Badanie EKG Holter - całodobowe monitorowanie pracy serca

Konieczność dwudziestoczterogodzinnego monitorowania pracy serca ma szczególnie znaczenie nie tylko u pacjentów ze zdiagnozowaną już chorobą serca, ale i u tych, u których mimo leczenia nie ma żadnej poprawy. Do jego wykonania wykorzystuje się aparat Holtera.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Choroby serca oraz ogromna większość zmian w obrębie układu krążenia wymagają szczególnej i bardzo dokładnej diagnozy. Wykonywane a takich przypadkach badanie EKG w spoczynku, choć bardzo pomocne może nie wychwycić wszystkich zaburzeń. Dlatego, kiedy jest to konieczne, zleca się całodobową obserwację mięśnia sercowego. Dzięki temu dostrzeżenie odstępstw w odcinku ST (fragment zapisu odpowiadającego za tzw. repolaryzację komór serca, czyli proces odbudowy potencjału błony po przejściu impulsu) jest znacznie łatwiejsze. Zaletą tak długiego pomiaru nad pojedynczym badaniem jest możliwość wychwycenia zmian dynamicznych w funkcjonowaniu serca.Badanie Holter, czyli co?

Pozwalające na wykonanie testu urządzenie, nazywane monitorem holterowskim EKG, składa się z kilku elementów. Pięciu diod rozmieszczanych w różnych częściach klatki piersiowej i z małego, zawieszanego na szyi monitora rejestrującego na karcie pamięci (wcześniej zapis przechowywany był na klasycznej kasecie magnetofonowej). Całość jest na tyle mała, lekka, że w żaden sposób nie ogranicza pacjenta i zezwala na wykonywanie codziennych czynności (łącznie z aktywnością fizyczną). Jednym obostrzeniem jest unikanie kontaktu z wodą i zachowanie ostrożności, aby nie zalać lub nie zamoczyć urządzenia.

Ponieważ badanie trwa całą dobę noszące aparat osoby proszone są o zwrócenie uwagi na towarzyszące testowi uczucia, wrażenia oraz ewentualne dolegliwości. Zaleca się także odnotowanie przyjmowanych tego dnia leków.

Kiedy należy wykonać badanie metoda Holtera?

Badanie EKG metodą Holtera zlecane jest przede wszystkim u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca lub przewodzenia przedsionkowo-komorowego, nieprawidłowościami elektrolitowymi, a także przy nieprawidłowym ukrwieniu serca. Bywa pomocne przy określeniu przyczyn nieskuteczności prowadzonego leczenia oraz przy nawracających omdleniach, napadach duszności, kołataniach serca, zaburzeniach neurologicznych. Dolegliwości te niejednokrotnie stanowią zapowiedź choroby serca np. migotania przedsionków.Czytaj także:

Zespół Alagille' a

Tamponada serca

Zespół hiperkinetyczny

Scyntygrafia serca (badanie izotopowe serca)

Kardiomiopatia

Więcej o:
Komentarze (1)
Badanie EKG Holter - całodobowe monitorowanie pracy serca
Zaloguj się
 • gornaniwa

  0

  SATRO dla SERCA
  czyli Szybkie- Atrakcyjne -Tanie- Rozpoznanie-Objawów
  Każdy z nas w stresujących sytuacjach życiowych lub po zwiększonym wysiłku obserwuje przyspieszone bicie serca. Niepokoimy się o ciśnienie krwi, regularność pulsu i inne objawy zwiastujące kłopoty sercowe. Dzisiejsza medycyna oferuje wiele sposobów diagnozowania pracy serca. Są one jednak niezbyt dokładne i najczęściej wymagają dłuższego czasu na analizę uzyskanych wyników oraz zastosowanie dodatkowych czynników obciążających organizm. W diagnostyce choroby niedokrwiennej referencyjnym badaniem jest Scyntygrafia perfuzyjna wysiłkowa. Zalicza się do badań dość drogich i obciążających organizm. Metoda SARTRO oparta o analizę badania elektrokardiograficznego czyli popularne EKG jest przełomem w dziedzinie badania serca. Spośród stu stwierdzonych przez nią przypadków niedokrwiennych EKG spoczynkowe wykrywa statystycznie około dziesięć, EKG wysiłkowe około trzydziestu 30 a metoda SATRO w blisko stu przypadków! Jest przy tym metodą nie inwazyjną i znacznie tańszą a od pozostałych.
  Jak to działa w praktyce? Wszystkim, którzy czują dyskomfort w codziennej ocenie swoje stanu zdrowia, mają dolegliwości w okolicach serca a mieli zrobione jedynie EKG w stanie spoczynku, wysiłku lub „Holter”, a które nie wykazał żadnych zmian, proponujemy zrobienie jeszcze badania SATRO, którego czułość jest porównywalna ze scyntygrafią perfuzyjną wysiłkową.
  Badanie pokazuje najmniejsze zmiany niedokrwienne, nieprawidłowości w układzie bodźcowo-przewodzącym oraz zagrożenie zawałem w formie procentowej w stosunku do normy jak dla zdrowego serca, oraz wiele określających parametrów. Badanie jest nieinwazyjne. Można by rzec, że jest przystawką do EKG, zwiększającą wielokrotnie jego czułość,. Metoda ta w inny niż EKG, innowacyjny sposób analizuje zapis elektrycznej pracy serca. Można to badanie wykonać w wielu miastach w Polsce.
  Badaniu temu powinny poddać się mu nie tylko osoby, które mają dolegliwości, a badanie EKG dało wynik poprawny ale również osoby które się leczą dla z zaleceniem przez lekarza kardiologa kontroli postępów leczenia oraz profilaktycznie, wszyscy powyżej 30 roku życia. Trzeba bowiem wiedzieć, że aż 30% zawałów to zawały bez wcześniejszych objawów! Coraz częstszym zjawiskiem są tak zwane ciche lub nieme mikro zawały. Tak jest gdy nagle robi się nam słabo a po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach dochodzimy do siebie i pozostajemy nieświadomi przebytego właśnie zawału. Jakkolwiek taki mikro(i nie tylko mikro) zawał może nastąpić nagle, choćby pod wpływem mocnych emocji, to przeważnie groźbę jego wystąpienia można wykryć znacznie wcześniej, gdy zmiany są jeszcze nie groźne. Taką właśnie wyjątkową możliwość daje metoda SATRO!
  Ocenia się, że dzięki powszechnemu stosowaniu metody SATRO można zmniejszyć o 30% ilość nagłych zawałów. Statystyki są przerażające i mówią o ok. 300 osobach, które codziennie umierają w Polsce z powodu chorób serca i układu krążenia. Prawdopodobnie setka z nich miała by szanse na przeżycie. Każda metoda, która pozwoli zmniejszyć tą niechlubną statystykę godna jest polecenia. Jednak SATRO jest najtańsze i najprostsze w zastosowaniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX