroba lokomocyjna - dotyczy to sytuacji, kiedy podróżujemy jakimiś środkami transportu. Zawroty głowy podczas jazdy samochodem mogą być objawem właśnie choroby lokomocyjnej. W tym przypadku należy przed podróżą zjeść lekki posiłek oraz przyjąć leki, które łagodzą objawy choroby lokomocyjnej. Przy bardzo uciążliwych zawrotach głowy, najlepiej odwiedzić lekarza.
Udar mózgu - silne zawroty głowy są jednym z pierwszych objawów niedokrwienia mózgu, które pojawia się przy udarze - należy jak najszybciej wezwać lekarza lub pogotowie!
Zatrucie czadem - tlenek węgla wydobywa się najczęściej z zatkanych przewodów kominowych. Lekkie zawroty głowy mogą świadczyć o tym, że w naszym mieszkaniu wydobywa się czad. Jest to sytuacja bezpośrednio zagrażająca zdrowiu.
Stosowanie niektórych leków - w sytuacji, gdy stosujemy silne leki (np. antybiotyki czy środki przeciwbólowe) możemy mieć zawroty głowy. Przed ich zastosowaniem warto zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, a o występujących zawrotach poinformować lekarza.
Guz mózgu - w wczesnym stadium rozwoju nowotworu osobom chorującym na guza mózgu często towarzyszą silne, regularne zawroty głowy.