To, że alkohol nam szkodzi, wiemy. Ale dlaczego dokładnie? [WYJAŚNIAMY]

Specjaliści od lat przekonywali, że alkohol powoduje raka, ale naukowcom dopiero teraz udało się wyjaśnić, dlaczego dokładnie tak się dzieje. Okazuje się, że "winnym" jest produkt jego trawienia.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Cambridge kierowany przez profesora Ketana Patela przeprowadził testy na myszach, z których wynika, że alkohol niszczy DNA w komórkach macierzystych odpowiedzialnych za tworzenie się krwi.

Precyzując, chodzi o produkt jego metabolizmu, czyli acetaldehyd (aldehyd octowy). Jeśli nie jest trawiony, odkłada się w komórkach i zaczyna działać destrukcyjnie na kwas deoksyrybonukleinowy znajdujący się w ich jądrach. To prowadzi do nieodwracalnych zmian i mutacji, a w konsekwencji również zachorowań na raka.

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Badania ekspertów z brytyjskiego uniwersytetu są pierwszymi przeprowadzonymi na żywych organizmach. To umożliwiło naukowcom zrozumienie, jak dokładnie spożywanie alkoholu prowadzi do nowotworów.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku! >>

Żeby się tego dowiedzieć, podawali myszom etanol, a następnie analizowali pobrane od nich próbki komórek macierzystych pod kątem ewentualnych uszkodzeń. Do badań wybrali te odpowiedzialne za tworzenie się krwi z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że łatwo poddają się analizie DNA, a po drugie, bo mogą "rozsiewać" genetyczne zmiany po całym organizmie razem z krążącą w nim krwią.

Zawodna ochrona

Wykorzystane w testach gryzonie były poddane modyfikacji genetycznej, która pozbawiła ich wrodzonego mechanizmu obronnego przeciwko acetaldehydowi. To zdolność do wytwarzania specjalnych enzymów z grupy dehydrogenaz, które, jeśli działają właściwie, zneutralizują aldehyd octowy na niegroźne octany.

Ludzki organizm też je wytwarza, a do tego ma również zdolność do samodzielnego naprawiania DNA. Oba systemy obronne mogą jednak zawodzić - na przykład z powodu innych mutacji, chorób czy spożywania alkoholu w ilościach, z których trawieniem organizm sobie nie radzi. To nie wyjątki - dla przykładu, w Azji około 540 mln ludzi nie trawi acetaldehydu przez uwarunkowania genetyczne.

Nie pijesz codziennie? I tak nie jesteś bezpieczny

- Ważne, by pamiętać, że te zdolności nie są niezawodne, a sam alkohol może powodować raka również na inne sposoby. Nawet u ludzi, których mechanizmy obronne działają bez zarzutu - przestrzega prof. Patel. Jego zespół planuje teraz skupić się na odkryciu, dlaczego alkohol powoduje niektóre formy nowotworów, a inne nie.

Należą do nich rak jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, piersi, wątroby i jelit. Zgodnie z badaniami z zeszłego roku nawet spożywanie umiarkowanych ilości alkoholu jest bezpośrednio powiązane z zapadaniem na te typy nowotworów. Odpowiedzialna za publikację wniosków ze wspomnianych badań Jennie Connor z Otago University w Nowej Zelandii twierdzi, że z tego powodu rządy wszystkich państw powinny zadbać o kampanię uświadamiającą ludzi na temat zagrożenia, jakie niesie ze sobą ta używka.

Źródła: Science Alert, The Guardian, Nature, Addiction

Zobacz też: 

Więcej o:
Komentarze (12)
To, że alkohol nam szkodzi, wiemy. Ale dlaczego dokładnie? [WYJAŚNIAMY]
Zaloguj się
 • szlachcic

  Oceniono 28 razy 16

  Dupcenie szkodzi, mineta szkodzi, mieso szkodzi, alkohol szkodzi
  Jak zyc panie premierze?
  Jaroslaw bedzie zyl 200 lat

 • mona_3

  Oceniono 14 razy 12

  To bardzo ciekawe.
  Znam rodzinę w której dwie siostry abstynentki i niepalące zmarły na raka, a ich brat - miłośnik cygar i alkoholu w umiarkowanych ilościach dożył 90-tki.

 • maks200

  Oceniono 16 razy 8

  Na potrzeby chwili wszystko mozna ogłosić nie tak dawno jaja były szkodliwe itd wszystko jest dla ludzi tylko z umiarem.

 • Adam Rudolf

  Oceniono 11 razy 5

  Najlepiej Pic mleko i dziennie chodzic do do kosciola

 • szoferek1

  Oceniono 4 razy 4

  testowałem wpływ alkoholu na zdrowie i samopoczucie.Przez tydzień piłem Gin z lodem następny tydzień Whisky z lodem,kolejny tydzień czystą wódkę z lodem i doszedłem do wniosku że to LÓD powoduje takie spustoszenie w organiźmie!

 • zrn001

  Oceniono 1 raz 1

  Pan autor jm używał monotlenku diwodoru.
  Na pewno umrze i to już jutro z "odpowiednim" prawdopodobieństwem.

 • lech2011

  Oceniono 1 raz 1

  oj tam, oj tam

 • zbychus1

  0

  Mialem wujka ze wschodu. Zolnierz zawodowy gdzies na wschodniej granicy. Tam nie robi sie nic innego tylko pije od poniedzialku do piatku. Weekend w domu tez zakrapiany, bo trzeba odreagowac ;). Rzadko byl trzezwy. Dozyl 85 lat w zdrowiu ;))
  Co ciekawe nie byl alkoholikem, tzn nie byl de facto uzalezniony, pil bo lubil i taki mial styl zycia, ale jak trzeba bylo (np. jakies obowiazki) to nie pil i juz. Okaz zdrowia, nie wiem czy kiedykolwiek byl u lekarza, grypy nigdy nie mial, no bo jak wirusy mialyby przetrwac w takim organizmie ? silny jak tur do konca swoich dni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX