Surowica lipemiczna, z odwirowanej próbki krwi, ma mleczne, mętne zabarwienie. Nie zawsze tego typu wskaźnik może oznaczać coś groźnego. Niekiedy tego typu wyniki dostają osoby, które przed badaniem krwi spożyły posiłek lub np. bardzo się stresują. Czasami jednak surowica lipemiczna jest objawem rozwoju chorób.
Co ważne - wszelkie pozostałe wyniki badań krwi mogą być obarczone błędem, jeśli surowica ma charakter lipemiczny. W takim wypadku, jeżeli u pacjenta zdiagnozowano lipemię w surowicy, należy powtórzyć całe badanie po upływie 12 godzin.
Lipemia to stan, który oznacza zaburzone stężenie lipoprotein we krwi. Podczas analizy bierze się pod uwagę chylomikrony oraz VLDL (tzw. lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości). Pierwsze z nich powstają w jelitach. Ich zadaniem jest transportowanie tłuszczy z pokarmów do wątroby. Chylomikrony zawierają przede wszystkim triglecerydy, ale mają także cholesterol. VLDL to cząsteczki, które są odpowiedzialne za transportowanie tłuszczy z wątroby do narządów.
Jeżeli obie te frakcje mają podwyższoną reprezentację we krwi, wówczas dochodzi do lipemii. Objawia się ona mleczno-mętnym zabarwieniem osocza.
Lipemia surowicy najczęściej powstaje u osób otyłych i lubiących spożywać zbyt dużo tłustych pokarmów. Ponadto przyczyną powstawania surowicy lipemicznej mogą być choroby wywołujące zaburzenia wchłaniania VLDL oraz chylomikronów. Do tego rodzaju chorób zaliczamy: chorobę alkoholową, cukrzycę, przewlekłe choroby nerek i trzustki, choroby wątroby, niedoczynność tarczycy, toczeń układowy oraz szpiczak.
W przypadku, gdy w badaniach krwi ujawni się surowica lipemiczna, warto zrobić pełny lipidogram. Dzięki temu uda się wdrożyć odpowiednie leczenie. Lipidogram to badanie laboratoryjne, które polega na pomiarze stężeń lipidów we krwi. Pełne badanie obejmuje następujące wskaźniki:
Dodatkowo, na podstawie lipidogramu, wykonywane są współczynniki aterogenności – indeks API, indeks Castelliego itd.
Analiza lipidów pozwala na określenie stanu gospodarki lipidowej organizmu oraz stwierdzenie ryzyka pojawienia się chorób, np. miażdżycy lub choroby niedokrwiennej serca.
To także może cię zainteresować: