Cholesterol normy

Cholesterol to organiczny związek chemiczny niezbędny organizmowi człowieka do prawidłowego funkcjonowania. Bez niego synteza hormonów czy niektórych witamin nie byłaby możliwa.
Dołącz do nas na Facebooku!

Cholesterol obecny jest przede wszystkim w tkankach i osoczu krwi. Najczęściej występuje w postaci wolnej oraz zestryfikowanej długołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi. Jego całkowite stężenie u zdrowej osoby nie powinno przekraczać 150-200 g. (Poziom podwyższony: 200-250 mg/dl (5,1-6,5 mmol/l); poziom znacznie podwyższony: > 250 mg/dl (>6,5mmol/l).Cholesterol normy

Zaburzone stężenie cholesterolu we krwi w większości przypadków prowadzi do poważnych chorób w obrębie układu krążenia . Aby lepiej ocenić negatywny wpływ tego związku na organizm przy badaniu jego stężenia oznacza się dwa rodzaje cholesterolu "dobrego" (HDL) oraz "złego" (LDL). Ich poziom powinien wynosić odpowiednio:

HDL ("dobry" cholesterol) - wyższe wartości stanowią lepszy wynik,

Norma u mężczyzn 35-70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),

Norma u kobiet 40-80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l),

LDL ("zły" cholesterol) - niższe wartości stanowią lepszy wynik,

Norma: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),

Poziom podwyższony: 135-155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),

Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

Wysoki poziom cholesterolu

Znaczne przekroczenie dopuszczalnych norm stężenia cholesterolu najmocniej odbija się na układzie krążenia. W pierwszej kolejności dochodzi do stopniowego zmniejszania otworów obecnych w naczyniach wieńcowych, czyli miażdżycy . Nieleczona bardzo często prowadzi do zawału lub udaru mózgu. Podwyższony poziom cholesterolu występuje głównie u osób otyłych, nadużywających alkoholu , palących papierosy oraz u tych, których aktywność fizyczna jest bardzo mała lub zerowa.

Za niski cholesterol

Zbyt małe stężenie cholesterolu również bywa niebezpieczne. Niski poziom może oznaczać:

- nadczynność tarczycy

- chorobę wątroby

- złe odżywianie

- niedożywienie

- nieprawidłowe wchłanianie

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Niedoczynność tarczycy

Za wysoki cholesterol - jaka dieta?

Cholesterol

Nabyte wady serca

Sercowe kłopoty, czyli jak chronić układ krążenia

Więcej o:
Komentarze (5)
Cholesterol normy
Zaloguj się
 • banakier

  Oceniono 1 raz 1

  Na poziom cholesterolu mają wpływ takie czynniki jak: wysiłek fizyczny, wysiłek intelektualny, stres, choroba, osłabienie po operacji i innym leczeniu, wiek, płeć, i parę jeszcze innych.

 • banakier

  Oceniono 1 raz 1

  Miłosz Szafirek
  Co za bzdury!!!!! jeden przykład: ilość cholesterolu we krwi ciągle się zmienia, żeby określić poziom cholesterolu we krwi należało by zbadać go kilkanaście razy w ciągu doby i obliczyć srednią.

 • Miłosz Szafirek

  Oceniono 2 razy -2

  zaczęłam stosować w domu oleje tłoczone na zimno, starczają na długo. Smakują dobrze nawet zamiast masła na pieczywie. Ostatnio wybieram Lenvitol, ma dużo omega-3

 • judyt6

  Oceniono 3 razy -3

  przy wysokich wartościach złego cholesterolu należy przede wszystkim wzmocnić naczynia krwionośne, bo wysoki poziom wskazuje że w mikrouszkodzeniach tworzą się blaszki miażdżycowe i zalepiają się żyły. Skutecznym sposobem jest stosowanie wyciągu z modrzewia dahurskiego

 • renuar2000

  Oceniono 4 razy -4

  Zacznij pić koenzym Q10revolution a wszystko zacznie się normować. Kupisz go na www.q10revolution.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX