Choroba Brugadów

Nieprawidłowy rytm serca i częstoskurcz komorowy to najbardziej charakterystyczne objawy choroby Brugadów. Szacuje się, że to uwarunkowane genetycznie i dziedziczone schorzenie dotyka 5 osób na każde 10 tysięcy. Bez odpowiedniego leczenia może doprowadzić do tzw. nagłego zatrzymania krążenia i w konsekwencji do śmierci pacjenta.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Ta stosunkowo rzadka choroba serca daje o sobie znać między 3 a 4 dekadą życia. Zdaniem badaczy ma ona związek z mutacją genetyczną, która nie pozwala by tzw. kanały sodowe (rodzaj białka, które przepuszcza jony) działały prawidłowo.

Nieprawidłowość ta sprawia, że serce chorego jest bardziej pobudzone, a w efekcie bardziej narażone na częstoskurcze komorowe, które mogą zmienić się w migotanie przedsionków. To może doprowadzić do zatrzymania akcji serca.

Mimo że choroba Brugadów ma podłoże genetyczne może być aktywowana przez hipoglikemię, hiperglikemię, alkohol, wysoką gorączkę.

Choroba Brugadów - objawy

Pacjenci z chorobą Brugadów skarżą się przede wszystkim na uczucie kołatania w klatce piersiowej. Zdarzają się także omdlenia. W niektórych przypadkach, w czasie snu dochodzi do niespodziewanego zatrzymania akcji czynności serca, co niejednokrotnie prowadzi do śmierci chorego.

Choroba Brugadów - diagnoza i leczenie

Najskuteczniejszym badaniem pozwalającym rozpoznać chorobę jest EKG. Jedyną formą leczenia choroby jest zabieg operacyjny. Polega on na wszczepieniu kardiowertera-defibrylatora.

Czytaj także:

Scyntygrafia serca (badanie izotopowe)

Badanie EKG Holter (Całodobowe monitorowanie pracy serca)

Ból w klatce piersiowej nie musi oznaczać zawału, ale nie tylko on okazuje się groźny dla życia

Kardiomiopatia

Zaciskające zapalenie osierdzia

 

Więcej o: