Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Ta stosunkowo rzadka choroba serca daje o sobie znać między 3 a 4 dekadą życia. Zdaniem badaczy ma ona związek z mutacją genetyczną, która nie pozwala by tzw. kanały sodowe (rodzaj białka, które przepuszcza jony) działały prawidłowo.
Nieprawidłowość ta sprawia, że serce chorego jest bardziej pobudzone, a w efekcie bardziej narażone na częstoskurcze komorowe, które mogą zmienić się w migotanie przedsionków. To może doprowadzić do zatrzymania akcji serca.
Mimo że choroba Brugadów ma podłoże genetyczne może być aktywowana przez hipoglikemię, hiperglikemię, alkohol, wysoką gorączkę.
Pacjenci z chorobą Brugadów skarżą się przede wszystkim na uczucie kołatania w klatce piersiowej. Zdarzają się także omdlenia. W niektórych przypadkach, w czasie snu dochodzi do niespodziewanego zatrzymania akcji czynności serca, co niejednokrotnie prowadzi do śmierci chorego.
Najskuteczniejszym badaniem pozwalającym rozpoznać chorobę jest EKG. Jedyną formą leczenia choroby jest zabieg operacyjny. Polega on na wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora.
Czytaj także:
Scyntygrafia serca (badanie izotopowe)
Badanie EKG Holter (Całodobowe monitorowanie pracy serca)
Ból w klatce piersiowej nie musi oznaczać zawału, ale nie tylko on okazuje się groźny dla życia
Zaciskające zapalenie osierdzia