Leki przeciwzakrzepowe - czy wymagają recepty? Czy można je łączyć z alkoholem?

Leki przeciwzakrzepowe dzielą się na środki nowej i starej generacji. Te pierwsze cechuje przede wszystkim znacznie łatwiejszy sposób zażywania. Kto powinien przyjmować leki przeciwzakrzepowe? Jakie mogą wiązać się z tym skutki uboczne? Wyjaśniamy.

Leki przeciwzakrzepowe - kiedy się je stosuje?

Leki przeciwzakrzepowe znane są także jako antykoagulanty. Zatrzymują one lub znacznie spowalniają krzepnięcie krwi. Dzięki temu zapobiegają  m.in. zakrzepicy i udarom mózgu. Tego typu środki mimo że wykazują dużą skuteczność, wzbudzają jednak dosyć spore kontrowersje.

Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych uznawane jest za mniej inwazyjną formę terapii przeciwzakrzepowej. Ich podstawowe działanie polega na powstrzymywaniu tworzenia się skrzepów. To dlatego, że leki przeciwzakrzepowe blokują zdolność płytek krwi do agregacji. Tego typu środki podzielone są jednak na kilka grup, z czego każda z nich cechuje się innym sposobem działania.

Zakrzepica - najczęstsze objawy, kto jest narażony?

Jakie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się zakrzepicy? Oto kilka najpowszechniejszych symptomów:

  • częste skurcze mięśni
  • zaczerwieniona skóra
  • nagłe bóle w łydkach
  • przyspieszone bicie serca
  • gorączka

Na tę dolegliwość są szczególnie narażone osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Ważną role odgrywa także wiek. Szacuje się, że po 40. roku życia znacznie zwiększa się ryzyko zachorowania na zakrzepicę. W grupie ryzyka znajdują się także osoby z nadciśnieniem i niewydolnością serca. I to właśnie im zalecane są zazwyczaj środki przeciwzakrzepowe. Takich leków nie powinni przyjmować jednak chorzy na cukrzycę i raka. Kolejnym przeciwwskazaniem są także krwawienia z przewodu pokarmowego.

Czy leki zakrzepowe wymagają recepty lekarskiej? Czy można je łączyć z alkoholem? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Zobacz wideo

Skutki uboczne przyjmowania leków

Mimo że leki przeciwzakrzepowe wyróżniają się wysoką skutecznością, tego typu preparaty wzbudzają także pewne kontrowersje. Przyczyną są skutki uboczne, które mogą pojawić się w trakcie przyjmowania takich środków.

Wśród najczęstszych niepożądanych objawów wymienia się:

  • krwawienia z przewodu pokarmowego
  • zaburzenia pracy wątroby
  • wymioty
  • biegunki
  • nudności
  • bolesny wzwód członka

Leki przeciwzakrzepowe bez recepty

Obecnie dostępnych jest wiele środków przeciwzakrzepowych bez recepty. Wykazują one jednak znacznie słabsze działanie niż leki zalecane przez lekarza. Środki dostępne w aptekach bez recepty możemy stosować w przypadku chorób objawiających się nadmierną krzepliwością krwi.

Leki przeciwzakrzepowe na receptę

Większość leków tego typu wymaga jednak recepty lekarskiej. Powodem takiej ostrożności jest przede wszystkim duże prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Nowe leki przeciwzakrzepowe

Od niedawna w naszym kraju dostępne są nowe leki zakrzepowe. Ich największym atutem jest to, że są znacznie łatwiejsze w przyjmowaniu. Wiąże się z tym także niestety znacznie wyższa cena. 

Do nowych leków przeciwzakrzepowych dostępnych w aptekach zaliczamy:

  • Rywarioksaban
  • Dabigatran
  • Apiksaban

Alkohol a leki przeciwzakrzepowe

Wiele osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe zastanawia się, czy można je łączyć z alkoholem. Możemy na przykład usłyszeć, że jego spożycie przyczynia się do wystąpienia niepożądanych objawów. Czy ta reguła zawsze się sprawdza?

Najnowsze środki z tej kategorii z reguły nie wchodzą w reakcję z alkoholem. Dlatego jego spożycie w niewielkich ilościach nie jest zabronione. Jednak tak jak w przypadku większości innych sytuacji, gdy łączymy leki z alkoholem - wskazany jest umiar. 

Leki przeciwzakrzepowe - o tym pamiętaj

Leki przeciwzakrzepowe znane są także jako antykoagulanty. Zatrzymują one lub znacznie spowalniają krzepnięcie krwi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele tego typu środków. Część z nich wymaga recepty. Z kolei pozostałe otrzymamy bez lekarskiego zalecenia. Te drugie leki wykazują jednak znacznie łagodniejsze działanie. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych uznawane jest za mniej inwazyjną formę terapii przeciwzakrzepowej.
  • Może ona wiązać się jednak z niepożądanymi skutkami ubocznymi (np. krwawienia z przewodu pokarmowego).
  • Od niedawna w naszym kraju dostępne są nowe leki zakrzepowe. Ich największym atutem jest to, że są znacznie łatwiejsze w przyjmowaniu. Są one jednak znacznie droższe od leków starszej generacji.

Zobacz także:

Więcej o: