Choroba alkoholowa - czym się objawia i jak ją leczyć?

Mianem choroby alkoholowej określa się stan, w którym osoba nie jest w stanie zapanować nad ilością spożywanego alkoholu. Alkoholizm z roku na rok staje się w Polsce coraz większym problemem, co spowodowane jest tym, że pierwsze objawy uzależnienia nie są na pierwszy rzut oka dostrzegalne. Jak zatem rozpoznać pierwsze fazy choroby alkoholowej u siebie lub bliskiej osoby i kiedy na poważnie należy rozważyć wizytę u specjalisty?

Choroba alkoholowa - charakterystyka

Choroba alkoholowa, zwana także alkoholizmem lub toksykomanią alkoholową, to finalny stan długotrwałego nadużywania alkoholu. Przymus i potrzeba spożywania nadmiernych ilości alkoholu przez osoby uzależnione ma charakter psychiczny i somatyczny. Pomimo tego, że nie podlega on woli alkoholika, to możliwe jest utrzymywanie abstynencji nawet przez długi czas. Proces i same mechanizmy odpowiedzialne za uzależnianie się od alkoholu nie są do końca poznane, ale najprawdopodobniej powiązane jest to z cyklicznym dostarczaniem do organizmu alkoholu.

Choroba alkoholowa może być wywołana zarówno wysokoprocentowym alkoholem, jak i piwem czy winem. Mitem jest więc stwierdzenie, że uzależnić się można jedynie od jednego rodzaju napoju alkoholowego. Jeżeli chodzi o liczbę uzależnionych od alkoholu Polaków, to szacuje się, że jest to około 4,5% ogólnej populacji powyżej 15. roku życia.

Czy alkohol pomaga zasnąć? [NaZdrowie]

Choroba alkoholowa - objawy uzależnienia

Największym niebezpieczeństwem związanym z chorobą alkoholową jest jej podstępny mechanizm uzależniający. Pierwsze fazy nie dają praktycznie żadnych jednoznacznych oznak świadczących o rozwijającym się uzależnieniu. Groźne jest również to, że problem coraz częstszego sięgania po alkohol bagatelizowany jest zarówno przez tą osobę, jak i osoby z najbliższego jej otoczenia. Chorobę alkoholową, zwłaszcza w jej bardziej zaawansowanych stadiach, rozpoznaje specjalista psychoterapii uzależnień lub psycholog. Do głównych objawów, na podstawie których stwierdzić można chorobę alkoholową zalicza się:

  • głód alkoholowy definiowany często jako silna, natrętna i ciągła potrzeba dostarczania do organizmu alkoholu,
  • spożywanie alkoholu pomimo przekonania o jego złym działaniu na organizm,
  • problemy z kontrolowaniem picia (trudności z zakończeniem picia, niedotrzymywanie wcześniejszych założeń co do ilości pitego alkoholu, itp.),
  • porzucanie alternatywnych i przyjemnych czynności (np. hobby) na rzecz spożywania alkoholu,
  • spożywanie alkoholu mające na celu zapobieganie alkoholowemu zespołowi abstynencyjnemu,
  • zwiększona tolerancja alkoholu (konieczność spożywania coraz to większych dawek alkoholu w celu uzyskania podobnego poziomu upojenia).

Ponadto, do objawów uzależnienia od alkoholu zaliczyć można objawy czysto abstynencyjne, takie jak poszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, nadmierna potliwość, zaburzenia snu, wahania nastroju, nadciśnienie tętnicze, nudności, biegunki, stany lękowe, padaczka czy drżenie mięśni.

Badania wykazały, że na chorobę alkoholową narażone są szczególnie osoby, które od młodych lat miały kontakt z alkoholem. Większe ryzyko dotyczy także tych, którzy są dziećmi alkoholików. Zaobserwowano również większy odsetek alkoholików wśród osób słabych psychicznie i wrażliwych na krytykę innych.

Choroba alkoholowa - powikłania zdrowotne

Oczywistym jest, że nadmierne spożywanie napojów alkoholowych nie pozostaje bez wpływu na ogólną kondycję organizmu. Do głównych powikłań bezpośrednio związanych z chorobą alkoholową zaliczyć można:

Alkohol ma także negatywny wpływ na wygląd zewnętrzny. W pierwszej kolejności powoduje odwodnienie, co przyczynia się do uwydatnienia zmarszczek i poszarzenia skóry. Po spożyciu większych ilości alkoholu obserwuje się również opuchnięcia twarzy wywołane uwalnianiem limfy przez rozszerzone naczynka krwionośne.

Choroba alkoholowa - jak leczyć?

Największym błędem, zarówno osób popadających w alkoholizm jak i osób z najbliższego otoczenia, jest bagatelizowanie powstającego problemu. Osoby uzależnione mogą skorzystać z pomocy wspólnot anonimowych alkoholików, do których warunkiem dołączenia jest silna chęć zerwania z nałogiem. Terapie grupowe są nastawione głównie na zdobywanie wiedzy z zakresu alkoholizmu. Osoby silnie uzależnione od alkoholu mogą także zdecydować się na leczenie w publicznych lub niepublicznych Ośrodkach Terapii uzależnień. Chorobę alkoholową leczyć można także farmakologicznie za pomocą specjalnie dobranych leków.

Więcej o: