Tropikalne kleszcze-giganty w Niemczech. Parazytolodzy ostrzegają: są nosicielami śmiertelnej choroby

Parazytolodzy odkryli na terenie Niemiec gigantyczne kleszcze, które normalnie występują tylko w krajach o gorącym klimacie i przenoszą śmiertelnie groźne choroby. Na razie jest ich mało, ale eksperci boją się, że to dopiero początek.

Przedstawiciele Uniwersytetu Hohenheim i Instytutu Mikrobiologii Federalnego Związku Sił Zbrojnych w Monachium donoszą, że na terenie Niemiec - w Hesji (okolice Frankfurtu) i Dolnej Saksonii (rejon Hanoweru) - odnotowano obecność egzotycznych kleszczy.

Chodzi o przedstawicieli rodzaju Hyalomma (dokładniej dwóch, bardzo podobnych do siebie gatunków: Hyalomma marginatum i Hyalomma rufipes), które, w porównaniu ze znanymi w Polsce czy Niemczech pasożytami, są prawdziwymi gigantami i mogą urosnąć nawet do 2 centymetrów.

Pasiaste giganty

Łatwo je odróżnić od kleszczy zwyczajnych (Ixodes ricinus) nie tylko ze względu na rozmiar, ale też odnóża, które są charakterystycznie ubarwione i wyglądają, jakby były pokryte paskami.

Kleszcz z gatunku Hyalomma marginatum, który pojawił się w NiemczechKleszcz z gatunku Hyalomma marginatum, który pojawił się w Niemczech Fot. Adam Cuerden/Wikimedia Commons/Domena publiczna

Na razie naukowcom udało się złapać i przebadać siedem okazów, które żerowały na zwierzętach hodowlanych. To niewiele, ale specjaliści już są zaniepokojeni faktem, że te egzotyczne pajęczaki w ogóle znalazły się w centrum Europy. Zwłaszcza, że w ciągu ostatnich lat odnotowano zaledwie dwa pojedyncze przypadki tego typu (jednego pasożyta odkryto w 2015, a drugiego w 2017 roku).

Co gorsza, u złapanych w tym roku kleszczy parazytolodzy stwierdzili bakterie chorobotwórcze, na temat których nie zdradzają jeszcze szczegółów. Wiadomo jednak, że te tropikalne giganty przenoszą między innymi gorączkę krwotoczną kongijsko-krymską, która jest wysoce zakaźną i śmiertelną chorobą wirusową. Na razie naukowcy uspokajają jednak, że dotąd nie stwierdzono żadnego przypadku tego schorzenia w Niemczech.

Zobacz wideo

Mimo to i tak się martwią, bo samą obecność tropikalnych kleszczy wiążą z gorącym i suchym latem (bezpośrednio z migracją ptaków, na których żerują te pasożyty). A biorąc pod uwagę doniesienia o sukcesywnie wzrastających z roku na rok temperaturach naukowcy mówią wprost, że boją się, iż egzotyczne giganty zadomowią się w Europie na stałe.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (133)
Tropikalne kleszcze-giganty w Niemczech. Parazytolodzy ostrzegają: są nosicielami śmiertelnej choroby
Zaloguj się
 • zdzislaw_dyrman

  Oceniono 118 razy 80

  Jednak Jarosław miał rację. Uchodzcy na swoich ptakach przynoszą do Europy przeróżne choróbska.

 • staefun

  Oceniono 78 razy 52

  Egzotyczne kleszcze z cieplejszych, czasem bardzo odległych krain przylatywały na teren Polski i reszty środkowej i północnej Europy na ciałach wędrownych ptaków od tysięcy lat. Są w tym przedmiocie poczynione szczegółowe naukowe badania i opracowania - również polskich naukowców. Tylko dla tępych Januszy jest to jakaś sensacja. Novum natomiast jest to, że stwierdzono "przeskakiwanie" tych pasożytów na inne, tubylcze gatunki. Dotychczas bowiem taki podróżnik na gapę nie przeżywał w naszym klimacie i nie stanowił w związku zagrożenia dla miejscowej "całoroczne" fauny. Fakt ten może być efektem / wskaźnikiem poważnych zmian klimatycznych spowodowanych lub wzmacnianych przez ludzi, którym to zmianom prawackie tępaki z takim strasznym jazgotem zaprzeczają.

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 72 razy 32

  Globalne ocieplenie i tyle w temacie.

  Wcześniej było za zimno, by takie kleszcze miały szansę utrzymać się naszym i niemieckim klimacie.

 • marykownow

  Oceniono 42 razy 24

  Powiem tak. Europa i Stany mają w nosie wynajdowanie lekarstw na tropikalne choroby, bo to biedny rynek i firmy farmaceutyczne się nie nachapią. Jak te choroby przyjdą tu wraz z efektem cieplarnianym, to wreszcie się ktoś przejmie.

 • ambion2015

  Oceniono 35 razy 23

  To kleszcze-migranci, zwiększają swój zasięg geograficzny. Przenoszą patogeny, pasożyty i pierwotniaki. Taki mamy klimat...

 • premier_scretyna

  Oceniono 52 razy 14

  Wina Kaczyńskiego.
  Wykrakał!

 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 23 razy 11

  @zdzislaw_dyrman
  Wprowadzić obowiązkowe inspekcje ptaków uchodźców. Jarosława postawić na pierwszej linii sprawdzania!

 • saves

  Oceniono 39 razy 11

  No i mamy w Europie kolejną falę pasożytów. Pierwszą zatrzymały zasieki, z tą będzie gorzej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX