Tachykardia (tachyarytmia) to częstoskurcz serca, czyli przyspieszenie jego akcji do powyżej 100 uderzeń na minutę. Tachyarytmia nie zawsze jest objawem przewlekłej choroby, może być spowodowana przez silne emocje, znaczny wysiłek fizyczny czy zażycie narkotyku.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Podczas ataku tachykardii serce pracuje chaotycznie, nie jest tak wydajne, jak zwykle. Szczególnie silny epizod tachykardii może zatrzymać krążenie krwi i doprowadzić do śmierci chorego.
Rozróżniamy kilka rodzajów tachykardii. Typy tachykardii to:
Tachyarytmia to nie tylko przyspieszona akcja serca. Towarzyszą jej również liczne dolegliwości. Objawy tachykardii to:
Przeczytaj: Serce - doskonała pompa, zaprogramowana na ponad 100 lat. Jak pracuje i po co?
Źródeł przyspieszonej akcji serca może być wiele. Wahają się od epizodycznych do poważnych. Możliwe przyczyny tachykardii to:
Zdiagnozowanie tachykardii może być trudne. Dlaczego? Często atakuje nas niespodziewanie i okazjonalnie, gdy nie mamy obok siebie specjalisty, który mógłby nas przebadać. Tachykardię diagnozuje się przez wykonanie elektrokardiografii - albo w gabinecie lekarza, albo przez tzw. EKG Holtera. Badanie Holtera polega na noszeniu przez cały dzień urządzenia, które rejestruje pracę serca. Do analizy rzadko występujących epizodów tachykardii wykorzystuje się wszczepialne rejestratory pętlowe (ILR), które monitorują stan pacjenta przez kilka miesięcy.
Tachykardię trzeba leczyć. Może doprowadzić nawet do nagłej śmierci sercowej, a w "najlepszym" razie - do niewydolności serca. Tachykardię można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie, czasem wdraża się leczenie skojarzone (czyli i leki, i operacja). Farmakologię stosuje się wtedy, gdy stan pacjenta jest stabilny, a częstoskurcz bezpośrednio nie zagraża życiu. Leczenie zabiegowe polega na wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora (ICD), który monitoruje pracę serca i automatycznie przerywa tachykardię, gdy ta nastąpi.