BÓL GŁOWY? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego

Ból głowy dokucza od czasu do czasu wszystkim i zazwyczaj nie zapowiada poważnych problemów ze zdrowiem. 6 prostych tablic pozwala wstępnie ocenić, co jest jego przyczyną.
Silny ból głowy wymaga leczenia, zazwyczaj pod nadzorem neurologa Silny ból głowy wymaga leczenia, zazwyczaj pod nadzorem neurologa grafiki gazeta.pl

Medycyna to nie matematyka, czyli słówko wstępu

Warto ustalić przyczynę problemów, jeśli dolegliwości zatruwają ci życie i często powracają. Leczeniem bólu głowy przede wszystkim zajmuje się neurolog, jednak niekoniecznie. Bywa, że potrzebna jest pomoc innego specjalisty.

Medycyna to nie matematyka. Nie wystarczy sprawdzić listy objawów z gotowym wykazem, by postawić prawidłową diagnozę. Laik może łatwo pomylić ból zatok z bólem klasterowym, czy problemem z zębami, a nawet migrenę z zabójczym pęknięciem tętniaka. Powyższy artykuł należy więc traktować wyłącznie orientacyjnie i nie lekceważyć, a zarazem nie demonizować, bólu głowy. Podejrzewanie, że za każdym jego atakiem kryje się nowotwór mózgu, to gruba przesada.

Głowa może boleć i dlatego, że masz źle dobrane okulary, bądź nie leczoną wadę wzroku. Wówczas pomoże okulista. Bywa skutkiem wymagającego leczenia niedociśnienia (więcej na ten temat), alergii czy przebywania w zadymionym pomieszczeniu. Przy podejrzeniu alergii, szukaj pomocy u specjalisty. Trybu życia nie zmieni za ciebie żaden lekarz.

Pamiętaj, czasem ból głowy to poważna sprawa

Jeśli nie chcesz przeoczyć poważnego problemu lub cierpieć bez potrzeby przez uleczalne schorzenie, przestrzegaj dwóch zasad:

1. Jeśli ból dokucza ci częściej niż innym, nie rozprawia się z nim zwykła tabletka czy solidna dawka snu albo spacer, odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli nie odkryje przyczyny samodzielnie albo uzna, że wymaga ona pogłębionej diagnostyki i leczenia, powinien skierować cię do specjalisty, np. neurologa.

2. Z lekarzem skontaktuj się koniecznie, najlepiej jak najszybciej, gdy bólowi głowy towarzyszy: wysoka gorączka, zaburzenia widzenia, wymioty, wyraźne uczucie osłabienia, omdlenia, drgawki, "sztywnienie" karku, bezwład rąk i nóg. Pamiętaj, że wyjątkowo silny ból głowy, o natężeniu takim, z jakim nigdy wcześniej się nie spotkałeś, może oznaczać pęknięcie tętniaka i wymaga natychmiastowego wezwania pogotowia.

Pacjenci z guzem mózgu, krwiakiem, wszelkimi nowotworami nieraz przyznają, że ich ból nie był wcale nadzwyczajnie nasilony. Był jednak zupełnie inny niż wszystko, czego wcześniej doświadczali. Czuli, że tym razem coś jest nie tak. Takiego "obcego" bólu też nie wolno zlekceważyć.

Więcej o tętniakach

Ból głowy w ciąży? Przeczytaj i podyskutuj

"Zwyczajny" ból głowy najczęściej ma jedną z sześciu przyczyn. Na podstawie miejsca i rodzaju bólu wstępnie można ustalić która to. Bez lekarza nie postawisz ostatecznej diagnozy, ale z pewnością możesz być jej bliżej.

Ból migrenowy zazwyczaj obejmuje połowę głowy Ból migrenowy zazwyczaj obejmuje połowę głowy grafiki gazeta.pl

1. Ból głowy ostry, pulsujący, zwykle obejmujący połowę głowy

To może być migrena. U niektórych chorych ból głowy promieniuje na całą głowę, mogą mu towarzyszyć wymioty, światłowstręt, a nawet biegunka czy kołatanie serca.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Charakterystycznym objawem migreny jest tzw. aura. Polega na tym, że przed ostrym, niemal trudnym do zniesienia atakiem, dosłownie uniemożliwiającym poruszanie głową, pojawiają się zaburzenia pracy zmysłów, głównie węchu i słuchu, a przed oczami masz 'mroczki', czasem błyski, obraz bywa rozmazany, etc. Uwaga: można mieć migrenę bez aury.

Ból migrenowy nie mija szybko. Trwa od kilku do kilkunastu godzin, czasem utrzymuje się parę dni, zwłaszcza, gdy pozwolisz mu się 'rozhulać' i przy bardzo nasilonych objawach dopiero sięgniesz po leki. Te bez recepty niejednokrotnie okazują się na migrenę za słabe. Odpowiednie przepisze neurolog, po wykluczeniu, że za dolegliwościami nie kryje się coś poważniejszego. Możliwe, że przepisze ci leki, które trzeba przyjmować stale, a nie dopiero w momencie bólu. Mają one atakom zapobiegać. Od lekarza dowiesz się też, jaki tryb życia sprzyja problemom migrenowym.

Uwaga! Migrena bywa mylona z neuralgią nerwu trójdzielnego. Czytaj więcej o tej chorobie

Czy na pewno wiesz o migrenie wystarczająco dużo, by z nią wygrać? Rozwiąż test.

Czy ciebie też dziś tak boli głowa? Podyskutuj o tym na Forum Gazeta.pl

Ból głowy w okolicy potylicy bywa objawem nadciśnienia Ból głowy w okolicy potylicy bywa objawem nadciśnienia kolaż: grafiki gazeta.pl

2. Dokuczliwy ból potylicy, zwykle atakujący nad ranem

Taki ból głowy często oznacza problemy z ciśnieniem tętniczym. Chociaż nadciśnienie w ogóle nie musi dawać żadnych objawów (stąd zalecenie lekarzy, by kontrolować je przynajmniej raz w roku, a najlepiej przy każdej okazji), czasem sygnalizuje je właśnie ból głowy, któremu towarzyszy dzwonienie lub szum w uszach lub nienaturalne, ogólne pobudzenie.

Jeśli podejrzewasz, że masz problemy z nadciśnieniem, koniecznie odwiedź lekarza pierwszego kontaktu. To schorzenie jest niebezpieczne dla życia, a zarazem, niejednokrotnie łatwo się go pozbyć, np. zmieniając dietę, zrzucając nadwagę czy rezygnując z palenia papierosów. Gdy zmiana trybu życia nie pomaga, konieczne bywa leczenie farmakologiczne.

Byłoby idealnie, gdyby terapię uporczywego nadciśnienia nadzorował lekarz w tym się specjalizujący, czyli hipertensjolog. Niestety, chociaż mamy epidemię nadciśnienia, tych specjalistów wciąż brakuje.

Wydaje ci się, że o nadciśnieniu wiesz wystarczająco dużo, by je skutecznie poskromić? Dla pewności rozwiąż nasz test.

Zobacz także:

Ból w okolicy oczodołu to zazwyczaj tzw. klasterowy ból głowy Ból w okolicy oczodołu to zazwyczaj tzw. klasterowy ból głowy grafiki gazeta.pl

3. Nagły ból okolicy oka

Jeśli bólowi towarzyszy łzawienie, katar i pobudzenie, dolegliwości są silne, dosłownie palące i szybko mijają (często po kilku minutach, nie później jak po dwóch godzinach), ale wracają nawet parę razy dziennie, mogą oznaczać klasterowy ból głowy.

To problem przede wszystkim męski, chociaż zdarza się i paniom. Podejrzewa się, że przyczyną bólu klasterowego jest nagłe uwolnienie hormonu histaminy z komórek objętych dolegliwościami. W leczeniu często wykorzystuje się leki przeciwmigrenowe, terapię tlenową, preparaty przeciwhistaminowe, a nawet krople do oczu używane w leczeniu jaskry. Wybór metody trzeba jednak pozostawić neurologowi.

Ból okolicy oka może też oznaczać problemy z tym narządem, także problem nowotworowy. Nie panikuj i lekceważ: poradź się specjalisty.

 

Bólowi zatok zwykle towarzyszy ropny katar i uczucie zatkanego nosa Bólowi zatok zwykle towarzyszy ropny katar i uczucie zatkanego nosa Ból głowy - grafiki Gazeta.pl

Ból pulsujący, obejmujący głównie okolica nosa, policzków i środek czoła

To może być zapalenie zatok, ostre lub przewlekłe (czytaj więcej na ten temat). Towarzyszą mu zaburzenia węchu, trudności w oddychaniu. Ból niejednokrotnie nasila się przy pochylaniu głowy, nas bywa zatkany, jeśli pojawia się katar, jest gęsty, ropny.

Leczeniem zatok przede wszystkim zajmuje się specjalista laryngolog, do którego kieruje lekarz pierwszego kontaktu.

Jeśli głowa boli z tyłu i ból promieniuje do barków, przyczyną może być nadwyrężenie lub schorzenie kręgosłupa Jeśli głowa boli z tyłu i ból promieniuje do barków, przyczyną może być nadwyrężenie lub schorzenie kręgosłupa grafiki gazeta.pl

5. Ból tępy, atakujący tył głowy aż po barki

Upewnij się czy twój ból nie pochodzi od kręgosłupa. Nawet wtedy, gdy bólowi głowy towarzyszą jej zawroty, nudności, nadmierna potliwość, a nawet kołatanie serca czy szum w uszach. Ból od kręgosłupa może utrzymywać się całymi tygodniami, nasilać, gdy długo siedzisz, śpisz w niewygodnej pozycji. Jest wiele skutecznych sposobów, by zadbać o swoje rusztowanie (więcej na ten temat). Jeśli jednak problem jest przewlekły, uporczywy, trzeba skonsultować się z lekarzem ortopedą. Kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu. Pamiętaj, że zaniedbane problemy z kręgosłupem trudno się leczą i wyraźnie obniżają jakość życia.

Czy brak seksu może powodować ból głowy? Podyskutuj!

Napięciowy ból głowy, spowodowany przede wszystkim niezdrowym trybem życia Napięciowy ból głowy, spowodowany przede wszystkim niezdrowym trybem życia grafiki gazeta.pl

6. Uporczywy ból od czoła, poprzez skronie, po tył głowy

Ból napięciowy najczęściej jest charakteryzowany przez pacjentów jako  'ucisk niewidzialnej obręczy'. Chociaż zazwyczaj nie jest zbyt nasilony, zarazem męczy jego uporczywość i stopniowe zaostrzanie problemu.

Ból napięciowy może utrzymywać się nawet przez wiele tygodni, z krótkimi zaledwie przerwami. Leczenie wymaga przede wszystkim zmiany trybu życia, gdyż bóle napięciowe to skutek przemęczenia, stresu, niedoboru magnezu, ale i stałego przyjmowania pozycji wymuszającej napięcie mięśni szyi i karku (np. przy komputerze).

Czytaj więcej o zawrotach głowy

Więcej o: