Zapalenie żył to schorzenie, które wraz z pojawieniem się pierwszych objawów, może nas bardzo zaniepokoić. Skóra w objętym chorobą obszarze staje się zaczerwieniona, a jego dotyk może sprawiać ból.
W żyle wytwarza się stan zapalny, gdy w naczyniu znajdują się zakrzepy. Szczególnie narażone są na to osoby z żylakami. Jakie są najpowszechniejsze objawy tej dolegliwości? Czym różni się zapalenie żył głębokich od zapalenia żył powierzchniowych? Kto znajduje się w szczególnej grupie ryzyka i jak przebiega jego leczenie? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Żylaki - nieposłuszne żyły. Objawy żylaków, przyczyny ich powstawania i leczenie >>
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z zapaleniem żył? Oto lista najpowszechniejszych objawów pojawiających się w przypadku tej dolegliwości:
Uwaga! Musimy pamiętać, że na samym początku problem może nie dawać o sobie znać. Pierwsze objawy pojawiają się bardzo często dopiero po znacznym rozszerzeniu stanu zapalnego.
Gdy jakieś symptomy zaniepokoją nas, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Schorzenie to może prowadzić do różnych powikłań - m.in. zakażeń krwi, zatoru tętnicy płucnej i przemieszczania się skrzepliny do serca.
Kto jest szczególnie narażony na rozwój tego schorzenia? Prawdopodobieństwo zwiększa wiele chorób i zachowań. To przede wszystkim:
Diagnozę stawia się zwykle na podstawie charakterystycznych objawów. Pomocne bywa także badanie USG.
Dokuczają ci ciężkie nogi, żylaki czy obrzęki? Pomóż sobie - naturalnie! >>
Zapalenie żył głębokich to choroba związana z utrudnionym przepływem krwi. Występuje najczęściej u osób powyżej 60. roku życia. Zazwyczaj zapalenie żył głębokich dotyczy kończyn dolnych. Jak podpowiada nazwa schorzenia, zakrzepy w tym przypadku tworzą się w głęboko położonych naczyniach krwionośnych. Choroba zatyka je, co utrudnia właściwy przepływ krwi.
Chory odczuwa zazwyczaj ból podczas ruchu, a także przyspieszoną akcję serca. Czasami pojawia się także gorączka. Bywa jednak, że przez długi czas schorzenie przebiega zupełnie bezobjawowo.
Co sprzyja rozwojowi tej choroby? To m.in.:
Jak przebiega leczenie tych schorzeń? W przypadku zapalenia żył powierzchniowych podaje się zwykle doustnie leki niesteroidowe przeciwzapalne. Leczenie mogą także wspomóc maści po podobnym działaniu.
Z kolei w przypadku zapalenia żył głębokich stosuje się:
Do zapalenia żył dochodzi wraz z obecnością zakrzepów krwi. Podstawowy podział rozróżnia dwa typy tej choroby - zapalenie żył powierzchniowych i głębokich. O czym jeszcze warto pamiętać?
Zobacz także: