Zaburzenia w funkcjonowaniu błędnika: przyczyny, leczenie

Błędnik to niewielka, ale bardzo ważna część ucha, ponieważ odpowiada za słuch i równowagę. Zaburzenia w funkcjonowaniu błędnika mogą być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjna, chorobą układu oddechowego, uszkodzeniem nerwu, urazem mechanicznym.

Uszkodzony błędnik - objawy

Uszkodzony błędnik o tyle łatwo rozpoznać, że zwykle przy każdym rodzaju schorzenia widoczne są takie same objawy:

Oprócz ucha problemy dotykają wtedy i oczu, dlatego pojawia się oczopląs i trudności ze skupieniem wzroku na jednym punkcie. Jeśli błędnik zostaje uszkodzony, to bardzo możliwe, że pojawią się także problemy ze słuchem. Wszystkie te objawy są bardzo nieprzyjemne. Ponieważ to ucho, a dokładni błędnik, odpowiada za utrzymanie równowagi.

Utrata zmysłu równowagi jest bardzo dokuczliwa. Objawia się poczuciem wirowania i niemożnością złapania kontaktu z podłożem.Szczególnie dokuczliwe staje się to w momencie pochylania, ponieważ powoduje zupełną dezorientację.

Zobacz wideo Stymulacja mózgu nie dla wszystkich chorych?

Szybka diagnoza postawiona przez lekarza pozwala stwierdzić, co jest przyczyną zaburzenia i powziąć odpowiednie leczenie.

Błędnik – objawy choroby

Przykładem choroby błędnika jest kinetoza, zwana popularnie chorobą lokomocyjną. Tak naprawdę nie jest to choroba. Polega na tym, że podczas jazdy oczy przesyłają do mózgu informacje o widzianym i zmieniającym się krajobrazie, a mózg rozumie je jako ruch. Natomiast błędnik nie wyczuwa, by położenie ciała się zmieniało, dlatego z jego strony do mózgu wysyłane są inne informacje. Taka rozbieżność powoduje zawroty głowy, nudności i inne podobne objawy.

Innym przykładem jest zapalenie nerwu przedsionkowo-ślimakowego. W wyniku tej choroby pojawia się niedosłuch albo nawet głuchota, wirowanie i zaburzenia równowagi. Aby leczyć tę chorobę, potrzebne jest stosowanie leków przeciwhistaminowych.

Zapalenie błędnika - objawy, przyczyny 

Uszkodzony błędnik, przyczyny. Bardzo częstą przyczyną w zaburzeniu funkcjonowania błędnika jest zapalenie Pojawiają się wtedy charakterystyczne bóle głowy, bóle ucha oraz oczywiście problemy ze słuchem. Kiedy choroba nieco się rozwinie, pojawiają się także nudności, oczopląs i szumy w uszach. Przyczyną zapalenia ucha są bakterię, dlatego można się spodziewać poważnych komplikacji, jeśli nie dojdzie do całkowitego wyleczenia tego schorzenia. Struktury ucha wewnętrznego mogą zostać zniszczone, a problem może dotknąć nawet struktur czaszki. Bakterie odpowiedzialne za zapalenie pochodzą zwykle z ucha środkowego. Zdarza się, że bezpośrednią przyczyną jest także wcześniejsze zarażenie różyczką, świnką, odrą czy grypą. Niewykluczone, że pojawia się to też w wyniku toksoplazmozy.

Zapalenie błędnika - leczenie

Chory błędnik, jak leczyć? Często leczenie zapalenia błędnika musi się odbyć w szpitalu, gdzie dożylne aplikuje się antybiotyki. Może się okazać konieczny także drenaż ucha, a w niektórych przypadkach interweniuje chirurg.

Więcej o: