Błona bębenkowa - ważny element narządu słuchu. Budowa, funkcje i choroby błony bębenkowej (perforacja błony bębenkowej)

Błona bębenkowa to część ucha środkowego. Jest wytrzymała, ale mało sprężysta. Błona bębenkowa traktowana nieprawidłowo, na przykład zbyt często czyszczona patyczkami do uszu, może ulec przebiciu, czyli perforacji.

Błona bębenkowa: co to takiego?

Błona bębenkowa to część ucha, która oddziela ucho zewnętrzne od ucha środkowego. Znajduje się na końcu przewodu słuchowego zewnętrznego, w kości skroniowej. Nazywana jest czasem potocznie "bębenkiem". Ma perłowoszary kolor, może być zarówno przejrzysta, jak i matowa, nieprzezroczysta. Pełni bardzo ważną funkcję w odbieraniu fal dźwiękowych, przenosi je do dalszych części ucha.

Informacje o budowie całego ucha znajdziesz tutaj. Poznanie anatomii ucha ułatwi zrozumienie procesu odbierania fal dźwiękowych.

Błona bębenkowa: budowa

Błona bębenkowa ma grubość 0,1 milimetra i owalny kształt. Wydzielamy dwie podstawowe części błony bębenkowej - są to część napiętą i część wiotka.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Część napięta stanowi większość błony bębenkowej. Przytwierdzona jest do kości skroniowej. Część wiotka, czyli tak zwana błona Schrapnela, znajduje się u góry błony, jest zdecydowanie mniejsza od części napiętej.

// Prawidłowo zbudowana błona bębenkowa / CC BY-SA 3.0 / Didier Descouens / Wikimedia Commons

Poniżej części wiotkiej, w środku błony bębenkowej znajduje się wgłębienie, czyli pępek, od którego do góry biegnie prążek młoteczka zakończony wyniosłością młoteczka. W tym miejscu błona zrasta się z rękojeścią i wyrostkiem bocznym młoteczka. Na wysokości wyniosłości młoteczka przebiegają dwie fałdy błony bębenkowej, położone pionowo. Są to fałd młoteczkowy przedni i fałd młoteczkowy tylny.

Błona bębenkowa: budowa ściany błony bębenkowej

Ściana błony bębenkowej zbudowana jest z blaszki właściwej, warstwy skórnej, części środkowej i warstwy śluzowej. Blaszka właściwa jest ze wszystkich najgrubsza, stanowi fundament pozostałych warstw. Znajduje się tylko w części napiętej. Warstwa skórna to skóra przewodu słuchowego zewnętrznego. Część środkowa, czyli włóknista, występuje tylko w części napiętej. Zbudowana jest z dwóch warstw włókien. Warstwa śluzowa to błona śluzowa jamy bębenkowej.

Błona bębenkowa: jak działa?

Fale dźwiękowe, które dochodzą do błony bębenkowej, w części się od niej odbijają. Pozostałe wprawiają ją w drgania, które przenoszone są na kosteczki słuchowe. Fale przenoszone są następnie do okienka owalnego i ślimaka. Fale dźwiękową dostają się do okienka owalnego także bezpośrednio przez jamę bębenkową.

Błona bębenkowa: choroby (perforacja błony bębenkowej, pęknięty bębenek)

Wytrzymałość błony bębenkowej jest duża, lecz jej sprężystość - niewielka. Może ulec uszkodzeniu mechanicznemu, na przykład przebiciu cienkim przedmiotem (takim jak wąski patyczek do ucha) lub wystąpić na skutek uderzenia w głowę. Perforacja to niekiedy skutek choroby, na przykład powikłania zapalenia ucha środkowego. Perforacja błony bębenkowej to ubytek błony bębenkowej; błona może być przebita, ale nie musi, czasem uszkodzeniu ulega jej sprężystość. Całkowite zniszczenie błony bębenkowej to retrakcja.

Objawy perforacji błony bębenkowej:

  • gwałtowny ból w uchu,
  • pogorszenie słuchu,
  • szum w uszach,
  • zatkanie przewodu słuchowego,
  • zawroty głowy,
  • w niektórych przypadkach wysięk z ucha.

// Przebita błona bębenkowa (perforacja błony bębenkowej) / CC BY-SA 4.0 / Didier Descouens / Wikimedia Commons

Każde podejrzenie przebicia błony bębenkowej wymaga niezwłocznej (!) wizyty u lekarza. Leczenie samodzielne ("samo przejdzie") spowoduje najprawdopodobniej pogorszenie stanu chorego i trwałego uszkodzenia słuchu. Błona sprawnie się regeneruje - w kilka miesięcy może odrosnąć, ale nie jest to pewne. Obserwacja lekarza pozwoli ocenić, czy potrzebne są dalsze zabiegi, na przykład myringoplastyka, czyli rekonstrukcja błony bębenkowej.

To także może cię zainteresować:

> Ból w okolicy żuchwy i skroni: to nie musi być kłopot z zębami

> 6 banalnych chorób, które mogą cię zabić!

Niedosłuch skutkiem nadmiernego hałasu? To częsta przyczyna, ale znamy ich znacznie więcej

 

Więcej o: