Ucho - odbiera dźwięki i pomaga utrzymać równowagę. Budowa ucha i jego choroby

Ucho to dość skomplikowana maszyna. Ma wiele drobniutkich części, z których każda pełni ważną rolę w odbiorze fal dźwiękowych. Ucho odpowiada nie tylko za słyszenie - znajdują się w nim także narządy, które pozwalają nam utrzymać równowagę.

Ucho to narząd odpowiadający przede wszystkim za odbieranie dźwięków. Często gdy mówimy "ucho", mamy na myśli wyłącznie jego zewnętrzną część. Tymczasem ucho to skomplikowany mechanizm, który w złożony sposób umożliwia nam słyszenie. Ucho dzieli się na trzy części: ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Ucho zewnętrzne: budowa i funkcja

Ucho zewnętrzne jest zbudowane z małżowiny usznej, przewodu słuchowego zewnętrznego i powierzchni zewnętrznej błony bębenkowej.

Małżowina uszna to elastyczny szkielet chrzęstny, który jest pokryty skórą. Małżowina kieruje fale dźwiękowe do przewodu słuchowego zewnętrznego; można ją porównać do anteny, która odbiera sygnały. To dlatego ma taki wygięty kształt, z którego często nie jesteśmy zadowoleni.

Przewód słuchowy zewnętrzny ma kształt podobny do litery S, średnicę około 7 milimetrów i długość od 26 do 30 milimetrów. Zaczyna się otworem słuchowym zewnętrznym. Odpowiada za doprowadzanie fal dźwiękowych do błony bębenkowej. Przewód budują tkanka chrzęstna (1/3) i tkanka kostna (2/3). Wyściełany jest skórą, która ma włoski i gruczoły łojowe. To właśnie one tworzą produkują woskowinę. Woskowina ma za zadanie zapobiegać dostawaniu się zanieczyszczeń do przewodu słuchowego. Przewód kończy się bruzdą bębenkową, do której przytwierdzona jest błona bębenkowa.

> Przeczytaj: Woskowina uszna - w jaki sposób pozbyć się jej nadmiaru?

Ucho środkowe: budowa i funkcja

Ucho środkowe składa się z błony bębenkowej, jamy bębenkowej, trzech kosteczek słuchowych, trąbki słuchowej i powierzchni zewnętrznej okienka owalnego. Błona bębenkowa stanowi przejście między uchem zewnętrznym a uchem środkowym. Kiedy dźwięk wpada do ucha, napotyka błonę bębenkową i powoduje jej drgania. Więcej o błonie bębenkowej przeczytasz tutaj.

Jama bębenkowa to przestrzeń powietrzna między błoną bębenkową a uchem wewnętrznym. Łączy się z komórkami powietrznymi wyrostka sutkowatego (wbrew pozorom wyrostek nie znajduje się na piersi, lecz u dołu kości skroniowej).

Kosteczki słuchowe przenoszą drgania fal dźwiękowych do ucha wewnętrznego. Kosteczki to kolejno młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Młoteczek połączony jest z błoną bębenkową, zaś kowadełko i strzemiączko - z okienkiem owalnym.

Trąbka słuchowa, czyli tak zwana trąbka Eustachiusza, łączy ucho środkowe z gardłem. Zapewnia w ten sposób wentylację, która umożliwia uchu prawidłową pracę.

Ucho wewnętrzne: budowa i funkcja

Ucho wewnętrzne to układ kostny wewnątrz kości czaszki, tzw. błędnik kostny. To nie tylko element zmysłu słuchu, lecz także równowagi. Składa się z przedsionka, ślimaka i kanałów półkolistych.

Przedsionek jest wypełniony płynem, perylimfą (przychłonką). Przedsionek ma odbierać drgania mechaniczne i wzbudzać drgania cząsteczek mechanicznych.

Ślimak to zakręcony kanał (rzeczywiście w kształcie ślimaka), który jest właściwym narządem słuchu. Wewnątrz ślimaka znajduje się narząd Cortiego, którego zniszczenie skutkuje całkowitą głuchotą. Ślimak odbiera drgania cieczy z przedsionka i wzbudza impulsy nerwowe, które następnie nerwem słuchowym idą do ośrodka słuchu.

Kanały półkoliste to narząd równowagi - informuje ciało o jego położeniu w przestrzeni. Za równowagę odpowiadają również woreczek i łagiewka. Impulsy nerwowe transmitowane są nerwem równowagi do mózgu.

> Przeczytaj: Poczucie równowagi - wskaźnik stanu zdrowia i długości życia?

Ucho: choroby

Choroby uszu i dolegliwości związane z narządem słuchu to przede wszystkim:

Więcej o problemach z uszami przeczytasz tutaj.

To także może cię zainteresować:

> Co za dużo, to niezdrowo, czyli higiena zimą

> Podczas lotu samolotem bolą mnie uszy. Czy można tego uniknąć?

Niedosłuch skutkiem nadmiernego hałasu? To częsta przyczyna, ale znamy ich znacznie więcej

Więcej o: