Migotanie komór serca - groźne zaburzenie

Migotanie komór serca to problem, który dotknąć może każdego z nas. Zaburzenia w działaniu serca są bardzo groźne dla naszego życia i zdrowia.

Migotanie komór serca - jak działa zdrowe serce?

Zdrowa i rytmiczna praca serca jest bardzo ważna dla całego organizmu. Ten organ codziennie dba o to, aby po całym naszym ciele rozchodziła się odpowiednia ilość krwi, a wraz z nią dysponowany jest tlen oraz składniki odżywcze. 

W zdrowym sercu komórki wytwarzają spontaniczne impulsy elektryczne, które doprowadzają do skurczu komórek serca. Za skurcze odpowiedzialny jest w pierwszej kolejności węzeł zatokowo-przedsionkowy, który wytwarza mniej więcej 72 impulsy na minutę.

Kolejnym ośrodkiem, który wytwarza impulsy, jest węzeł przedsionkowo-komorowy, który jest w stanie wytworzyć 50 impulsów na minutę.

Ostatnim ośrodkiem, który zdolny jest do pobudzenia skurczu serca są komórki mięśnia sercowego. Mogą one pobudzić częstotliwość skurczów rzędu 30 skurczów na minutę. 

To właśnie szybkie, nieskoordynowane i nieuporządkowane pobudzenia komórek mięśnia sercowego powoduje migotanie komór

Przyczyny migotania komór

Migotanie komór serca powstaje w wyniku nieprawidłowego przepływu impulsów między ośrodkami powodującymi impulsy. Często wiąże się ono z innymi chorobami serca.

Przyczyny:

 1. Choroby serca - w tym zawał serca, choroby przewlekłe mięśnia sercowego, wada zastawek, zaburzenia pracy serca.
 2. Wady wrodzone, które powodują nieprawidłową budowę serca. Wady wrodzone mogą występować jako objaw różnych chorób genetycznych.
 3. Zespół Brugadów - bardzo rzadka genetyczna choroba, która związana jest z budową kanałów jonowych. Zespół ujawnia się zazwyczaj w życiu dorosłym.
 4. Zaburzenia metaboliczne.
 5. Zaburzenia hormonalne.
 6. Zaburzenia ilości potasu i magnezu w organizmie - szczególnie groźny jest ich nadmiar.
 7. Efekty uboczne stosowania niektórych leków, na przykład pewnych antybiotyków, leków przeciwpsychotycznych, antydepresantów.
 8. Zespół wydłużonego QT, czyli wydłużonych odstępów w zapisie EKG. Osoby cierpiące na zespół wydłużonego QT mają predyspozycję do migotania komór.
 9. Przyjmowanie narkotyków.
 10. Porażenie prądem elektrycznym - silny impuls elektryczny, który przepływa przez ciało, może doprowadzić do uszkodzenia serca i zaburzyć jego pracę. Objawy nie zawsze pojawiają się od razu, więc wiele osób ignoruje porażenie prądem.
 11. Stres. Liczne badania pokazują ścisły związek między wystąpieniem migotania komór, a stresem. Statystycznie najwięcej przypadków migotania komór serca zdarza się w poniedziałek rano, czyli wtedy, kiedy wiele osób zaczyna odczuwać mocne napięcie psychiczne związane z powrotem do pracy.

Nie zawsze da się wyeliminować przyczyny, które doprowadzają do migotania komór. Warto jednak zmienić swój styl życia, wprowadzić zdrową dietę i unikać stresu, dzięki czemu oddalimy od siebie ryzyko wystąpienia chorób serca.

Migotanie komór serca - objawy

Pierwsze objawy migotania komór nie są zawsze jasne. Możemy czuć się osłabieni, zmęczeni, cierpieć na bóle głowy i omdlenia. Wiele osób ignoruje takie sygnały od swojego organizmu i nie konsultują się z lekarzem. Początkowo migotanie komór może ustąpić samodzielnie, ale pojawia się po jakimś czasie ponownie.

Charakterystyczne objawy migotania komór serca to:

Omdlenia nie są poprzedzone wysiłkiem fizycznym, są spontaniczne i nagłe.

W bardziej zaawansowanej chorobie to:

 • całkowita utrata świadomości,
 • nagłe zatrzymanie krążenia,
 • brak oddechu,
 • brak wyczuwalnego tętna.

Migotanie komór sprawia bowiem, że krew nie jest popychana dalej przez naczynia krwionośne, ustaje więc krążenie. 

Migotanie komór zagraża życiu pacjenta.

Ratowanie życia przy migotaniu komór

Co zrobić w sytuacji, kiedy osoba cierpiąca na  migotanie komór traci przytomność? Pierwszym krokiem jest zadzwonienie po pogotowie, dopiero wtedy podjąć należy resuscytację krążeniowo-oddechową. Należy bowiem dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do najważniejszych organów ciała - mózgu, nerek.

Dlaczego najpierw należy zadzwonić po pomoc, a dopiero potem wykonać czynności ratujące? Resuscytacja nie jest łatwa, często potrzebne jest skorzystanie z defibrylatora lub podanie adrenaliny, które są dostępne dla zespołu ratunkowego. Poza tym jest bardzo wyczerpująca fizycznie dla osoby, która ją wykonuje, dlatego - jeśli tylko jest taka możliwość - warto, aby ktoś jeszcze mógł tę osobę wspomóc.

W coraz większej liczbie miejsc publicznych dostępne są defibratory, które mogą uratować życie osobie z migotaniem komór serca. Mocny impuls elektryczny na chwilę zatrzymuje akcję serca, która po tym wyrównuje się i przywraca krążenie w organizmie.

Leczenie migotania komór

Leczenie polega przede wszystkim na określeniu przyczyny migotania komór i wyleczeniu jej. W razie potrzeby choremu wszczepia się kardiowerter (defibrylator), który wyrównuje pracę serca.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: