Cholesterol HDL - dobry cholesterol na straży tętnic

Cholesterol HDL jest uważany za "dobry" cholesterol - dlaczego? Jakie stężenie cholesterolu HDL jest prawidłowe i co robić, żeby je osiągnąć?

Cholesterolem nazywamy całkowitą ilość tłuszczu we krwi. Jeśli poziom cholesterolu wykracza poza normę, naczynia krwionośne porastają tłuszczem i, w efekcie, rozwijają się różne groźne choroby takie jak miażdżyca tętnic, zawał serca czy udar mózgu.

Cholesterol umownie dzielimy na cholesterol LDL i cholesterol HDL. W istocie LDL i HDL to białka (konkretniej rzecz ujmując, lipoproteiny), które pomagają w rozpuszczaniu cholesterolu we krwi. Skrót LDL pochodzi od low density lipoproteins (lipoproteiny niskiej gęstości), a HDL od high density lipoproteins (lipoproteiny wysokiej gęstości). Właściwie nie ma czegoś takiego jak nadmiar HDL - to tak zwany "dobry cholesterol", który reguluje poziom cholesterolu ogólnego. "Złym cholesterolem" natomiast został ochrzczony LDL, który dostarcza cholesterol do komórek i, jeśli działa nieprawidłowo, zostawia go zbyt wiele. Więcej informacji o LDL zaczerpniesz stąd.

Cholesterol HDL, czyli dobry cholesterol

Cholesterol LDL nie jest zły do szpiku kości; organizm go potrzebuje, jednak często zdarza się, że działa nieprawidłowo i zwiększa stężenie cholesterolu, który potem swoim nadmiarem "obkleja" naczynia krwionośne. HDL odpowiada za ich czyszczenie; zbiera nadmiar cholesterolu, który następnie zostaje przetransportowany do wątroby, rozłożony i usunięty z organizmu jako żółć.

Cholesterol HDL jest potrzebny również do wytwarzania hormonów płciowych, witaminy D i kwasu żółciowego. Cząsteczki HDL działają przeciwmiażdżycowo, przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo. Co więcej, HDL chroni naczynia krwionośne. Badania sugerują, że niski poziom HDL skutkuje gorszą pamięcią u osób w średnim wieku.

Cholesterol HDL - normy

Najkorzystniej, jeśli poziom LDL jest niski, a HDL - wysoki. Im więcej HDL, tym lepiej. Norma cholesterolu HDL dla kobiet minimum 45 mg/dl, a dla mężczyzn - 35 mg/dl. Trzeba jednak pamiętać o tym, że minimalne wartości sugerują ryzyko chorób; warto walczyć o jak najwyższy poziom HDL. Więcej o normach cholesterolu całkowitego, LDL, i HDL dowiesz się stąd.

> Przeczytaj: Za niski poziom cholesterolu całkowitego: przyczyny i skutki

Niski poziom cholesterolu HDL - przyczyny

Czynniki, które obniżają poziom HDL, zwykle równocześnie podwyższają stężenie złego cholesterolu HDL. Możliwe przyczyny zbyt niskiego stężenia HDL to:

 • cukrzyca typu II,
 • otyłość,
 • przewlekła niewydolność nerek,
 • zła dieta (dużo tłuszczów zwierzęcych, mało błonnika, owoców i warzyw),
 • mała (lub żadna) aktywność fizyczna,
 • palenie papierosów,
 • niektóre leki.

Cholesterol HDL - jak podwyższyć jego poziom?

Jak zadbać o wysoki poziom cholesterolu HDL? Trzeba przede wszystkim powalczyć z nadwagą. Niezwykle ważne jest uprawianie sportu (a szczególnie wykonywanie ćwiczeń aerobowych), a także zmiana diety. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów trans, a zwiększyć jedzenie produktów z kwasami tłuszczowymi nienasyconymi. Więcej o diecie korzystnej dla osób z problemami cholesterolowymi przeczytasz w artykule "Za wysoki cholesterol - jak z nim walczyć dietą?". Nie ma drogi na skróty, ponieważ nie wymyślono jeszcze leku, który skutecznie obniżałby poziom LDL i podwyższał HDL.

To także może cię zainteresować:

> Sterole - naturalny pogromca cholesterolu

> Dieta bogata w cholesterol uszkadza mózg

Cholesterol jest niezbędny do życia, ale co za dużo, to niezdrowo

 

Więcej o:
Komentarze (3)
Cholesterol HDL - dobry cholesterol na straży tętnic
Zaloguj się
 • kfadam

  Oceniono 2 razy 2

  Co za debil to pisał, HDL i LDL to lipoproteiny gdzie służące do transportu cholesterolu, a ich ilość zależy od diety, jesz dużo węglowodanów masz wysoki poziom LDL, kesz dużo tłuszczy nasyconych i bardzo mało węglowodanów masz wysoki poziom HDL.

 • banakier

  Oceniono 1 raz 1

  A te normy są wzięte chyba z sufitu. A oto dlaczego: poziom cholesterolu może być różny w ciągu dnia, ciągle się zmienia. Zależy od kilku czynników: płci, wieku, wysiłku (fizycznego i intelektualnego), stresu, chorób, itd.

 • chris123456

  Oceniono 2 razy 0

  Taki debilny artykol ze dalem rade doczytac do piatego zdania ale go nie ukonczylem Ale ten wasz Michnik to mondry gosc jest Takie mondre artykoly pisze NONO NONO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX