Zawroty głowy - dlaczego nie należy ich lekceważyć?

Zawroty głowy to tylko pozornie błaha dolegliwość. Ich obecność może być związana z udarem mózgu lub zmianami w obrębie błędnika. Nawracające i częste ataki wymagają jak najszybszej konsultacji z lekarzem specjalistą.
Zawroty głowy: objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów, które prowokują wizytę u lekarza są:

- subiektywne wrażenie wirowania, kołysania, unoszenia się ciała

- oczopląs, nudności, wymioty, szumy uszne, pogorszenie słyszenia

Zawroty głowy: przyczyny

W połowie przypadków zawroty głowy są wynikiem zaburzeń związanych z uchem wewnętrznym (m.in. otosklerozą, chorobą Meniere'a - wodniakiem błędnika lub zapaleniem błędnika) albo problemami neurologicznymi, takimi jak migrena czy udar lub przemijające niedokrwienie mózgu związane z niskim ciśnieniem krwi.

Ryzyko zachorowania

Mimo że ten rodzaj dolegliwości może pojawić się niemal w każdym wieku to znacznie częściej dotyka osoby starsze.

Możliwe powikłania

Osoby, którym dokuczają zawroty głowy mogą dodatkowo uskarżać się na:

- trudności ze skupieniem i utrzymaniem koncentracji

- zaburzenia równowagi

Zawroty głowy: diagnostyka

Pomocy należy szukać przede wszystkim u laryngologa lub neurologa. Niewykluczone, że lekarz zleci tomografię, USG naczyń szyjnych czy elektronystagmografię (badanie oczopląsu).

Zawroty głowy: leczenie

W pierwszej kolejności podaje się środki poprawiające ukrwienie, blokery receptorów histaminowych czy stymulujące tkankę mózgową. W zależności od przyczyn, stosuje się metody chirurgiczne, farmakologiczne oraz rehabilitację, która polega na pomocy w utrzymaniu równowagi.

Więcej o:
Komentarze (2)
Zawroty głowy - dlaczego nie należy ich lekceważyć?
Zaloguj się
 • neila82

  Oceniono 3 razy 1

  Też mieliśmy w rodzinie problem zaburzeń równowagi. Mojej mamie towarzyszyły zawroty głowy praktycznie codziennie. Baliśmy się że kiedyś skończy się to upadkiem lub złamaniem kości. Na szczęście znalazłam stronę
  www.otolaryngology.pl/zaburzeniarownowagi/
  mama dostała skierowanie na rehabilitację do kliniki Otolaryngologicznej WUM i tak przeszła rehabilitację. Teraz wykonuje ćwiczenia samodzielnie. Do pobrania bezpłatnie. Powodzenia. Warto zapoznać się z informacjami.

 • Bożena Jasion

  0

  Bardzo dużo się o tej chorobie dowiedziałam,lekarze w szpitalu nic nie mówią nam pacjentom, udają że niewiedzą co nam jest....Bardzo dziękuję.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX