Migotanie komór serca - stan poważny jak w filmach. Zagrożenie życia

Migotanie komór serca - niemal każdy z nas widział w medycznym serialu scenę udzielania pierwszej pomocy osobie w tym stanie. Zawsze ma dramatyczny przebieg, wymaga specjalistycznego sprzętu, a mimo wszystko często kończy się źle. Niestety, w rzeczywistości jest podobnie.

Więcej o problemach kardiologicznych na Gazeta.pl

Migotanie komór (łac. fibrillatio ventriculorum, VF) to zaburzenie rytmu serca, bezpośrednio zagrażające życiu. Charakteryzuje się występowaniem nieuporządkowanych, nieskoordynowanych pobudzeń w komórkach mięśnia sercowego - kardiomiocytach. Właściwie skuteczna pomoc jest możliwa tylko przez wykwalifikowany personel medyczny, ale nigdy nie rezygnuj z próby udzielenia klasycznej pierwszej pomocy i wykorzystania przenośnego defibrylatora, gdy masz do niego dostęp (po uruchomieniu dostaniesz precyzyjną, głosową instrukcję obsługi.

Zobacz wideo

Jak pracuje serce?

Zdrowa i rytmiczna praca serca jest bardzo ważna dla całego organizmu. Ten organ codziennie dba o to, aby po całym naszym ciele rozchodziła się odpowiednia ilość krwi, a wraz z nią dysponowany jest tlen oraz składniki odżywcze. 

W zdrowym sercu komórki wytwarzają spontaniczne impulsy elektryczne, które doprowadzają do skurczu komórek serca. Za skurcze odpowiedzialny jest w pierwszej kolejności węzeł zatokowo-przedsionkowy, który wytwarza mniej więcej 72 impulsy na minutę.

Kolejnym ośrodkiem, który wytwarza impulsy, jest węzeł przedsionkowo-komorowy, który jest w stanie wytworzyć 50 impulsów na minutę.

Ostatnim ośrodkiem, który zdolny jest do pobudzenia skurczu serca są komórki mięśnia sercowego. Mogą one pobudzić częstotliwość skurczów rzędu 30 skurczów na minutę. 

To właśnie szybkie, nieskoordynowane i nieuporządkowane pobudzenia komórek mięśnia sercowego powoduje migotanie komór

Przyczyny migotania komór

Migotanie komór serca powstaje w wyniku nieprawidłowego przepływu impulsów między ośrodkami powodującymi impulsy. Często wiąże się ono z innymi chorobami serca. Teoretycznie może się przytrafić każdemu, a przy właściwym postępowaniu, nigdy więcej nie powtórzyć. Niestety, wielu chorych umiera z powodu braku pomocy.

Przyczyny:

 1. Choroby serca - w tym zawał serca, choroby przewlekłe mięśnia sercowego, wada zastawek, zaburzenia pracy serca.
 2. Wady wrodzone, które powodują nieprawidłową budowę serca. Wady wrodzone mogą występować jako objaw różnych chorób genetycznych.
 3. Zespół Brugadów - bardzo rzadka genetyczna choroba, która związana jest z budową kanałów jonowych. Zespół ujawnia się zazwyczaj w życiu dorosłym.
 4. Zaburzenia metaboliczne.
 5. Zaburzenia hormonalne.
 6. Zaburzenia ilości potasu i magnezu w organizmie - szczególnie groźny jest ich nadmiar.
 7. Efekty uboczne stosowania niektórych leków, na przykład pewnych antybiotyków, leków przeciwpsychotycznych, antydepresantów.
 8. Zespół wydłużonego QT, czyli wydłużonych odstępów w zapisie EKG. Osoby cierpiące na zespół wydłużonego QT mają predyspozycję do migotania komór.
 9. Przyjmowanie narkotyków.
 10. Porażenie prądem elektrycznym - silny impuls elektryczny, który przepływa przez ciało, może doprowadzić do uszkodzenia serca i zaburzyć jego pracę. Objawy nie zawsze pojawiają się od razu, więc wiele osób ignoruje porażenie prądem.
 11. Stres. Liczne badania pokazują ścisły związek między wystąpieniem migotania komór, a stresem. Statystycznie najwięcej przypadków migotania komór serca zdarza się w poniedziałek rano, czyli wtedy, kiedy wiele osób zaczyna odczuwać mocne napięcie psychiczne związane z powrotem do pracy.

Nie zawsze da się wyeliminować przyczyny, które doprowadzają do migotania komór. Warto jednak zmienić swój styl życia, wprowadzić zdrową dietę i unikać stresu, dzięki czemu oddalimy od siebie ryzyko wystąpienia chorób serca.

Migotanie komór serca - objawy

Migotanie serca często poprzedza jego kołatanie, zawroty głowy, wreszcie dochodzi do omdlenia. Utrata przytomności nie musi być poprzedzona wysiłkiem fizycznym, jest spontaniczna i nagła. W literaturze opisane są przypadki samoistnego ustąpienia migotania komór, ale nie jest to sytuacja typowa i nie ma co na nią liczyć. Zazwyczaj decydujący jest czas.

U pacjenta zazwyczaj bardzo szybko następuje:

 • całkowita utrata świadomości,
 • nagłe zatrzymanie krążenia,
 • brak oddechu,
 • brak wyczuwalnego tętna.

Migotanie komór sprawia bowiem, że krew nie jest popychana dalej przez naczynia krwionośne, ustaje więc krążenie. 

Migotanie komór zagraża życiu pacjenta.

Ratowanie życia przy migotaniu komór

Co zrobić w sytuacji, kiedy osoba cierpiąca na  migotanie komór traci przytomność? Pierwszym krokiem jest zadzwonienie po pogotowie, dopiero wtedy podjąć należy resuscytację krążeniowo-oddechową. Należy bowiem dostarczyć odpowiednią ilość tlenu do najważniejszych organów ciała - mózgu, nerek.

Dlaczego najpierw należy zadzwonić po pomoc, a dopiero potem wykonać czynności ratujące? Resuscytacja nie jest łatwa, często potrzebne jest skorzystanie z defibrylatora lub podanie adrenaliny, które są dostępne dla zespołu ratunkowego. Poza tym jest bardzo wyczerpująca fizycznie dla osoby, która ją wykonuje, dlatego - jeśli tylko jest taka możliwość - warto, aby ktoś jeszcze mógł tę osobę wspomóc.

W coraz większej liczbie miejsc publicznych dostępne są defibratory, które mogą uratować życie osobie z migotaniem komór serca. Mocny impuls elektryczny na chwilę zatrzymuje akcję serca, która po tym wyrównuje się i przywraca krążenie w organizmie.

Leczenie migotania komór

Leczenie jest możliwe po określeniu przyczyny migotania komór i w razie możliwości jej wyeliminowaniu. W razie potrzeby choremu wszczepia się kardiowerter (defibrylator), który wyrównuje pracę serca.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: